• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  413608,280
  % -9,82
 • ETHEREUM
  18860.42
  % -12,03

İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Yaparsam Kazancım Ne Olur?

İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Yaparsam Kazancım Ne Olur?

Gerçekten içinden geçtiğimiz şu süreçler birçok kişi açısından finansman noktasında en sıkıntılı dönemler olmaktadır. Bu yüzden birçok kişi bankalardan kredi çekmektedir. Aynı şekilde ihtiyaç kredisi ara ödeme yaparsam kazancım ne olur şeklinde soru soranların ve kredi borçlarından bir an evvel kurtulmak isteyenlerin sayısı da hiç az olmamaktadır. Birçok kişi günümüzde bırakın iş kurmayı gündelik ihtiyaçlarını giderebilme adına kredi çekmektedir.

Bu durumda haliyle geri ödenmesi neredeyse imkansız borç yığınları oluşturmaktadır. Bizde bugünkü yazımızda elimizden geldiğince sizlere bankalara ara ödeme yapma ile ilgili edindiğimiz bilgileri aktarmaya çalışacağız. Eğer siz bankadan bireysel ihtiyaç kredisi aldı iseniz, bu krediyi alırken banka sizin geri ödeme vade süresi ve faiz oranı ile kredi vermektedir. Burada belirlemiş olduğunuz plana göre de kredinizin geri ödemesi başlamış olmaktadır. Ancak kredi çeken kişiler sıkışık oldukları zaman nasıl ödemeyi geciktirebiliyorlarsa (ki bu iyi bir şey değil), aynı şekilde erken de ödeme yapabilmektedirler.

İhtiyaç kredisi ara ödeme yaparsam kazancım ne olur düşüncesiyle hareket eden birçok vatandaşımız, durumunu düzelttiğinde borcunu hemen kapatmak istemektedir. İşte kredi borçlarını bu şekilde erken kapatmak istemelerine ihtiyaç kredisi ara ödeme denilmektedir. Bu şekilde kredi borcunu erken ödeyen vatandaşlarımız doğal olarak faiz farkından da kurtulmuş olmaktadırlar. Yani bu durum sizin açınızdan kesinlikle karlı olmaktadır. Çünkü faiz karşılığı alınan paraların erken ödenmesi her zaman sizsin yararınıza olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Ödeme Planı

İhtiyaç kredinizi ödeme planı noktasında öncelikle kendi gelir ve gider durumunuzu göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Sizin ekonomik durumunuza göre bir vade ve taksit tutarı belirlenmektedir. Şayet imkanınız olurda kredinizi ödeme noktasında ara ödeme yaparsanız, sizin için yeniden ihtiyaç kredisi ödeme planı oluşturulacaktır. Çünkü konu ile ilgili mevzuat gereği banka yapmış olduğunuz ara ödeme tutarını göz önünde bulundurarak yeni bir ödeme planı oluşturmak zorundadır.

Burada bilmeniz gereken ara ödeme yaptıktan sonra, kalan borç tutarınızın vadesini düşürme ya da artırma gibi bir talebiniz olursa bankanın bunu yapmak gibi bir yükümlülüğü bulunmamaktadır. Daha açık olmak gerekirse böyle bir talebiniz ancak banka ile anlaşmanız neticesinde yapılabilmektedir. Aksi takdirde bankanın böyle bir şeyi yapmak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Avantajı

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Avantajı

Bireysel ihtiyaç kredilerinizde yapacağınız ara ödemeler sizin için ilk olarak maliyet açısından avantajlı olmaktadır. Yani ihtiyaç kredisi erken ödeme avantajı ekonomik olarak daha az para ödemeniz anlamına gelmektedir. Bu sayede fazla faiz ödemesi yapmaktan kurtulmuş olacaksınız. Zaten böyle bir ödemenin size hiçbir dezavantajı olmayacaktır, yani acaba yanlış mı yapıyorum diye şüphelenmenize gerek olmamaktadır. Fakat bu anlattığımız şey ihtiyaç kredileri için geçerli olmaktadır. Aynı durumu mesela konut kredileri için söyleyemeyiz.

Çünkü konut kredilerinde ara ödeme yaptığınızda banka size ara ödeme cezası uygulayacaktır. Konut kredilerinde yapacağınız ara ödemelerde banka için zarar söz konusu olacağından onaylamadıkları bir durum olmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Ödeme Tarihi Değiştirme

Eğer bankadan ihtiyaç kredisi çekmeyi düşünüyorsanız, çekmeden önce kesinlikle kendinize bir ödeme planı çıkarmalısınız. İhtiyaç kredisi ödeme tarihi değiştirme işlemi için, bu durumu banka ile görüşerek il başta sözleşmeye ekletmelisiniz. Birçok banka zaten son ödeme tarihini belirleme işini size bırakmaktadırlar. Fakat sonrasında değiştirme noktasında sorun çıkabilmektedir. Bu yüzden ilk başta hesabınızı iyi yapmalısınız.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Cezası

Eğer ihtiyaç ya da taşıt kredisi çekmişseniz böyle bir şeyi düşünmenize gerek kalmamaktadır. Çünkü ihtiyaç kredilerinde bankalar tarafından ihtiyaç kredisi erken ödeme cezası gibi bir uygulama söz konusu olmamaktadır. Bu durum sadece konut kredilerinde uygulanmaktadır.

YORUMLAR YAZ
  • Kredi Çekmek İstiyorum Vermiyorlar, Sigortam Yok – Ne Yapmalıyım?2 sene önce
  • […] bankalar kolay kolay vatandaşlara sorun çıkarmamakta ve çok fazla evrak istememektedir. İhtiyaç kredileri bankalar için en önemli gelir kaynaklarındandır. Bu yüzden neredeyse bütün bankalar birbiri […]