• AMERIKAN DOLARI
  7,4294
  % 0,98
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  688,71
  % 1,17
 • YARIM ALTIN
  1.377,42
  % 1,17
 • € EURO
  8,9820
  % 0,15
 • BIST 100
  1.471,39
  % -1,13
 • BITCOIN
  351588,156
  % 2,80
 • ETHEREUM
  11024.29
  % 2,08

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kendiniz veya yakın çevrenizden en az birinin illaki ihtiyaç kredisi kullandığını biliyorsunuzdur ya da tanık olmuşsunuzdur. Ülkemizde ki asgari ücretin şuan 1400 lira olması ve yapılan araştırmalar sonucu belirlenen bir ailenin açlık seviyesinin altında olduğunu da illaki duymuşsunuzdur. İşte durum böyle olunca ülkemizde çoğu kişilerin geçimlerini sağlamak için ek işlerde çalıştığı ya da evinde ek iş yaptığı tespit edilmektedir. İnsanlar artık ihtiyaçlarını karşılamak için, eğitimlerini veya tatilleri yapabilmek için de ihtiyaç kredisine başvurmaktadırlar. Peki hangi kişi ihtiyaç kredisi çekerken dikkatli ve araştırmacı. Sadece internetten en uygun kredi hangi bankadadır o araştırılıyor o kadar. Bu makalemizde ihtiyaç kredisi alırken nelere dikkat edilmelidir konusundan bahsedeceğiz.

Faiz Mi Önemli Geri Ödeme Tutarı Mı?

İhtiyaç kredisi alırken en başta kefilsiz kredi veren bankaları bulup oradan almak daha mantıklıdır. Diğer önemli olan bir husus ise faiz oranıdır. Krediyi düşük faizli olan bankadan almak gerekmektedir. Ama görünüşte faiz oranı düşük olana değil de toplam geri ödemesi düşük olanı tercih etmek gerekmektedir. Çünkü bankalar faiz oranı yanında dosya masrafı, genel kredi masrafları, kredi sigorta bedeli gibi gibi isimlerle farklı kesintiler talep ettiklerinden düşük faizli olan bir kredi de uygun faizli gibi gözükse de kredinin bize olan geri ödemesi yani toplam maliyeti çok daha fazla olabilmektedir. Bu nedenle masraflara ve sigortalara da dikkat edilmelidir. Ayrıca masrafsız kredi adı altında verilen ve masrafsız olan kredilerin de faiz oranları diğer bankalara göre bir miktar yüksek olabilmektedir yani  bu seferde buradan toplam maliyeti artıyor. Yani işin özü, kredi masrafları ve faiz oranlarını iyi karşılaştırmalıyız ve toplam geri ödeme tutarına bakmalıyız.

İhtiyaç Kredisi Ek Vergileri Ve Masrafları

İhtiyaç kredisi ya da diğer türde ki bir kredi alırken dikkat edilmesi gereken diğer bir önemli bir nokta da kredi vadeleridir. Uzun vadeli krediler aylık ödemelerimizin bizi darboğaz etmemesi için ilk tercihimiz olmalıdır ama öte yandan da vade uzadıkça faiz oranı değişmektedir ve de kredinin toplam geri ödeme tutarı artmaktadır. İhtiyaç kredisi alırken en çok kredinin yıllık toplam maliyetine dikkat edilmelidir. Ayrıca kredilerin faiz oranına ek olarak tahsil edilen masraflar ve banka vergileri de maliyetini doğrudan etkileyen unsurdur. Bu nedenle mutlaka tahsil edilen bu masrafları da detaylı olarak hesaba katıp kredinin toplam maliyetine göre karşılaştırarak karar vermeye dikkat edilmelidir.