• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  408860,134
  % -10,40
 • ETHEREUM
  18560.72
  % -12,97

Cebe Havale Nedir?

Cebe Havale Nedir?

Dünyada ve ülkemizde bankacılık sistemleri her geçen gün kendini yenilemekte ve geliştirmektedir. Bütün bankalar müşterilerine en iyi teknolojiyi sunmaktadırlar. Bunlardan bir tanesi de son zamanlarda en çok araştırılan cebe havale nedir, nasıl yapılır sorularına muhatap olan kolaylık olmaktadır. Eskiden banka hesabı olmayan birisine para gönderme işi oldukça zahmetli olmaktaydı. Şimdi ise cebe havale ile banka hesabı dahi olmayan birisine rahatlıkla para gönderebilmektesiniz. Hem de bütün bu işlemler için ihtiyaç duyacağınız tek şey, para göndereceğiniz kişinin T.C. kimliği ve cep telefon numarası olmaktadır.

CepBank ya da bir diğer adıyla cebe havale işlemi genel olarak elektronik ortamlar aracılığıyla yapılan bir para transferi işlemi olmaktadır. Türkiye’ de de bu yöntemle kişilere kolaylıkla para gönderilebilmektedir. Bu işlemi yapılabilmesi için tek gerekli olan şey, bankanızın cebe havale sistemini kullanıyor olması gerekliliğidir. Eğer bankanız bu özelliğe sahipse cebe havale işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yine bankaların cebe havale işlemi için sizden isteyeceği bilgilerde bazı yfak farklılıklar olabilir.

Örneğin bir banka cebe havale işlemi için karşı tarafın Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını ve cep telefonunu isterken başka banka sadece cep telefonuyla yetinebilir. Ülkemizde çok fazla kimse tarafından bilinmese ve kullanılmasa da aslında oldukça kolay olan ve rahat olan bir para transfer yöntemidir. EFT saatleri dışında cebe havale yöntemi ile anında nakit ihtiyacınızı kolaylıkla giderebilirsiniz. Çünkü cebe havale işlemlerinde herhangi bir kısıtlama ve zaman dilimi bulunmamaktadır.

Cebe Havale Nasıl Yapılır?

Bunun için ilk olarak parayı gönderecek kişinin internet bankacılığı kullanıyor olması gerekmektedir. Eğer internet bankacılığı kullanıyorsa cebe havale nasıl yapılır sorusunun cevabı için, internet bankacılığındaki para transferleri menüsüne giriş yapmalısınız. Sonrasında buradaki menüde CepBank ya da cebe havale başlıkları altındaki menüye giriş yapılmalıdır. Sonrasında bankanın işlem için sizden isteyeceği bilgileri doğru bir şekilde girmelisiniz. Burada sizlerden istenilecek olan bilgiler T.C. kimlik numarası ve cep telefonu gibi bilgiler olmaktadır. Bu bilgiler bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir.

Siz cebe havale gönderim işleminizi yaptıktan sonra karşı tarafın cep telefonuna bir bildirim mesajı gitmektedir. Bu Mesajda kendisine şu kişiden size şu kadar para geldi şeklinde bilgi ve referans şifresi yazmaktadır. Bunun üzerine cebe havale işlemi sayesinde gönderilen parayı, ATM üzerindeki kartsız para çekme menüsünden yapmaktadır. Bu menüye girildiğinde ATM sizden gönderilen tutarı ve referans şifresini istemektedir. Sonrasında para çekme işleminiz tamamlanmaktadır.

Ziraat Bankası Cebe havale işlemi için tıklayınız. Hızlı şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Cebe Havale Limiti

Cebe Havale Limiti

Cebe havale işleminin nasıl yapılacağını öğrendikten sonra, şimdi de transfer yapılabilecek limit bilgilerinden bahsedelim. CepBank ile yapacağınız para transferlerinde en alt limit 20 TL olurken, en üst limit ise 1.000 TL olmaktadır. Bu yazdığımız miktarlar aslında kişilerin ATM’lerden kartsız olarak çekebilecekleri limit bilgileri olmaktadır. Cebe havale limiti noktasında burada belirtilen limitlerin üzerinde ya da altında işlem yapmak mümkün olmamaktadır.

Fakat iki ayrı işlem olacak şekilde 1.000+1.000 TL şeklinde de gönderim yapabilirsiniz. Böylece birbirinden farklı iki referans numarası ile çekim yapılabilir. Bazı bankalar için günlük gönderim limitleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu konuda daha detaylı bilgiyi bankanızı arayarak da öğrenebilirsiniz.  

Cebe Havale Ücreti

Cebe havale işlemlerine bankalar kullanıcılarından oldukça cüzi miktarlarda komisyon talep etmektedir. Genel olarak sağlanan hizmet karşılığı talep edilen bu para miktarları ortalama 2-3 TL gibi bir rakam olmaktadır. Cebe havale ücreti bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği gibi hiç para almayan bankalarda bulunmaktadır.

Eğer parayı yanlış kişiye gönderdiğinizi düşünüyorsanız işleminizi karşı taraf parayı çekmediği sürece iptal etme şansınız bulunmaktadır. Bankanız müşteri hizmetlerini arayarak ya da internet bankacılığınız aracılığıyla işleminizi iptal edebilirsiniz.

İş Bankası Cebe Havale İşlemi Resimli Anlatım

İş bankası cebe havale işlemini gerçekleştirebilmeniz için internet bankacılığınız açık olması lazım. Ardından telefonunuza İşbank uygulamasını indiriyorsunuz.

Uygulamayı ios ve google palyden indirebilirsiniz.
Sol üst köşede 3 çizgiyi tıklıyorsunuz. Ardından para aktarma kısmına tıklıyorsunuz.
Para aktarma menüsünde Havale sekmesini tıklıyorsunuz.
Gelen Havale menüsünde Cebe Havaleyi tıklıyorsunuz.
Gelen menüden boşlukları dolduruyorsunuz. Göndereceğiniz kişinin TC KİMLİK NUMARASI VE TELEFON NUMARISINI giriyorsunuz.
Ok tuşuna tıkladığınız zaman aşağıda ki resim gelecek.
Telefonunuza onay mesajı geldiği zaman havale gerçekleşmiş olacak.