• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  411577,222
  % -9,30
 • ETHEREUM
  18724.38
  % -11,55

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

İhtiyaç Kredisi Çekmek İçin Gerekli Belgeler

Eğer bireysel ihtiyaç kredisi başvurusuna bulunmaya karar verdiyseniz, bankalar sizden bazı belgeler isteyecektir. Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere ihtiyaç kredisi çekmek için gerekli belgeler neler olmaktadır, onun üzerinde duracağız ve bilgilendirmeye çalışacağız. Birçok kişi ihtiyacından dolayı bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek durumunda kalmaktadır. Bu noktada bankaların neredeyse hemen hepsi sizlerden bazı evraklar talep etmekte ve yine kendi sistemleri üzerinden gerekli kredi puanı sorgulama işlemlerini gerçekleştirmektedir.

Yapılan sorgulamalar neticesinde uygun görürlerse sizlere ihtiyaç kredisi talebiniz için uygundur kararı vererek kredinizi onaylamaktadırlar. Bu şartlardan ilki öncelikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşını doldurmuş olmanız gerekliliğidir. Sonrasında en az 3-6 ay gibi bir sürelik sigorta geçmişinizin olması ve hakkınızda herhangi bir yasal takip olmaması zorunluluğu bulunmaktadır. Başvuru esnasında gereken belgeler genel olarak istenilen kredi türüne göre bazı farklılıklar gösterebilmektedir. Şimdi sizlere ihtiyaç kredisi için bazı bankaların istedi belgeler neler olmakta onlardan bahsedeceğiz.

Halk Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Halk Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • İlk olarak Halk Bankası ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler arasında kimlik belgeniz yer almaktadır. Kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanınızı, pasaportunuzu ya da ehliyetinizi kullanabilirsiniz.
 • Halk Bankası yine sizden ikametgah belgesiyle birlikte başvuran kişinin adına düzenlenmiş son 1 aya ait doğalgaz, elektrik ya da su faturası istenilmektedir.
 • Yine bunların yanında aylık gelir durumunuzu belirten bir gelir belgesi istenilmektedir. Eğr çalışıyorsanız maaş bordronuz, emekli iseniz emekli maaş cüzdanınız ya da SGK emekli belgeniz sizden talep edilmektedir. Serbest meslek sahibi iseniz, sizlerden de güncel vergi levhası, güncel işletme hesap özeti ya da yıllık gelir vergisi beyannamesi gibi belgeler talep edilmektedir. Yine çiftçi olanlardan da çiftçilik belgesi, arazi tapu fotokopileri ve müstahsil makbuzları talep edilmektedir.
 • Eğer hiçbir işiniz yok ise elbette ki Halk Bankası ihtiyaç kredisi için gerekli belgeler, sizler için biraz daha esnek tutulmaktadır. Fakat burada sizin kredi notunuzun çok iyi bir durumda olması gerektiğini asla unutmayınız.

Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Öncelikle size en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek bir başvuru formu doldurmanız gerekmektedir. Sonrasında banka çalışanları sizden kimlik belgesi istemektedir. Kimlik belgesi olarak nüfus cüzdanınız, pasaportunuz ya da ehliyetiniz geçerli olmaktadır.
 • Bunun haricinde banka sizlerden maaş gelir belgenizi de yine talep etmektedir. Tabi bu belge sizin çalışma şeklinize göre değişiklik gösterebilmektedir. Çalışıyorsanız son üç aya ait SGK dökümünüzü, emekli iseniz emeklilik belgelerinizi getirmeniz gerekmektedir.
 • Ziraat Bankası ihtiyaç kredisi için gerekli evraklar arasında ikametgah adresiniz ve bu adres için sizin adınıza düzenlenmiş bir faturada sizlerden talep edilmektedir.

Türkiye İş Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Belgeler

 • Birçok bankada olduğu gibi İş Bankası’nda da sizlerden ilk önce başvuru formu doldurmanız talep edilmektedir.
 • Başvuru formunun doldurulmasından sonra sizlerden kimlik yerine geçecek olan nüfus cüzdanınız, ehliyetiniz ya da pasaportunuzdan bir tanesi istenilmektedir.
 • İş Bankası ihtiyaç kredisi için gerekli evraklararasında yine gelir durum belgenizde istenilen evraklardandır. Çalışıyorsanız SGK döküm cetveliniz, emekli iseniz emeklilik belgeleriniz ya da çiftçi iseniz çiftçilik belgeleriniz istenmektedir. Bunun yanında ikametgah adresinizde sizlerden talep edilmektedir.

Yapı Kredi Bankası İhtiyaç Kredisi İçin Gerekli Evraklar

 • Sizden ihtiyaç kredisi için başvuruda nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport kimliklerinizden en az bir tanesinin fotokopisi istenilmektedir.
 • Bulunduğunuz konuma göre gelir belgesi talep edilmekte ve bunu resmi olarak belgelemeniz talep edilmektedir.
 • Yapı Kredi Bankası ihtiyaç kredisi için gerekli evraklararasında bulunduğunuz ikametgah ve bu adrese ait sizin adınıza düzenlenmiş bir fatura da talep edilmektedir.

Kredi Ürünlerine Göre, Gerekli Olan Diğer Evraklar

Her bankanın kendine has bağzı kredi sistemleri ve kredi miktarları vardır. Örneğin her bankada olan Konut Kredisi miktarı değişkenlik gösterir. Bu noktada sizlere naçizane tavsiyemizde bulunmadan geçemeyeceğiz; kredi başvurusunda bulunmadan önce mutlaka, ihtiyacınız olan kredi ürününe göre bankaların belirlemiş olduğu faiz oranlarını iyice araştırmalısınız. Sizin için en uygun faiz oranı ve vade hangi bankada var ise, o banka ile alışveriş yapmanızı tavsiye ediyoruz.

