• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.409,19
  % 2,24
 • BITCOIN
  512637,268
  % -0,23
 • ETHEREUM
  19268.62
  % 3,83

Halk Bankası Iban Sorgulama Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Halk Bankası Iban Sorgulama Nasıl Yapılır? (Detaylı Anlatım)

Gündelik hayatımızda artık bankalar bizim ayrılmaz parçalarımızdan bir tanesi haline gelmiştir. Birçok kişinin birden fazla bankada hesapları bulunmaktadır. HalkBank Iban sorgulama ve daha fazlası için bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere bilgilendirme yapacağız. Çünkü HalkBank’da dâhil olmak üzere bütün bankalardan hesap açtırdığınız da size bir hesap numarası ve bu hesaba bağlı birde Iban numarası verilmektedir. 2009 yılına kadar insanların kartlarına ait hesap numaralarını kesinlikle bilmesi gerekirdir.

Oysa günümüzde artık bu hesap numaralarının yerini hesaba bağlı olan Iban numaraları almıştır. Bizde bu yazımızda HalkBank Iban numarasını sorgulayarak öğrenme işlemini nasıl gerçekleştireceğinizi sizlerle  paylaşacağız. Günümüzde artık Iban bilgisi hesap numaralarının yerini almıştır, fakat bizim sizlere tavsiyemiz yine de hesap numaranızı bir yerlere kaydedin ve unutmayın. Çünkü emin olun hesap numaranızın da gerekli olduğu anlar olacaktır. Biz yine de bir yerlere yazmayıp unuttuğunuzu varsayarak sizlere HalkBank Iban Sorgulama ve hesap numarası sorgulama nasıl yapılır onu anlatacağız.

HalkBankası Iban Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer HalkBankası internet bankacılığınız varsa kolaylıkla Iban bilgilerinize ulaşabilmektesiniz. Yine internetten Iban sorgulayabileceğiniz linkleri kullanabilirsiniz. Bunun haricinde bizimde tavsiyemiz olan https://www.halkbank.com.tr adresine girerek buradan hesap bilgilerinden kolaylıkla Iban numaranızı görüntüleyebilirsiniz. HalkBankası Iban numarası aracılığı ile de yine hesap numaranıza erişebilmektesiniz. Yaptığınız sorgulama işlemi neticesinde 26 haneli Iban numaranızı öğrendi iseniz, bu Iban numaranızın son 11 hanesi bankaların hesap numaralarını girmeleri için ayrılan kısım olmaktadır.

HalkBankası Iban Sorgulama Nasıl Yapılır?

HalkBank hesap numarası Iban numaranızın son 8 hanesi olup, bunu 11 haneye tamamlamak için başına sıfırlar eklenmektedir. Baş kısma eklenen bu rakamlar bu yüzden dikkate alınmamalıdır. Tabi anlattığımız bu yöntemin haricinde de Halk Bank Iban sorgulama işlemini gerçekleştirebileceğiniz bazı yöntemler bulunmaktadır. Bu yöntemlerden biri de doğrudan HalkBank müşteri hizmetlerini arayarak müşteri temsilcisi ile görüşmek olmaktadır. Bunun için tek yapmanız gereken ise, 0850 222 0 400 numaralı HalkBankası müşteri hizmetlerini aramak ve Iban ya da hesap numaranızı öğrenmek istediğinizi belirtmek olmaktadır.

Iban No Ne Demek ve Ne İşe Yarar?

Elbette öncelikle sorgulamak istediğimiz numaranın ne olduğunu ve ne işe yaradığını bilmemizde fayda olacaktır. Günümüzde artık hesap numarası yerine kullanılan Iban numaraları Avrupa’da uzun zamandır kullanılmaktaydı. Ülkemizde ise 2009 yılından itibaren kullanılmaya başlanmıştır. Iban kelimesinin açılımı International Bank Account Number yani “uluslararası banka hesap numarası” anlamına gelmektedir. HalkBank Iban sorgulama işlemi yaptığınızda, uluslararası bir hesap numarası olan Iban sisteme üye olan ülkelerin banka müşterilerine özel olarak kodlanmaktadır.

Bu sayede ülkeler yapılan bankacılık işlemlerinde hatasız ve çok daha güvenli bir bankacılık hizmeti sunmuş olmaktalar. Zaten Iban numarasını biraz incelediğinizde ilk kısmın bulunduğunuz ülkeye ait kod olduğunu görürsünüz. Sonrasında banka, şube ve hesap numarası gibi belirli bir algoritmayla devam ederek size özgü bir numara oluşturulur. Aslında burada da sizlere anlatmış olduğumuz bu misalde, aynı zamanda Halk Bank hesap numarası öğrenme yöntemlerinden birisini anlatmış olduk.

HalkBankası Iban sorgulama için bir diğer yöntemde her daim gelişen ve bizlere sürekli yenilikler sunan teknoloji sayesinde olmaktadır. Nasıl oluyor diyecek olursanız, teknolojinin bize sunmuş olduğu internet bankacılığı ya da mobil bankacılık hizmeti sayesinde mobil hesabınıza giriş yaptığınızda hesap numaranızı görebilmektesiniz. Aynı şekilde buradan yine Iban bilgilerinize de ulaşabilmekte ve kolaylıkla öğrenebilmektesiniz. Sizlere söyleyebileceğimiz en son yöntem ise kendinize en yakın bir Halk Bank şubesine başvurarak buradaki temsilcilerden sorgulamanız olacaktır.

YORUMLAR YAZ
  • HalkBank İnternet Bankacılığı Şifre Alma Nasıl Yapılır? (Resimli Anlatım)2 sene önce
  • […] Halkbankası Iban sorgulama nasıl yapılır? Tıklayınız. […]