• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.379,29
  % -2,05
 • BITCOIN
  447023,195
  % -0,17
 • ETHEREUM
  17306.74
  % -0,02

EFT ve Havale Ne Zaman Hesaba Gelir?

EFT ve Havale Ne Zaman Hesaba Gelir?

Bankacılık sektörü hayatımızın her anına girmiş durumdadır. Günümüzde banka ile işi olmayan hemen hiç kimse yok gibidir. Bankalar üzerinden TL bazında para transferi olan EFT ve Havale ne zaman hesaba gelir sorusu ise en çok araştırılan sorulardandır. Para gönderim işlemleri iki türde yapılmaktadır. Bunlardan birisi EFT işlemleri bir diğeri de havale işlemleri olmaktadır. Yazımızda EFT ve havale işlemlerini sizler için ayrı ayrı ele alıp detaylı bir şekilde anlatmaya çalışacağız.

EFT Nedir?

Açılımı “elektronik fon transferi” olan EFT işlemi; TL üzerinden yapılacak olan ödeme işlemlerinin gerçek zamanlı olarak gerçekleşmesine aracı olan elektronik bir sistemdir. İlk olarak EFT sistemi 1992 yılında kullanılıştır. EFT işlemi ile hangi bankanın müşterisi olduğunuz hiç fark etmeden rahatlıkla işlem yapabilmektesiniz. Daha net ifade edecek olursak, aynı banka üzerinden TL işlemi yaparken değil de başka bankalara TL aktarımı yaparken EFT kullanılmaktadır. EFT nedir sorusunun cevabını öğrendikten sonra bir diğer önemli kısımda EFT gönderim saatleri olmaktadır.

EFT Ne Zaman Hesaba Geçer?

Bankalar arası para transferi işlemini gerçekleştiren EFT, bankaların mesai saatleri içerisinde gerçekleşmektedir. Yani sabah saat 09:00 ile akşam saat 17:00 saatleri arasında EFT işlemleriniz gerçekleşmektedir. Ancak bu saatler bazen bankadan bankaya değişiklikte gösterebilmektedir. Kimi bankalarda sabah 08:30 ve akşam 17:30 saatleri arası da baz alınabilmektedir. Yine hafta sonları EFT işlemleri yapılamamaktadır. EFT ne zaman hesaba geçer diye merak ediyorsanız, bu mesai saatlerini dikkate alarak göndermelisiniz.

Eft referans numarası nedir? Eft referans numarası nerede yazar? Öğrenmek için tıklayınız.

Çünkü mesai saatleri dışında gönderilen EFT işlemleri ancak bir sonraki mesai saatine kalmaktadır. Şayet siz hafta sonu veya resmi tatillerde EFT gönderecek olursanız, EFT ne zaman hesaba geçer sorunuzun cevabı ancak ilk mesai başlangıcında karşı hesaba geçecektir. Bankalar arası yapılan bu TL transferi mesai saatleri içinde dahi yapıldığında bazen diğer banka hesabına geçmesi birkaç saati bulabilmektedir.

Eft Nedir? Havale Nedir?

Havale Nedir?

Bankacılık sektöründe aynı banka arasında yapılan TL transferi işlemine havale denilmektedir. Bunu daha net ifade edecek olursak sizin göndereceğiniz TL, A bankasından yine bir başka A bankasına şeklinde olmalıdır. En kolay ve rahat para transferi yöntemlerinden bir tanesi havale işlemleridir. Çünkü paranız anında bekletilmeden karşı tarafa ulaştırılmaktadır.

Havale Ne Zaman Hesaba Geçer?

Yapacağınız havale işlemleri hafta içi ya da sonu fark etmeden hemen karşı hesaba geçmektedir. Yine havale işlemlerinizde herhangi bir saat dilimi sınırlamaması da bulunmamaktadır. Kısaca havale işlemlerinizi 7 gün 24 saat kesintisiz olarak rahatlıkla gerçekleştirebilirsiniz. Yapacağınız havale sizin göndermenizin ardından 5-10 dakika içerisinde anında karşı tarafın hesabına geçmiş olacaktır. Havale ne zaman hesaba geçer sorusuna yaptığımız bu açıklamalardan sonra, şimdi de EFT ile havale arasındaki farklar nelerdir ona bakalım.

Eft ve havale arasında ki farkları detaylı öğrenmek için tıklayınız.

EFT ile Havale Arasındaki Farklar

 • EFT farklı bankalar arasında yapılan TL transferi işlemi olurken, havale ise aynı bankalar arasında yapılan TL transferi olmaktadır.
 • Tamamen bankanızın inisiyatifinde olmak üzere EFT işlemlerinizde bankanız tarafından belirli bir ücret alınabilmektedir. Ancak yapacağınız havale işlemleri aynı bankanın farklı şubeleri arasında gerçekleşeceği için herhangi bir ücret söz konusu değildir.
 • EFT işlemini kendi hesaplarınız arasında gerçekleştirecekseniz bu durumda herhangi bir ücret alınmayacaktır.
 • Bu iki işlem için saat farkı da EFT ile havale arasındaki farklar içerisinde yer alır. EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde yapılabilirken, havale için herhangi bir saat kısıtlaması bulunmamaktadır.
 • Yapılan havaleler anında karşı hesaba geçerken, EFT işlemlerinde mesai saatleri içerisinde de olsa bazen birkaç saatlik gecikme yaşanabilmektedir.