• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.377,23
  % -2,20
 • BITCOIN
  447816,522
  % -0,13
 • ETHEREUM
  17202.11
  % -1,71

EFT Referans Numarası Nedir? Nerede Yazar?

EFT Referans Numarası Nedir? Nerede Yazar?

Günlük hayatında bankalarla yolu kesişmeyen kimse neredeyse hiç yoktur. Bankalarla yolu kesişen insanlar içinde de para transferi yapmayan yok gibidir. Para transferleri gerçekleştiren kişilerin birçoğu da EFT referans numarası nedir, nerede yazar bunu merak etmektedirler. Artık insanlar doğrudan fiziki olarak nakit para transferi yapmak yerine bankalar üzerinden para transferi yapmayı tercih etmektedir. Çünkü böylesi çok daha güvenli olmaktadır, insanlar günümüzde üzerinde para taşımak yerine artık banka kartları taşımayı daha güvenli buluyor.

Bankacılık işlemlerinde para transferleri havale ve EFT olmak üzere iki şekilde yapılabilmektedir. Elektronik Para Transferi (EFT) yolu ile paranın aktarılması farklı iki banka arasında yapılan para transferleri olmaktadır. EFT işlemi her bankanın kendi açılış saati ile kapanış saatleri arasında gerçekleşmektedir. Mesai saatleri dışında yapılan EFT işlemleri bir sonraki mesai saatine kadar transfer yapılan hesaba geçmemektedir. Bu yüzden birçok kişi EFT sorgulama işlemi yaparak paralarının transferinin gerçekleşip gerçekleşmediğini merak etmektedir.

Yine banka müşterileri ileri tarihli EFT verme imkanına da sahip olmaktadırlar. Böylece paralarının belirtmiş oldukları tarihte karşı hesaba geçmelerini sağlamaktadırlar. Yine otomatik ve düzenli olarak EFT talimatları verebilmektesiniz. Hem de tüm bu EFT işlemlerini birçok farklı kanaldan yapma imkanına sahip olmaktasınız. İsterseniz banka şubelerinden, ATM’lerden, internet bankacılığınız ya da mobil bankacılığınız aracılığıyla EFT yapabilmektesiniz.

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

İnsanlar kendi bankalarından başka bankalara para transferi yaptıklarında, transferin gerçekleşip gerçekleşmediğini öğrenmek istemektedirler. Bunu öğrenebilmek için EFT sorgulama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Yapmış olduğunuz para transferlerinin sorgulama işlemi bankadan bankaya farklılık gösterebilmektedir. Bazı bankalar EFT sorgulama işlemini birkaç farklı kanal üzerinden gerçekleştirirken, bazıları da sorgulama yaptırabilme adına müşterilerine tüm hizmet kanallarını sunmaktadır.

Burada en önemli nokta para transferininiz gerçekleşip gerçekleşmediğini soracağını zaman sizden istenen EFT referans numarasını bilmeniz gerektiğidir. Bazı bankalar sizden bu bilginin haricinde yine işlemin gerçekleştiği tarih ile bazı bilgileri de isteyebilmektedir. Birçok banka aslında sizlere internet bankacılığı, mobil ya da telefon bankacılıkları ile bu sorgulamayı yapabilme imkanı sunmaktadır. Fakat sizin bunlardan hiçbirini yapabilme imkanınız yok ise, kendinize en yakın banka şubenize gidebilirsiniz. Burada ki görevli kişiler sizlere EFT referans numarası ile sorgulama yapmanız konusunda sizlere gereken hizmeti sağlayacaktır.

Bunun haricinde yine bankanızın müşteri hizmetleri 7/24 açık olup, günün her saatinde arayabilmektesiniz. Buradan yapacağınız görüşme neticesinde EFT sorgulama işleminizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Fakat banka şubesine gitme imkanınız var ise birebir banka çalışanları ile muhatap olarak sorgulama işlemi yapmanız, müşteri hizmetlerine göre çok daha kolay ve sağlıklı olabilir. Bazı durumlarda EFT işlemleri merkez bankanın yoğunluğu sebebiyle gecikmelere maruz kalabilmektedir. Bu yüzden EFT işlemlerinde yaptıktan sonra ortalama yarım ile bir saat arası beklemeniz daha iyi olacaktır.

EFT Referans Numarası Nerede Yazar?

Kendi bankanız üzerinden bir başka bankaya yaptığınız para transferi işlemlerine EFT denildiğini belirtmiştik. Yaptığınız EFT işlemleri yaptığınızda banka size işlemin özeti mahiyetinde bir numara vermektedir. Banka kanalı üzerinden yaptığınız işleme tanımlanan bu numaraya EFT referans numarası denilmektedir.

Birçok para transferi gerçekleştiren banka kullanıcısı EFT referans numarası nerede yazardiye merak etmektedir.EFT sorgulama işlemlerinde kullanabileceğiniz bu numara aslında işlem yaptığınızda banka tarafından sizlere verilen dekontun üzerinde yazmaktadır. Dekonta dikkatli baktığınızda dekontun sağ alt köşesinde referans no ya da sorgu no adı altında bir numara görürünüz. İşte bu numara sizin EFT referans numaranız olmaktadır.

YORUMLAR YAZ
  • Ziraat Bankası Cebe Havale EFT Nasıl Yapılır? Havale EFT Üçretleri2 sene önce
  • […] arası gerçekleşeceği için belirli saatler arasında gerçekleşmektedir. Ziraat Bankası EFT saatleri 08:30 ile 17:00 arası olmaktadır. Ziraat Bankası EFT nasıl yapılır ve ücretleri […]