• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.377,23
  % -2,20
 • BITCOIN
  444463,490
  % -3,08
 • ETHEREUM
  17105.28
  % -5,77

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri (Irkları) Hangileri?

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri (Irkları) Hangileri?

Günümüzde aslında birçok insanın hayali müstakil bir ev alıp orada doğal bir yaşam sürmektir. Doğal yaşamın ayrılmaz parçalarından biriside tavuklar olmaktadır. En çok yumurta veren tavuk cinsleri hangileri diye bizde bir araştırma yaptık. Çünkü ülkemizde kümes hayvancılığı adına en çok beslenen tür tavuklar olmaktadır. Günümüzde özellikle insanların organik yumurtaya yönelmesiyle birlikte salma tavukçuluk dediğimiz tavuk besleme olayı oldukça fazlalaşmıştır. Zaten genellikle eti için beslenen tavuk oldukça azdır. 

Günümüzde profesyonel olarak yumurta verimi için tavuk besleyenler, en çok yumurta veren tavuk cinslerine yönelmektedir. Normal sıradan köy tavuğu diye bildiğimiz tavukların yumurta verimi oldukça düşük olmaktadır. Oysa madem tavuk besliyoruz normal tavuklarımızın arasına yumurta verimi yüksek tavuklar ekleyebiliriz. Bu sayede hem köy ırkımızı muhafaza etmiş oluruz hem de daha çok yumurta verimi alırız. Bazı tavuk cinsleri gerçekten oldukça yüksek bir yumurta verimine sahip olmaktadır. En çok yumurta veren tavuk cinsleri hangileri birazdan sizlerle onları paylaşacağız.

Yaptığımız araştırmaya göre yılda 100’ün altında yumurta veren tavuk cinsleri mevcut olmaktadır. Bunun yanı sıra 300 ve üzerinde yumurta verebilen tavuk cinsleri de bulunmaktadır. Bizde size en çok yumurta veren tavuk cinslerinden başlayarak en az vere cinslere doğru bir sıralama yapmaya çalıştık. Sizlere vermiş olacağımız sayılar ortalama olup, bu sayılar tavuğun fiziki çevresine ve beslenme biçimine göre değişiklik gösterebilmektedir.

En Çok Yumurta Veren Tavuk Cinsleri (Irkları) Hangileri?

1-) Ligorin Tavukları

Ligorin tavukları dünyadaki en önemli yumurta tavuklarından bir tanesidir. Yıllık ortalama 300 ile 340 adedin arasında yumurtlama kapasitesine sahip bu tavuklar en çok tercih edilen türlerdendir. Bu yüzden en çok yumurta veren tavuk cinsleri hangileri sıralamamızda ilk sırayı almıştır. Bu özelliği kendisine en çok yumurtlayan tavuk cinsi olma unvanını kazandırmıştır. İşin ilginç tarafı ise hemen her tavuk cinsinden daha fazla yumurta veren bu ırk, aynı zamanda en az yemi tüketmektedir.

2-) Lohman  Brown Cinsi Tavuklar

İkinci sırayı alan bu tavuk cinsi ise yıllık ortalama 275 ile 320 adet arasında yumurta yumurtlamaktadır. Ülkemizde yaygın olarak tercih edilen tavuk türlerinden bir tanesi olma özelliğine sahip tavuklar yumurta verimi gayet yüksek olan tavuk cinslerinden birisidir.

3-) Nick Brown Cinsi Tavuklar

Ortalama 270 ile 300 adet arasında yumurta verimi olan bu tavuk cinsi de oldukça yüksek bir verime sahip olmaktadır. Burada belirtmiş olduğumuz adetler yine tavuğun çevresine uyumuna ve beslenme şekline göre değişiklik gösterebilmektedir.

4-) Atak ve Atak-s Cinsi Tavuklar

Bu tavuk cinsi yaptığımız araştırmada en çok yumurta veren tavuk cinsleri hangileri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Yıllık ortalama 250 ile 270 adet arası yumurta vermektedir. Atak-s tavuklarının yumurta büyüklüğü ortalama 65 gr olmaktadır. 

5-) Amrock 

Alman ırkı olan bu tavuklarda yıllık ortalama 240-250 gibi gayet iyi bir yumurta verimine sahiptirler. Yerini sevdiğinde ve düzenli beslendiğinde bu ortalamayı çok rahat tutturabilmektedirler. 

6-) Avustralorp Cinsi Tavuklar

Eskiden yıllık ortalama 350 adedin üzerinde yumurta verdiği söylenen bu ırk, günümüzde ortalama 220 ile 240 arasında yumurtlamaktadır. Yumurta büyüklüğü ise ortalama 65-70 gram arasında değişmektedir. 

7-) Çilli Tavuk

Bir diğer en çok yumurta veren tavuk cinsleri hangileri sıralamamızda listeye yedinci sırada çilli tavuk girmektedir. Yıllık ortalama 220 ile 240 arasında yumurta verimine sahip olmaktadır. Bu tavuğun tercih edilme sebeplerinden bir diğeri ise gayet büyük yumurtalarının olmasıdır. Her bir yumurtası ortalama 70 gram civarında olmaktadır.