• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  489342,597
  % -1,24
 • ETHEREUM
  18990.37
  % -2,51

Banka Hesabımda Bloke Var Mı, Nasıl Öğrenebilirim?

Banka Hesabımda Bloke Var Mı, Nasıl Öğrenebilirim?

Günümüzde bankalar ile bir şekilde yolu kesişmeyen kimse neredeyse hiç yok gibidir. Banka hesabımda bloke var mı, nasıl öğrenebilirim gibi sorular bankalar ile yolu kesişenlerin merak ettiği sorular olmaktadır. Çünkü yolu kesişen kişiler muhakkak bir şekilde bankalar ile alışverişte bulunmaktadırlar. Elbette bankalardan kredi ya da nakit avans çeken birçok kişi borcunu düzenli olarak ödeyebildiği gibi, birçok kişide ödeyememektedir. Bankalara olan borcun vaktinde ödenmemesi büyük bir sorun teşkil etmektedir.

Bankalar kendisinden kredi ya da nakit avans adı altında para alan ve bu parayı ödeyemeyen kullanıcılarına karşı bazı yaptırımlarda bulunabilme hakkına sahiptirler. Bu yazımızda sizlere bu yaptırımlardan olan hesaba bloke koyma işlemi hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalışacağız. Bizim size tavsiyemiz eğer imkanınız var ise borçlarınızı zamanında ödemeniz olmaktadır.

Banka Hesabına Neden Bloke Koyulur?

Banka Hesabına Neden Bloke Koyulur?

Esasında birçok sebepten dolayı banka hesaplarına bloke konulabilmektedir. Banka hesabına neden bloke konur sorusunun ilk akla gelen cevaplarından bir tanesi, hesap sahibinin icra takibine düşmüş olması olmaktadır. Yine bunun yanında devam eden herhangi bir davanın sonuca bağlanması neticesinde kişi tazminata mahkum edilmişse yine bloke konulabilir. Yine devlet kurumlarına yapılması gereken ödemeler yapılmamışsa banka hesaplarına bloke koyulma yoluna gidilir.

Yine bankalara olan kredi ya da kredi kartı borçlarınızı zamanında ödememişseniz, banka hesabınızdaki paraya bloke koyabilmektedir. Kısaca bunlar gibi ya da daha fazla birçok sebepten dolayı hesaplarınıza bloke konulabilmektedir.

Banka Hesabında Bloke Olup Olmadığı Nasıl Öğrenilir?

Eğer sizde banka hesabında bloke olup olmadığını nasıl öğrenirim diyenlerdenseniz, bunu öğrenmenin iki yolu bulunmaktadır. Bu yollardan ilki ve en basit olanı internet ya da mobil bankacılığınız üzerinden hesabınıza giriş yaparak bakiye kontrolü yapabilirsiniz. Baktığınızda kullanılabilir bakiyeniz mevcut para durumunuzdan düşük görünüyor ya da tamamen sıfır görünüyorsa, hesabınızda bloke var demektir. Bunu öğrenmenin bir diğer yolu ise kendinize en yakın banka şubenize giderek sorgulama yaptırabilmektesiniz.

Bankadaki görevli kişiler size hesabınız hakkında detaylı bilgilendirmeyi yapacaklarıdır. Eğer hesabınızda bloke olduğunu kesin bir şekilde öğrendiğinizde, e-devlet hesabınıza giriş yaparak nedenini öğrenebilirsiniz. Çünkü e-devlet uygulamasında icra dosyası sorgulama seçeneği mevcut olmaktadır. Çünkü banka ile bir problem yaşamamışsanız ancak icraya düşmüş bir dosya sebebiyle hesabınıza bloke konulmaktadır. Banka hesabında bloke olup olmadığı nasıl öğrenilir kısmını geçtikten sonra, artık en kısa sürede blokeyi kaldırmaya çalışmalısınız.

Çünkü hesabınızdaki bloke nedeniyle paranızı çekemeyebilir ve acil nakit ihtiyacınızı karşılayamayabilirsiniz. Buda sizin için daha büyük sıkıntıların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bundan dolayı eğer imkanınız var ise en kısa süre içerisinde bloke konulmasına sebep lan etkenlerin ortadan kaldırılmasının yolunu aramaya bakmalısınız.

Banka Hesabından Bloke Nasıl Kaldırılır?

Banka Hesabından Bloke Nasıl Kaldırılır?

Eğer hesabınıza bloke işlemi icra takibinden dolayı konulmuşsa işin gerçeği bu blokeyi bankanın kaldırması mümkün değildir. Bu yüzden ilk önce yapılması gereken icra takibini başlatan avukat ile görüşmek ve onunla bir şekilde uzlaşma yoluna gitmek gerekmektedir. Eğer avukat ile bir şekilde uzlaşma sağlanılırsa, avukatın bankaya vereceği bir dilekçe ile banka hesabından bloke nasıl kaldırılır sorusu cevap bulmuş olacaktır.

Avukatın bloke geri çekme dilekçesi neticesinde banka tarafından hesabınızdaki bloke işlemleri en geç bir iş günü içerisinde kaldırılmaktadır. İcra takibi yöntemi çok hassas bir süreç olup, çok iyi işlediğinden neredeyse hata olma ihtimali yok gibidir. Fakat çok düşük bir ihtimalle de olsa, eğer bir hata varsa bankaya başvurulmalıdır. Hesaba bloke işlemi bankaya olan borcunuzdan dolayı konulmuş ise, blokenin kalkması için bankaya olan borcunuzu en kısa sürede ödemeniz gerekmektedir. Bu sayede konulan bloke de kaldırılmış olacaktır.