Bankalar arasında para gönderme bazen sizlere çok uğraştırıcı gibi gelebilir. Daha önce duyduğunuz EFT ile Havale kavramlarından ve bu kavramlar arasındaki farkların neler olduğunu bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

EFT Nedir?

Bankalar arasında yapılan elektronik ortamda gerçekleşen para transferi olarak sayılmaktadır. Bu para transferi internet üzerinden gerçekleşmektedir. EFT işlemleri havale işlemlerine göre biraz daha uzun sürmektedir. EFT işlemleri sırasında sizden belli bilgiler istenecek ve tüm bu bilgileri detaylıca girmeniz gerekecektir. EFT işlemleri her gün gerçekleşmez. EFT ile para göndermek istiyorsanız mesai saatleri içerisinde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Eğer mesai saatleri içerisinde para gönderme işini yapamazsanız ve mesai saatleri dışında işlemi gerçekleştirirseniz, en yakın mesai saati içerisinde gönderdiğiniz kişinin hesabında olacaktır.

EFT işlemlerinin bu kadar ayrıntı içermesinin önemli bir sebebi ise bankalar arası işlem görmesinden kaynaklanmaktadır. Havale ücretine göre daha fazla para kesimi gerçekleşmektedir. Örnek vererek daha iti EFT işlemini açıklayabiliriz. Örneğin sizin hesabınız Ziraat Bankasında olsun ve para göndermek istediğiniz kişinin hesabı ise Yapı Kredi Bankasında olduğunu varsayalım. İşte bu durumda parayı bankalar farklı olduğundan dolayı ancak EFT ile gönderebilirsiniz.

Havale Nedir?

Havale aynı bankanın farklı hesapları arasında yapılan elektronik para gönderme işlemine denilmektedir. Haftanın her günü ve her saati bu işlemi gerçekleştirmeniz mümkündür. İsterseniz gece 2 de para gönderimi yapabilirsiniz. Saat ile ilgili herhangi bir sıkıntınız bulunmaz. Havale işlemleri normal EFT işlemlerine göre daha yoğun ve daha uzun sürmez. IBAN numarası yeterlidir. Hemen istedğiniz para gönderme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda havale ücretleri EFT ücretlerine göre daha düşüktür. Bu bankalar arasında değişebilir. Bazı bankalar havale ile ilgili herhangi bir ücret talep etmez iken bazı bankalar oldukça cüzi bir miktar havale parası kesebilir. Bu dediğimiz gibi bankalar arasında değişen bir prosedürdür.

Örnek vererek havale işlemini açıklayalım. Sizin hesabınız Ziraat bankasında ve para göndermek istediğiniz kişinin hesabı da Ziraat Bankası. Bu durumda havale işlemi ile hemen para gönderimi gerçekleştirebilirsiniz.