• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  411833,737
  % -10,11
 • ETHEREUM
  18780.22
  % -12,58

200 Bin TL Konut Kredisi Ödeme Planı

200 Bin TL Konut Kredisi Ödeme Planı

Kiraların yükselmesi, insanların artık kira ödemek istememesi gibi sebeplerden dolayı birçok kişi bir konut sahibi olmak istiyor. Konut fiyatlarına bakıldığında ise ev satın almanın o kadar da kolay olmadığını görüyoruz. Bir ev sahibi olabilmek için ya çok yüksek miktarlarda geliriniz olmalı, ya da çok iyi birikim yapmalısınız. Durum böyle olunca da insanlar, daha kolay ev alabilmek için yöntemlere başvuruyor.

Kredi faiz oranlarının düşmesiyle beraber konut kredisi çekmek isteyen kişi sayısı da bir hayli çoğaldı. Konut kredisi çekmek isteyen herkes krediyi alamıyor. Çünkü krediyi almak isteyen kişinin banka tarafından istenen şartları sağlıyor olması gerekir. Bu şartları sağlayan ve uygun görülen kişiler ise kredi alabilir.

Kredi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki evin değerinin tamamı kadar kredi çekemezsiniz. Bankalar konut kredisi verirken kişiden alacakları evi göstermesini ister. Bankanın ekspertizi sonucu ise evin değeri tam olarak belirlenir. Ev değerinin yüzde 20’si kadar peşinat ödeyeceğiniz varsayılarak kredi imkanı sunulur.

Kişi, gelirine göre kredi çekebildiği gibi gelirine göre de ödeme yapabiliyor. Yani kişinin ödeyemeyeceği düşünülen vade ile kredi verilmemektedir.

Kredi çekmek istediğiniz banka tarafından daha önceki durumlarınız ve kredi notunuz değerlendirmeye alınmaktadır. Bankalar ile ilgili daha önce bir sorun yaşamışsanız kredi verilmeyebilir. Ayrıca kredi notunuzun düşük olması da kredi alamam sebeplerinizden biri olabilir.

Almak istediğiniz evin banka şartlarını karşılıyor olması gerekir. Banka, krediyi ödeyememeniz durumunda eve el koyacağı için sadece satılabilecek evlere kredi verilmektedir. Bunun dışında kredi almak biraz zor olabilir.

Kredi çekebilmek adına ayrıca bir mülkiyeti ipotek olarak gösterirseniz kredi alma ihtimaliniz daha da yükselecektir. Ayrıca alabileceğiniz kredi miktarı da değişiklik gösterebilir.

250 Bin TL’lik Ev Almak

Bu fiyatta bir ev almak ve kredi çekmek istiyorsanız 50 bin TL peşinatınızın bulunması gerekiyor. Geri kalan kısmı ise banka size kredi olarak verebiliyor. 200 bin TL’lik kredi için ise farklı ödeme yöntemleri ve vade seçenekleri bulunuyor. Bankaların uyguladıkları faiz kadar vadeye göre fazla miktar sizden tahsil ediliyor.

Konut kredisi alabilmek için yüzde 20 kadar peşinatınızın bulunması gerektiğinden bahsetmiştik. Yani 250 bin TL’lik bir ev için 50 bin TL paranız olmalıdır. Bu peşinat elinizde olmazsa kredi alamayabilirsiniz. Evin değeri ise kredi almak için başvuru yaptığınızda banka tarafından belirlenmektedir.

200 Bin TL Kredi Ödeme Seçenekleri

Bankalar, konut kredisi almak isteyen kişiler için 3 aydan 240 aya kadar vade seçenekleri sunuyor. Bu vade miktarı çoğaldıkça ödeme miktarı da düşüyor. Fakat ne kadar uzun sürede ödeme yapılırsa o kadar fazla faiz uygulanıyor demektir. Yani vade süresi uzadıkça krediyi alan kişinin de ödediği miktar yükselecektir.

Son zamanlarda faizlerin düşmesiyle beraber birçok banka farklı vade seçenekleri de sunmuştur. Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebilirken, şu anda yüzde 0,98 oranında faizler bile kredi alabilirsiniz.

200 bin TL kredi almayı planlıyorsanız farklı vade seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz. Böyle bir miktar için 120 aylık vade seçeneği uygun olacaktır. Tabi bu vade süresi gelirinize göre de değişiklik gösterebilir.

En düşük faiz oranı ile bu krediyi 120 ay vadeyle çektiğini düşündüğümüz bir kişi ayda 2.842 TL ödeme yapıyor. Bu ödemeye ise 120 ay boyunca devam ediyor. Tüm dosya masraflarıyla birlikte vade sonunda ödenen toplam miktar da 342.509 TL yapıyor. Yani çekilen 2000 bin TL’lik kredi 342.509 TL olarak geri ödenmiş oluyor.

Bu miktar 60 ay vade seçeneğiyle çekildiğinde ise geri ödenen miktar bir hayli düşüyor. Kişi ayda 4.425 TL ödemeyle vade sonunda toplamda 266.981 lira ödüyor.

En düşük faiz oranlarıyla uzun vadelerde ödenebilecek miktarlar bu şekildedir. Fakat vade miktarı gelirinize göre değişiklik gösterecektir. Ailenin geliri 6-7 bin TL civarındaysa 60 ay vadeli seçeneği tercih edebilir. Daha az ise 120 ay, daha da az ise daha uzun vade seçeneklerinden faydalanılabilir. Bankada size yardımcı olan temsilci durumunuza göre en iyi vade seçeneklerini sizlere sunacaktır.

Faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterdiği için geri ödenecek tutar tam olarak belirlenememekle beraber en düşük faiz oranından hesaplanan tutar bu şekildedir. En düşük faiz oranları imkanı sunan bankalardan kredi başvurusu yapmanız, hem geri ödemeleriniz hem de bütçeniz açısından fayda sağlayacaktır. Faiz oranlarıyla kredi karşılaştırması yapan web siteler yardımıyla seçenekler ve bankalar hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.