• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.330,48
  % -2,55
 • BITCOIN
  456595,227
  % 0,23
 • ETHEREUM
  19927.43
  % 8,75

Bankalarda Fon Hesabı Nasıl Açılır? Fon Hesabı Nedir?

Bankalarda Fon Hesabı Nasıl Açılır? Fon Hesabı Nedir?

Fon hesabı, Vatandaşların bankalarda bulunmuş olduğu mevduat hesaplarında bulunan belli miktar paralarının değer kazanması amacıyla alım satım işlerinden kullanılmasına fon hesabı adı verilmektedir.Fon hesapların mevcut olunan mevduat hesaplarına bağlı bir şekilde çalışmaktadır. Genelde bankaların vermiş olduğu otomatik işlem emri ile çalışır. Bankaların en kazançlı çıktığı işlemlerden biri fon hesaplarıdır. Müşterilerin fon hesabı alım satımı yapmaları için bankalardan mutlaka fon hesabının açılması gerekmektedir.

Fon Hesabı Ne İşe Yarar?

Fon hesabı müşterilerin bankaya yatırmış oldukları mevduatların değerini kaybetmemesi ve tasarruflarından kazanç sağlama amaçlı bir araçtır. Fon hesabı açtırarak birikimlerinize ciddi miktarda değer kazandırabilirsiniz. Fon hesabınız da ki para sadece Türk lirası üzerinden olma zorunluluğu yoktur. Döviz ya da altın olarak hesap açıp değerlendirebilirsiniz.

Ancak her banka da bu uygulama mevcut değildir. Bunu araştırıp sorarak herhangi bankaya yatırmak en uygunu olacaktır. Yaklaşık olarak 17 adet yatırım fonu bulunur. Fakat b tipi likit fon riski diğerlerine göre daha az olduğu için yatırımcı ve müşteriler b tipi kilit formu tercih etmektedirler. Ancak risk oranı az olduğundan kazanç oranı da bir o kadar az olacaktır.

Bankalarda Fon Hesabı Nasıl Açılır?

Bankalar üzerinden fon hesabı açtırmak isterseniz, bankalar üzerinden bireysel müşteri temsilcileri ile iletişime geçebilir, çağrı merkezlerini arayabilir, isterseniz de internet üzerinden fon hesabı açmak için işlem yapabilirsiniz. Eğer isterseniz de fon alım atım işlerini takip ederek bankamatikler üzerinden işlemlerde bulunabilirsiniz. Onun haricinde uğraşmak istemezseniz otomatik ödeme talimatı da verebilirsiniz.

Fon Hesabı Nasıl Alınır veya Satılır?

Fon hesabı alıp satmak isterseniz banka atmsi üzerinden, bankalrın çağrı merkezlerinden yad da internet şubesinden alım satım işlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu fon türlerine göre al sat saatleri değişiklik gösterebilir.

Kaç Çeşit Yatırım Fonu Bulunur?

Fon çeşitleri ve türlerine bakacak olursak karışım içeriğine göre de yatırım fonları değişiklik gösterir. Yatırım fonlarında yer alan içeriklere bakacak olursak, az risksiz, az riskli, orta riskli ve yüksek riskli olarak çeşitleri bulunur.