• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  417585,639
  % -8,26
 • ETHEREUM
  19232.84
  % -10,80

Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

Çalışmayanlara Kredi Veren Bankalar

Bankalar verdikleri kredilerde müşterilerine güvenmek isterler ve bu sebeple düzenli bir maaş geliri olan kişilere daha çok güvenirler. Ama günümüzde çalışmayan, aktif bir maaş ödemesi almayan kişilere de bankalar, kredi imkanı tanımaktadır.

Bu kredi türü sayesinde herhangi bir işte aktif olarak çalışmayan kişiler, ihtiyaç duydukları nakit miktarını kolaylıkla karşılamış olurlar.

Her banka kendi politikaları doğrultusunda vade miktarı, faiz oranı gibi farklı koşullar sunmaktadır. Krediyi hangi bankadan alacağı, kişinin kendi inisiyatifine kalmıştır.

Çalışmayan bireylere kredi veren oldukça fazla banka bulunmaktadır. Bu bankalar, Akbank, Denizbank, Odeabank, İNG Bank, Enpara, Aktif Bank, Finansbank ve CepteTEB’dir.

Çalışmayanların Kredi Alabilmesi İçin Gereken Koşullar

Diğer kredilere oranla, çalışmayanlara kredi verilirken daha fazla koşulun yerine getirilmesi gerekmektedir. Bunun başlıca sebebi, bankanın kişinin borcunu ödeyip ödemeyeceğine emin olması içindir.

Bankaların çalışmayanlardan istedikleri koşullar şu şekildedir;

 • Kişinin 18 yaşını tamamlamış olması gerekmektedir. Bazı bankalarda bu koşul 20 yaş olaraktır.
 • Kredi notunuzun en 1350 olması zorunludur.
 • Kredi karşılığı teminat göstermek zorunludur.
 • Kişinin ek gelir veya kira geliri gibi bir kaynağının bulunması gerekmektedir.
 • Çalışmayan bireyin kredi sicilinin temiz olması gerekir.
 • Daha öncesinde bankaların kara listesine düşmemesi ve hakkında icra takibi olmaması gerekir.
 • Banka, geliri ve kredi notu yüksek birinin kefil olarak gösterilmesini istemektedir. (Bu koşul, kişiden kişiye ve bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Görüldüğü gibi çalışmayan kişilerin kredi alabilmesi için, banka sicillerinin temiz olması gerekmektedir. Daha öncesinde en küçük bir ödeme yapamama durumu, bu kredi türünden yararlanılmasına engel olacaktır.

Çalışmayanların Kredi Başvurusunda Bulundurması Gereken Belgeler

Bu kredi türünde, şartlarda olduğu gibi evraklarda değişiklik göstermektedir. Banka müşterisi bir iş sahibi olmadığı için, daha iyi tanıyabilmek için daha fazla belge istemektedir.

Bu belgelerin arasında ise, kimlik veya sürücü belgesi, ikametgah kaydı, ikametgah adresi üstüne kayıtlı en az 3 aylık fatura dökümü, kişinin veya ailesinden bir kişinin üzerine kayıtlı gayrimenkulün tapu belgesi, kira geliri veya farklı bir gelir varsa bu gelirlerin dökümleri, kefil istenen krediler için kefalet belgesi ve kefilin gelir belgesi bulunmaktadır.

Bu belgelerin hepsini hemen hemen her banka istemektedir. Bu belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği gibi fazladan belge istenmesi durumu da oluşabilmektedir.

Çalışmayanlar İçin Kredi Kampanyası Olan Bankalar

Ülkemizde oldukça yüksek rakamlarda çalışmayan kişiler olmaktadır. Bu sebeple bankalar bu durumu bir pazar olarak görüp kampanyalar oluşturmaktadır. Her bankanın kampanyasının farklı şartları ve özellikleri bulunmaktadır.

Çalışmayanlara kredi kampanyası olan bankalardan birisi Akbank’tır. Akbank’tan kredi çekmek isteyen kişi 50 bin liraya kadar kredi çekebilmektedir ve bu miktar kişi özelliklerine göre düşmektedir. 60 aya kadar varan vade imkanı bulunduran Akbank, kişinin bankada hesabının olmasını istemektedir. Kredi başvuruları, internet sitesi üzerinden ve mobil uygulamadan yapılabilmektedir ve kredinin onaylanması durumunda kişi evrak doldurmadan krediyi kullanmaya başlayabilmektedir.

Denizbank ise, çalışmayanlara gelir belgesiz kredi kampanyası oluşturmuştur. Bu kampanyada kişiler 55 bin liraya kadar limit talep edebilir. Kredi başvurusu yapacak kişinin kredi notunun da yüksek olması gerekmektedir. Kredi notuna göre alınabilecek kredi tutarı değişiklik göstermektedir. Kredi başvurusu ise, internet şubesi ve SMS bankacılığı üzerinden yapılabilmektedir. Kredi başvurusu yapıldığında başvuru hemen incelemeye alınır ve kişiye SMS ile sonucu bildirilir. Sonuç olumlu olduğunda banka müşterileri krediyi anında kullanmaya başlayabilirken, müşteri olmayanlar banka şubesine giderek gerekli evrakları teslim ederek kullanmaya başlayabilir.