2017 senesinin Ocak ayında başlatılan Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaca BES aracılığı ile çalışan kişilerin maaşlarından net olarak %3’lük bir kesinti yapılıp, kendi isimlerine açılmış olan birikim hesaplarına aktarılmaya başlandı. Bu işlemi uygulamaya alarak da tasarrufun arttırılacağı düşünülerek yola koyuldular. Çeşit nedenler ile BES iptali yapmak istiyorsanız, Akbank’ın sunmuş olduğu alternatif kanalların aracılığı ile bu isteğinizi yerine getirebilirsiniz.

Cayma Hakkı

Çalışan kişilerin zorunlu bir şekilde katılım sağlamış oldukları bireysel emeklilik sistemlerinde cayma hakkı bulunmaktadır. Fakat bir aidat veya kesinti ödemesine maruz kalmamak içinde sözleşme yürürlüğe girip, en fazla 2 ay içinde iptalin gerçekleşmesi gerekmektedir. BES hesaplarında 2 ayı doldurmuş olan ve daha fazla olan kişiler, hesaplarından katılım payıyla, aidat gibi farklı isimler altında kesintilerin alınması olabilmektedir. Çalışan kişiler iptal gerçekleştirmeden önce ne kadar bir kesinti yapılacağını öğrenme hakkına sahipler.

akbank bes iptali nasıl yaparım
akbank bes iptali nasıl yaparım

Şubeden BES İptali

Avivasa ya da Akbank şubesine giderek, kendinizin hazırlamış olduğu dilekçeyi ya da size verilen hazır dilekçeyi kendinizi uygun doldurmanız gerekir. Söz konusuysa dilekçeyi imzalayarak teslim eden kişinin anında BES iptali gerçekleşir. Fakat para iadesi içinde 10 iş günlük yasal süresinin beklenmesi gerekiyor. Para iadesinde kesintiye giren kişilere maaşın yattığı hesaba para aktarımı yapılır.

Telefondan BES İptali Kolay Yöntem

BES hesabınızı telefon ile iptal etmek isterseniz eğer çok basit olacak şekilde bunu sağlayabilirsiniz. 444 11 11 numaralı çağrı merkezini arayarak, müşteri temsilcisine bağlanın. Gerekli olan güvenlik önlemlerinin teyitlerini yaparak, BES iptalinizi gerçekleştirin. Para iadesi ise 10 iş günü içinde gerçekleşir.

İptal Halinde Kesinti Olayı

Çalışan kişilerin sözleşmelerinin hazırlanması ve BES hesabının açılmasından sonra 2 ay içinde cayma haklarından yararlandıkları zaman herhangi bir kesinti söz konusu olmadan birikimlerini geri alabilmekteler. Fakat bu süreyi geçtiğiniz zaman bazı masraflardan dolayı da birikiminizde kesinti olur. Çekilecek olan paranızın ne kadar kesintiye uğrayacağı konusunda da Avivasa çağrı merkezini arayarak bilgi alabilirsiniz. Kesintiye uğrayacak paraya göre de tercihinizi yaparsınız.