• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  435920,244
  % -11,30
 • ETHEREUM
  16809.1
  % -13,42

En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları

En Uygun Trafik Sigortası Fiyatları

Trafik sigortaları, araç ile yapılan herhangi bir kazandan sonra sağlık problemleri ve araç hasarlarıyla ilgili maddi sıkıntıları ortadan kaldırmak amacıyla yaptırılmaktadır. Ülkemizde trafik sigortası yaptırmak ise zorunludur. Trafik sigortası olmayan araçlar trafiğe çıkamamaktadır. Sigortasız bir araçla çevirmeye girildiği zaman yüksek miktarda ceza uygulanabilir.

Sigortanın zorunlu kılınmasının nedeni kaza sonrası oluşabilecek tüm mağduriyetleri ortadan kaldırmaktır. Fakat trafik sigortasının masrafları karşılaması kusur durumuyla da alakalıdır. Kusurlu olan kişi siz değilseniz sigorta devreye girecektir. Fakat belli miktarda bir kusur olması durumunda belli miktarda sigorta desteği sağlanacaktır.

Trafik sigortası, sizin aracınızda oluşabilecek hasarları karşılamaz. Sadece üçüncü kişinin hasarları karşılanır.

Zorunlu Trafik Sigortası Hesaplama

Sigorta şirketleri, bu hesaplamayı yapmaktadır. Şirketin uyguladığı prime göre de fiyatlar değişiklik gösterebilir. Sigorta şirketi hesaplama yaparken, araç yaşını, sürücü yaşını, marka ve modeli, hasarsızlık indirimini ve aracın plakasını göz önünde bulundurur.

Aracınızın sigortasını yaptırmamanız durumunda geciken her ay için belli miktarda gecikme zammı uygulanmaktadır. Bu zam oranı geciken her ay için yüzde 5 olarak belirlenmiştir. Fakat gecikme yaşamanız durumunda size özel uygulanan indirimlerden de yararlanamıyorsunuz. Bu nedenle geciktirmeden sigortanızı yaptırmanız hem bütçeniz açısından hem de ceza yememenşz açısından faydalı olacaktır.

Hasarsızlık indirimi yapılırken kişiler yedi basamakta değerlendirmeye girerler. 7. Basamakta yer alan kişiler en iyi hasarsızlık indirimine sahip olan kişilerdir. Bu basamaklarda yükselip alçalmak ise yapılan kazalarla alakalıdır. Kişi kaza yaptıkça bir basamak geriye düşürülür. İlk defa sigorta yaptıracak olan kişi ise 4. Basamaktan değerlendirilmeye başlar.

Bunların yanı sıra sigorta fiyatları belirlemesi yapılırken aracın ticari olup olmaması da değişiklikler yaratmaktadır. Aracın kamyonet, kamyon, tır, motosiklet, traktör vb. türler arasında yer alması da fiyatlarda değişiklik gösterir.

Ucuz Trafik Sigortası

Trafik sigortası fiyatlarının kişilerin yer aldıkları basamaklara göre değişiklik gösterdiğini belirtmiştik. Kişiler, kazasız geçirdiği her yıl için bir basamak yukarı taşınmaktadır. Basamaklara göre en uygun şekilde yapılan trafik sigortaları ise aşağıdakiler gibidir;

 1. Basamak: 2.015 TL
 2. Basamak: 1.611 TL
 3. Basamak: 1.208 TL
 4. Basamak: 807 TL
 5. Basamak: 686 TL
 6. Basamak: 566 TL
 7. Basamak: 445 TL

Yapılan son analizlere göre sağlanan en uygun fiyatlar bu şekildedir. Bu fiyatların aşağısına da sigorta yaptırmak imkansızdır diyebiliriz. Tüm indirimlerden ve seçeneklerden yararlanan bir sürücü en düşük 445 TL karşılığında araç sigortası yaptırabilmektedir.

Aracınıza sigorta yaptırırken bu işlemi uygun fiyattan yaptırmak istiyorsanız farklı farklı sigorta şirketleriyle görüşme yapabilirsiniz. Bu sigorta şirketlerinin sizler sunduğu teklifler birbirlerine yakın olsa da aynı olmayacaktır. Araştırmalarınız sonucunda ise en uygun teklifi sunan şirkete aracınızın sigortasını yaptırabilirsiniz. Bu şirketler prim üzeri çalıştığı için, sigorta maliyeti belirlenmesinde etken gösteren bazı şartların yanı sıra şirketin uyguladığı prim de oldukça önem göstermektedir.

Uygun Fiyata Sigorta Yapan Şirketler

Piyasada birçok farklı sigorta şirketi yer almaktadır. Bu sigorta şirketlerinin birçoğu müşterileri kendilerine çekmek için farklı indirimler yapmaktadır. Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre de en uygun fiyat veren şirketlerde Quick Sigorta, Doğa Sigorta, Ethica Sigorta gibi şirketler listenin en başlarında yerini almaktadır.