• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  432911,170
  % -11,91
 • ETHEREUM
  16635.55
  % -14,32

Ev Hanımı Bankadan Kredi Çekebilir mi?

Ev Hanımı Bankadan Kredi Çekebilir mi?

Hemen herkes bankaların çalışan kişilere ve çalışanlar arasında da yine kendilerine has bazı özellikleri taşıyanlarına kredi verdiğini bilmektedir. Peki ev hanımı bankadan kredi çekebilir mi? Bu sorunun cevabını sizler için araştırdık ve elimizden geldiğince hemen her tür bilgiyi sizlerle paylaşmaya çalıştık. Günümüzde tamamı olmasa da araştırmamız neticesinde bazı bankaların ev hanımları içinde gerekli şartları sağladıklarında kredi verdiklerini tespit ettik. İşin bir başka boyutu olarak da son zamanlarda ev hanımlarına yönelik kredi veren bankaların sayısı biraz daha artmış olmaktadır.

Genel olarak halk arasında ev hanımı ya da çalışmayan kişi olarak tabir edilen kesim, bankalar tarafından gelir belgesi olmayan kişiler olarak nitelendirilmektedir. Bu yüzden bankalara yapacağınız kredi başvuruları ihtiyaç kredisi kategorisinde değerlendirilmektedir. Son zamanlarda özellikle ev hanımı bankadan kredi çekebilir mi şeklinde birçok soru almaktayız. Yazımızı sonuna kadar dikkatle okuduğunuz takdirde aklınızdaki soruların birçoğunun cevabını almış olacaksınız.

Ev Hanımları İçin Banka Kredileri Veren Bankalar

Ev Hanımları İçin Banka Kredileri Veren Bankalar

Hemen herkesin cevabını merak ettiği soru olan; “Ev hanımları bankalardan kredi çekebilir mi” sorusuna cevaben evet çekebilir diyoruz. Yaptığımız araştırmalar neticesinde bankaların tamamı olmasa da bazılarının ev hanımlarına yönelik kredi çalışmaları bulunmaktadır. Fakat bankalar bu krediyi kullandırtmak için bazı ön şartlar koşmaktadır. Bir kere bankalara kredi için başvurduğunuzda onlar sizi ev hanımı olarak değerlendirmezler. Bunun yerine çalışmayan birey kategorisine sokar ve hemen her bankanın yaptığı rutin kredi puanı sorgulamasını gerçekleştirir.

Daha somut olarak ifade edecek olursak bankalar sizin hakkınızda ilk izlenimlerini edinebilmek için kredi notunuza bakacaklardır. Kredi notunuzun değerlendirilmesi sonucunda ev hanımı bankadan kredi çekebilir mi sorunuzun cevabı biraz daha netlik kazanmış olacaktır. Biz burada sizler için çok fazla detaya girmeden kredi notunun ne demek olduğu hakkında da az bir bilgi paylaşımında bulunmak istiyoruz. Şayet herhangi bir bankadan daha önce kredi kartı, banka kartı ya da kredi kullandıysanız şahsınız için oluşturulan değerlendirme puanı olmaktadır.

Yani bu puan sizin bankalara olan borcunuzu vaktinde ödeyip ödemediğinize göre şekillendirilmektedir. Ödemelerinizde herhangi bir sıkıntı yoksa puanınız yüksek, eğer sorun varsa ve yasal takip gibi durumlara düştü iseniz puanınız düşük olmaktadır. Kredi notunuzun en az 1500 ve üzerinde olması demek diğer koşulları sağlamasanız bile yüksek ihtimalle kredi alabileceğiniz anlamına gelmektedir. Çünkü kredi notu sizin ödeme performansınızı yansıttığı için bankalar buna çok büyük önem vermektedir. Ev hanımları için banka kredileri sağlanmasında kısaca en temel kriter kredi notu olmaktadır.

Eğer kredi notunuz çok düşükse şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki, birçok banka belki de hiçbiri size kredi vermeye yanaşmayacaktır. Fakat bu tamamen alamayacağınız anlamına da gelmemektedir. Böylesi durumlarda da bankalar kendilerini güvenceye aldıkları takdirde size kredi vereceklerdir. Peki hangi bankalar ev hanımlarına kredi vermektedir diyecek olursanız; QNB Finansbank, CEPTETEB, İŞ Bankası, Deniz Bank, Ziraat Bankası gibi bankalar olmaktadır.

Ev Hanımının Kredi Çekebilmesi İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

 • Şartlar arasında ilk ve en temel kriter kredi puanı olmaktadır. Ancak daha önce banka ile hiçbir işi olmayanların kredi puanı da hesaplanmamış olmaktadır. Ya da bazı durumlarda ev hanımlarının düzensiz ödemeler neticesinde kredi notu düşük olabiliyor. Fakat bazı şartlar sağlandığında bu durumdaki kişilerde kredi çekebilmektedir.
 • Kredi notu düşük olan ev hanımının kredi çekebilmesi için gereken şartlar arasında varsa bir ek geliri bunu beyan etmesi istenecektir.
 • Eğer arsa, konut, arazi, araba gibi ipotek koydurabileceğiniz mallarınız var ise banka bu şekilde de sizlere kredi verebilmektedir.
 • Eğer anne ya da babanızdan size kalmış bir emekli aylığı var ise, bunu bankaya belgelediğiniz zamanda bankalar size kredi vermeyi kabul edecektir. Bunun haricinde bir diğer yöntemde bankaya kefil gösterebilmeniz işinizi kolaylaştıracaktır.