Ev hanımlarının ev temizliği dışında yapabileceği birçok iş imkanı İŞKUR tarafından verilmekte. Günümüzde birçok ev hanımı evden iş yaparak para kazanma yöntemlerini aramakta ve bu sayede ev halkına para desteği çıkabilmektedir. İŞKUR’un ev hanımlarına evde iş imkanı sağlayarak asıl amacı ev hanımlarına destek çıkmaktadır.

İŞKUR kadınların sektöre katkısını arttırmak için bir istihdam projesi olarak bilinen bu adım, kadınların yalnızca günde iki üç saatini ayırarak ev bütçesine katkı sağlamasını amaçlamaktadır. Günlük iki veya üç saatini ayırarak yapılacak olan bu işler ile aylık 600 ile 800 TL ve daha üzeri bir gelir elde etmesi beklenmektedir. 

Ev hanımlarına kredi hakkında detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Peki, İŞKUR’un ev hanımlarına evde iş imkanı desteği nelerden oluşmaktadır? Bunları sıralayacak olursak eğer, şunları söyleyebiliriz; nikah şekeri yapma, bitki çayı paketleme, sabun yapma, tel toka kutulama, kulak çubuğu ambalajlama, poşet katlama, cetvel seti hazırlama, küpe arkası takma, takı tasarımı yapma, tırnak kutulaması yapma, mandal montajı yapma, gömlek yakası dikme, peçete halkası yapma ve bunun gibi birçok işi İŞKUR tarafından ev hanımlarının yapmasının önü açılmaktadır.

Sizin de fark edeceğiniz üzere yukarıda verdiğimiz bu işlerin hepsi evde veya herhangi bir yerde kolaylıkla yapılacak işlerdir, bu sayede ev hanımlarının evinde televizyon başında otururken bile yapabileceği bu işleri ev hanımlarına kazandırarak, piyasanın önünü açıyor. Bu sayede iç piyasada dönen bu işin ev işi olarak görülmesi ve daha uygun fiyatlara mal edilmesi amaçlanmaktadır.Peki, İŞKUR’un bu işlerine başvurmak için neler isteniyor ve bu işleri ev hanımları nasıl alabilir?

Öncelikle İŞKUR’un bu işleri size vermesi için belli adımlardan geçmeniz gerekmektedir bu adımları sizlere aşağıda madde madde sıralayacağız.

İŞKUR’un Evde İş İmkanı Projesine Nasıl Katılırım?

  1. Öncelikle internet üzerinden İŞKUR e-şube’ye giriş sağlamalısınız.
  2. Siteye erişim sağladıktan sonra İŞKUR “Üyelik Sözleşmesi” ekranı çıkacak, bu ekranda yer alan sözleşmeyi dikkatli bir şekilde inceledikten sonra “onaylıyorum” seçeneğine tıklayarak devam ediyoruz.
  3. Daha sonra karşınıza çıkan ekranda yer alan:
  4. T.C. Kimlik No
  5. Ad- Soyad
  6. Baba Adı
  7. Doğum tarihi (doğru format)
  8. Güvenlik kontrolü

Şeklinde bir form karşınıza çıkacak. Yukarıda verdiğim formu dikkatlice ve doğru olarak giriş yaptıktan sonra“6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu” maddesini onaylayarak ileri sekmesine tıklayıp devam ediyoruz.

  • Daha sonra bu bilgiler ile işleminizi onaylayarak, işleminizi sonlandıracaksınız.

Eğer internet üzerinden başvuruyu yapamıyor iseniz, size en yakın İŞKUR’a internet üzerinden baktıktan sonra, İŞKUR merkezlerine giderek iş ve meslek danışmanları aracılığı ile size en uygun olacak iş olanakları sıralanıp sisteme kayıt edileceksiniz. Değerlendirme sürecinde İŞKUR tarafından sahip olduğunuz özellikler, aldığınız eğitim, sahip olduğunuz sertifika ve sahip olduğunuz belgelere bakarak evde yapabileceğiniz işlere uygun şekilde SMS ile İŞKUR tarafından bilgilendirileceksiniz.

Evde yaptığınız ek işler için ödemelerinizi önden verecek bir firma arıyorsanız hiç aramayın deriz. Ödemeler genelde İşkur’a işçi talebinde bulunan firma tarafından doğrudan çalışan ev hanımına yapıldığı gibi, bazı durumlarda İŞkur’a yapılmakta ve İŞkur, alınan işin tesliminde, işveren kaliteyi ve doğru eksiksiz teslim aldığını onayladıktan sonraki bir kaç iş günü içerisinde, hesabınıza EFT yaparak tamamlayabilir. Banka kullanmıyorsanız, PTT isme para gönderme aracılığıyla para transferi de yapabilir

Sorularınız için yorum bırakınız.