• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  409925,149
  % -9,36
 • ETHEREUM
  18531.62
  % -9,70

IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN Numarası Nerede Yazar?

Para transferi için en uygun yöntemlerden birisi olan IBAN numarası ile para gönderimi en çok tercih edilen yöntemlerdendir. Kısacası uluslararası geçerli hesap numarası diyebiliriz. IBAN numarası kartın üzerinde verilmez.

     Kartınızın üzerinde IBAN numarası değil de adınız-soyadınız, kartınızın son kullanma tarihi ve kart numarası gibi bilgiler barındırırken IBAN numarasını kartın üzerinde bulundurmaz. Pek çok kullanıcın sıkıntıya düştüğü konulardan biride kartın üzerinde bulunan 16 haneli koddur. Bu kod IBAN numarası değildir. Bu kod kartınızın kart numarasıdır. Bunun yanı sıra bazı bankalarda olan kartın üzerindeki müşteri numarasının da IBAN numarası ile hiç alakası yoktur.

IBAN Numarası Nerede Yazar?
IBAN Numarası Nerede Yazar?

IBAN Numarası Nasıldır?

      IBAN numarası 26 karakterden oluşan bir koddur. İlk iki hanesi ülke kodunu belirlemektedir. Bizimde Türkiye olarak ülke kodumuz TR olduğundan ötürü IBAN numaralarımız TR ile başlayıp devamında sayılarla devam edilmektedir. Ülke kodundan sonraki 2 hane ise kontrol basamakları dediğimiz kartın kontrolünü ve doğruluğunu sağlamak amacıyla gerekli olan koddur. Sonrasındaki 5 hane ise kartın ait olduğu bankanın banka kodudur. Geriye kalan 16 hanede kartınızın da üzerinde bulunan banka hesap numarasıdır.

     IBAN numarası kesinlikle korumalı ve çalındığında bile sıkıntı yaratmayacak bir yöntemdir. O yüzden IBAN numaranızı gizlemenizde ve çalınmaması için uğraşmanıza gerek yoktur. Bu kodla size sadece para gönderilebilir. Başka herhangi bir işlem yapılamaz. Bu yüzdendir ki para yatırma da en çok tercih edilen yöntemlerdendir IBAN numarası ile para gönderimi ve alımı sağlamak.

IBAN numaramı nasıl öğrenebilirim?

      IBAN numaranızı öğrenmek için birkaç yol vardır. Bu yollardan ilki bankanızın şubesine gitmek ve sıranızı alıp bekleyip sonunda IBAN numaranızı isteyip öğrenmektir. Bu yöntem size çok uzun geldiyse ve yapmaktan erinirim diyorsanız tam size göre bir yöntem daha bulunmaktadır. Diğer bir yöntem ise bankanızı arayarak IBAN numarasını öğrenmektir. Son olarak ise bankanızın internet bankacılığı sistemini kullanarak IBAN hesaplama ve sorgulama sayfasına girerek işleminizi yapmaktır.

      Bankanızın internet bankacılığı bölümünde sizden istenen bazı bilgiler vardır. Bu bilgiler hesap numarası, banka kartı numarası ve şube kodu gibi bilgilerdir. Bu bilgiler girildikten sonra birkaç dakika içerisinde IBAN numaranız elinizde olacaktır.

YORUMLAR YAZ
  • Banka Iban Kodları Nasıl Bulunur? – Bütün Bankaların Iban Kodları Listesi2 sene önce
  • […] Banka iban numarası nerede yazar sorusunun cevabına tıklayarak ulaşabilirsiniz. […]