• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  415123,400
  % -8,68
 • ETHEREUM
  19082.04
  % -11,07

Banka Konut Kredisi Oranları 2019 – En Uygun Konut Kredi Oranları

Banka Konut Kredisi Oranları 2019 – En Uygun Konut Kredi Oranları

Son zamanlarda ev almak isteyen ailelerin ilk olarak göz attığı şeylerden biri haline gelen banka konut kredisi oranları, indirim olması beklenirken tam tersi halinde artışlarına devam ederek ilerlemekte. Bu yüksek faiz oranları ise konut almayı düşünen kişileri oldukça fazla zora soktuğunu söyleyebiliriz.

Konut kredilerinin yakın bir zaman dilimi içerisinde düşüş gösterip göstermeyeceğine baktığımız zaman, bir faiz indiriminin kolay bir şekilde gerçekleşmesinin oldukça zor olduğunu belirtebiliriz. Fakat aşağıda belirteceğimiz maddelerin gerçekleşmesi ile beraber kredi faiz oranlarının düşebileceğini söylemek mümkün

 • Ülkemizde enflasyon oranlarının son zamanlarda oldukça fazla yükselmiş olduğunu biliyoruz. Bu oranların düşmesi ve beklenen rakamlara gerilemesi ile beraber kredi faiz oranlarında bir gerileme durumu mümkün.
 • Dolar kurunun ciddi bir oranda düşüş göstermesi ve de bu oranların sabit bir şekilde seyir izlemesi de kurun sürekli iniş ya da çıkışına engel olacak, böylece faiz oranlarında yine bir gerileme yaşatabilecektir.
 • Ulusal haberlerde ülkemizin F35 adı verilen savaş jetlerini teslim alması ya da bu alacağı zamanı bize kesin bir zaman dilimi içerisinde açıklaması, bunun haricinde S400 savunma mekanizmalarının Amerika’dan herhangi bir ekonomik olarak yaptırımlara uğramadan alınmasu ve de Rusya ile bu ticaretlerde herhangi bir iletişim sıkıntısının yaşanmaması ülkemizi birçok kurda rahatlatabilecek adımlardır.
 • İşsizlik rakamlarının gözle görülür bir düzeyde azalması ve ekonomik durumların iyileşme yönünde adımlarının atılması faizlerin düşmesine yardımcı olur.
 • Ülkemizin risk primi olarak adlandırılan CDS puanın düşmesi ve hazinede borçlu faizlerin gerilemesi ekonomi bakımından iyileşmeye götürecek ve yine dolarda düşme sağlauyarak konut kredilerinn faiz oranlarında iyi anlamda bir değişiklik yaşatabilecektir.
 • Vatandaşlarımızın ülkemizde dolar yerine türk lirasına talebinin artması ve bankaların da bu yönde türk lirası mevduatlara teşvik etmesi faiz oranlarını düşürebilir.

Bu yukarıda listelemiş olduğumuz maddelerin gerçekleşmesi durumunda ülkemiz olarak dolar kurunun düşmesi yönünde oldukça güzel adımların atılabileceğini söyleyebiliriz. Dolar kurunda yaşanabilecek olan bu düşüş ile beraber ise enflasyon oranları normal seviyeye inerek konut kredileri faiz oranlarında iyi bir gerileme sağlayabilir.

En Uygun Konut Kredi Oranları Sağlayan Bankalar Hangileridir?

En Uygun Konut Kredi Oranları Sağlayan Bankalar Hangileridir?

En uygun konut kredisi oranları sağlamakta olan bankalar göz attığımızda;

Ziraat Bankası’nın güncel konut faiz oranlarının %1,65 olduğunu ve diğer bankalara göre en uygun konut kredisi oranı verdiğini belirtebiliriz. Ancak bu oranlar, bazı anlaşma sağlanmış olan konut projeleri ile beraber %0,98 oranlarına kadar düşüş sağlayabilir.

Diğer bankalara göre uygun konut faiz oranları sunan banka ise İş Bankası’dır. Güncel olarak konut faiz oranının %1,72 olduğunu belirterek, Ziraat Bankası‘nda olduğu gibi anlaşmalı konut projelerinde bu oran %0,98’e kadar düşebilmektedir.

Halkbank konut faiz oranlarına göz attığımız zaman, %1,75 oranını güncel olarak tuttuğunu söyleyebiliriz. Ancak bu bankada da konut projelerinde anlaşmalar ile ciddi miktarda düşüşler sağlanabilir.

Diğer bir devlet bankası olan Vakıfbank’ta güncel konut faizleri %1,79 civarlarında seyretmektedir. Vakıfbankta’ da güncel konut anlaşmaları ile faiz oranlarını %0,98’e kadar düşürme imkanı bulunuyor.

Yukarıda belirttiğimiz dört banka, diğer bankalara göre en az konut faizi uygulayan ve bazı konut projelerinde anlaşmalar ile oldukça düşük oranlara kadar kredi imkanı sunabilen bankalardır. Bunun dışında Kuveyt Türk bankası %1,84 oranında, ING Bank %1,89 oranlarında, Garanti Bankası %1,91 oranlarında ve Albaraka Türk Bankası %1,99 oranlarında kredi konut faiz oranları ile kredi çekilme onayı sağlamaktadır.

Sizde çeşitli bankalar ile iletişim haline geçerek size göre en uygun faiz oranları sağlayan banka ile anlaşabilir ve konut kredisi çektirmek için talepte bulunabilirsiniz.