• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  413559,295
  % -9,46
 • ETHEREUM
  18853.04
  % -11,58

Avivasa BES İptal Nasıl Yapılır?

Avivasa BES İptal Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sistemi yani BES günümüzde birçok kurum tarafından da zorunlu hale getirilmiştir. Bu sistem sayesinde insanların gelecekte daha rahat edeceği düşünülmektedir. Ancak bazı vatandaşlar dahil olduğu Avivasa BES iptal ettirme hakkını da kullanabilmektedir. Birçok farklı banka ya da şirket tarafından düzenlenen Bireysel Emeklilik Sistemi, bazen insanların beklentilerini karşılayamamaktadır. Bu gibi durumlarda insanlar sistemden ayrılma kararı alabilmektedir. Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Avivasa tamamen yasal prosedürlere uygun hareket eden bir bireysel emeklilik türüdür.

Bu sebeple bireysel emeklilik üyeliğinizin iptalinde de yasal prosedürlerin takip edilmesi gerekmektedir. BES iptalleri durumunda bireylerin alacakları para miktarının belirlenmesi de bu yasal prosedürler çerçevesinde belirlenmektedir.

Banka Banka Bireysel emeklilik (BES) iptali telefon numaraları ve Bireysel emeklilik BES iptali işlemleri hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.

Avivasa BES İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik sistemine katılan birçok katılımcı ne olur ne olmaz diye Avivasa BES iptali nasıl yapılır diye merak etmekte ve aynı zamanda araştırmaktadır. Bireysel emeklilik iptal işlemleri için ilk önce yapılması gereken iptal başvuru formu doldurarak başvuruda bulunmak olacaktır. Teknolojinin gelişmesiyle iptal başvuru formları günümüzde online olarak da doldurulabilmektedir. Avivasa BES iptal formuna resmi sitesi üzerinden rahatlıkla ulaşabilir ve doldurabilirsiniz. Doğru bir şekilde doldurduğunuz formu site yetkililerine göndererek iptal başvurunuzu başlatmış olacaksınız.

İptal formunun işleme konulmasıyla birlikte iptal talebinde bulunan katılımcı Avivasa çağrı merkezindeki görevlilerce aranmakta ve hem bilgilendirme hem de yeniden onay alınmaktadır. Bu sayede formu doldurup gönderen kişilerden son anda pişman olup vazgeçenler olursa işlem geriye sardırılmakta ve BES’e devamı sağlanmaktadır. Aksi takdirde iptal işlemi gerçekleştikten sonra geriye dönüş bulunmamaktadır.

Avivasa BES İptal Formu

Avivasa BES İptal Formu

Bireysel emeklilik sistemine kayıtlı olan kullanıcılar diledikleri takdirde bu sistemden ayrılabilmektedirler. Avivasa BES iptal formu, Avivasa resmi internet sitesinde mevcut olup, online olarak doldurulup sistem üzerinden gönderilebilmektedir. Avivasa bes iptal formuna ulaşmak için tıklayınız. Böylece BES iptal başvurunuz alınmış olacaktır. Burada önemli olan iptal formuna bilgilerinizi doğru girmiş olmanızdır. İptal formu ile iptal başvurusunda bulunan katılımcıların eri ödeme olarak alacakları miktar tamamen katılımcıların sistemde kalma süresiyle orantılı olarak değişmektedir. Eğer katılımcılar sistemden 5 yıl içerisinde çıkmak isterlerse aidat ücreti kesintisi yapılırken, 5 yıl sonrasında çıkmak isterlerse aidat ücretleri gibi durumlardan muaf olabileceklerdir.

Akbank BES iptali işlemi için tıklayınız.

Avivasa BES İptali Para İadesi

Bütün BES yatırımlarında olduğu gibi Avivasa BES katılımcılığı da uzun soluklu bir süreçtir. Eğer katılımcılar sistemden yaptıkları her tür anlaşmaya rağmen 10 yıldan önce çıkmak isterlerse aşağıdaki süreçlere maruz kalacaklardır. Avivasa BES iptali para iadesi işlem sürecinde ;

 • Katılımcılar Avivasa BES üyeliğinden 10 yıldan önce çıkacak olursa birikimlerinin tamamı üzerinden toplamda %15 gelir vergisi kanununa göre kesintisi yapılmaktadır.
 • Şayet katılımcı 10 yılını tamamlamış ancak emeklilik hakkını kazanamadan sistemden çıkmak isterse, bu seferde gelir vergisi kanununa göre toplam birikimleri üzerinden %10 vergi kesilmektedir.
 • Katılımcının emekliliğe hak kazanamadan ölmesi ya da iş göremez duruma düşmesi durumunda bütün birikimlerinin %25’i muaf tutulmak şartıyla kalanı üzerinden %5 kesinti yapılmaktadır.
 • Eğer ödemekte zorlandığınızı düşünüyorsanız, iptal ettirmek yerine miktarı düşürme ya da ara verme yöntemini seçmenizi öneririz. Böylece Avivasa BES iptali para iadesi işlemlerinde yapılacak olan kesintiden kurtulmuş olursunuz.

Avivasa Telefonla BES İptali Nasıl Yapılır?

Avivasa BES katılımcılarından iptal ettirmek isteyenler, iptal işlemlerini 444 11 11 numaralı Avivasa müşteri hizmetleri hattı üzerinden de gerçekleştirebilmektedirler. Müşteri temsilcisi ile görüşen katılımcılar iptal isteklerini ileterek rahatlıkla iptal işleminin başlamasını sağlayabilmektedirler. Başvuru sonrası kendilerine gönderilecek olan belgeleri imzalayıp tekrardan göndermeleri durumunda da BES üyelikleri iptal edilmekte ve paraları hesaplarına yatırlımaktadır.