• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.365,27
  % -0,87
 • BITCOIN
  457500,200
  % 1,28
 • ETHEREUM
  18608.34
  % 5,62

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Olur? Bankalar Ne Kadar Para Öder?

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Olur? Bankalar Ne Kadar Para Öder?

Çek Neden Verilir?

Ticari faaliyetler sürdüren firmalar genel olarak ödemelerini likit olarak değil daha uzun vadeye yayılan çek ve senetler ile beraber yapmaktadırlar. Nitekim çek ile yapılan ödemelerin tahsilatları sırasında bankaların kritik rolü olduğunu da hepimiz biliyoruz. Hal böyleyken çeklerin zaman zaman sorunlara açık kapı bıraktığını ve bankalar tarafından ret ile karşılandığı bilgisi de sıklıkla karşımıza çıkan problemlerin başında geliyor. Kötü niyetli insanların varlığı, sahte belge düzenleyenlerin bir hayli fazla olması ile beraber çeklerin karşılıksız çıkma sorunu da her geçen gün büyümeye devam ediyor. Dolayısı ile insanlar çek tahsilatı yaparken aslında alacakları parayı da zaman zaman kaybetme sorunu ile yüzleşebiliyorlar. Bu durumun önüne geçmek için çeklerin güvenliğini teyit etme konusunda yapabileceğiniz belirli başlı işlemlerin olduğunun da altını çizelim.

Çek Karşılıksız Çıkarsa Ne Olur?

Çek yazan kişi ya da ticari firma, belirlediği tarihte çek bedelinin alım yapan firmanın hesabında olacağını da aynı zamanda garanti etmektedir. Ancak bazı durumlarda, bazı sıkıntılardan ötürü çeklerin karşılıksız çıkma ihtimalini de göz önünde bulundurmamız gerekiyor. Bu durumda çekin karşılığı olan nakit para o hesapta bulunmuyor demektir. Yani bankaların kasasında çekin miktarı kadar para yoksa o çekin karşılığı olmadığı anlamını da taşıyor diyebiliriz. Bankalar böyle bir durum ile karşı karşıya kaldıklarında yapacakları ilk işin çeki satan kişiyi aramak olduğunu da bildirmektedirler. Dolayısı ile aranan kişi tarafından verilecek olan bilgi ile beraber hesapta bulunan miktarın alıcı tarafa ödenmesi kararına varılır.

Bankalar Ne Kadar Para Öder?

Bankaların ödeme miktarları ile ilgili olarak seneler içerisinde yaşanan değişimler bu noktada gözümüze çarpan ilk detaylardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Örneğin 2010 yılına kadar bankaların ödemesi gereken miktar 600 lira iken, 2015 senesinden sonra en az 1200 TL ödeme yükümlülüğü sağlanmış durumda. Eğer tahsil etmeniz gereken miktar 1200 liradan fazla olan durumlarda ise banka size bu paranın satıcı kişi tarafından verilmesi gerektiğini de bildirmek ile yükümlü. Eğer karşı taraf ödeme yapmayı reddediyorsa da hukuki yollara başvurabileceğiniz banka tarafından verilen bilgi ve belgeler ile mümkün kılınıyor.