1- Konut Kredisi: Satın alınacak konuta ait tapu fotokopisi

2- Taşıt Kredisi: Satın alınacak taşıtın Performa Faturası

3- Bireysel Finansman Kredisi: Diğer bir adı ipotek olan kredidir. İpotek üzeri alacağınız için, İpotek ettirilecek gayrimenkule ait tapu fotokopisi.
Kredi ürünlerine göre gerekli olan belgeleri yazdıktan sonra, şimdi de yurtdışında yaşayan vatandaşlar için gerekli olan belgeleri sıralayacağız;

Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlar Bireysel İhtiyaç Kredi Çekmek İçin Gerekli Olan Evraklar

Her banka kendini sağlama alma politikasını izler. Bunu göz önüne aldığımızda, ülkesinde yaşayan vatandaşından bile bir takım evraklar isteyen bankalar, yurtdışına yerleşen vatandaşlar için çok az farklılık gösterse de, biraz daha sağlama almayı sağlayan belgeler istemektedir. Bu evraklar şunlardır;

1- Pasaport

2- İkametgah: Yaşadığınız adresi gösteren belge

3- Satın Alınacak Konut Fiyatının %50’sinin Ödendiğini Gösteren Belge: Yukarıda belirttiğimiz gibi, bankalar bu hususta sağlama alma politikasını biraz daha sağlamlaştırmayı sağlayan belgeler istemektedirler. Satın alacağınız konut için kredi çektiğinizde, olası bir ödeyememe durumu söz konusu olup olmadığının anlaşılabilmesi için gerekli kılınmıştır. Sizin yapmanız gereken, konut fiyatının %50’sini verdiğinizi ıspat edecek bir belge beyan etmenizdir. Bu belgeyi yaşadığınız ülkenin Noter kurumuna satıcınız ile birlikte gidip elde edebilirsiniz.

Ücretliler için;

– Müşterinin son 3 aylık maaş bordrosu ve maaşının ödendiği bankadaki hesap hareketlerini gösteren banka hesap özeti.
– Maaş bordrosuna imzalayan yetkilinin imza sirküleri.
– Müşterinin 1 yıl boyunca ödediği vergi toplamını gösterir belge (İngiltere ve İrlanda için p60 formu).
– Müşterinin kendi ülkesindeki kredi kayıt bürosundan alınan belge

Serbest çalışanlar için;

– Şirket kayıt sertifikası.

– Şirket ortaklığı varsa ortaklığı gösteren belge.

– Son iki yıla ait şirket bilançosu ve gelir tablosu.

– Şirkete ilişkin gayrimenkuller ilişkin tapu ve taşıtlara ilişkin ruhsat (varsa).

– Şirket nakit akışını gösterir çalıştığı bankadan alınmış hesap hareketleri.

– Yıllık vergi beyannamesi.

– TC maliye bakanlığı tarafından düzenlenmiş olan vergi kimlik kartı ya da emniyet müdürlüğünden alınan yabancı kimlik no.

Bireysel İhtiyaç kredisi Çekmek İçin Gerekli Evraklar Genel

1- Kimlik Belgesi: (TC kimlik numarasının yazılı olduğu Nüfus Cüzdanı, Ehliyet veya Pasaport)

2- Ev Faturası: Başvuru sahibinin adına son 3 aya ait, 1 adet doğalgaz, elektirk, telefon ya da su faturası verilmelidir.

3- Gelir Belgesi: Aylık ne kadar bir gelirinizin olduğunu gösteren bir belge.
Serbest Meslek Sahibi, Şirket Ortağı veya Esnaf iseniz; son yıla ait Vergi Levhası, Bilanço ve Gelir Tablosu/İşletme Hesap Özeti, Ticaret Sicil Gazetesi/Oda Kayıt Belgesi belgelerini beyan etmeniz gerekmektedir.
Ücretli Çalışan iseniz; Maaş Bordrosu, Maaş Yazısı ve Şirket İmza Sirküleri
Emekli İseniz; Emekli maaşı hesap cüzdanı veya emekli maaşının yatırıldığı banka hesabının bilgisini içeren bir yazı.
Gayrimenkul Geliri Beyan Eder iseniz; Size gelir kazandıran taşınmaz mülkiyetinizin Tapu Belgesi ve İlgili Kira Kontratı belgeleri gerekmektedir.
Menkul Geliri Elde Eder iseniz; Faiz gelirini gösteren hesap cüzdanı.

Dip Not: Bu belgelerin fotokopileri ile başvuru başlatılabilir. Kredi kullandırımı için, asılları gerekecektir. TC makamlarında onaylanmış vize bitiş tarihinin kredi kullandırım tarihini kapsaması gerekmektedir. Kredinin hızlı ve olumlu değerlendirilebilmesi için gelir bilgi / belgesinin eksiksiz verilmesi gerekmektedir.

YORUMLAR YAZ
  • Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur? Kredi Borcu Ödenmese Ne Olur?2 sene önce
  • […] İkinci Kredi çekmek için bankanın istediği maddi olanakları yerine getirmeniz gerekmiş durumda olmanızda fayda vardır. Yani banka sizin aylık Kredi ödemelerinizi ve aylık gelirinizi hesaplayarak kredi için size geri dönüş yapar eğer istediğiniz Kredi tutarını ödeyebilecek durumda iseniz bankanız ikinci bir kredi verebilmektedir. […]

  • Kredi Çekmek İstiyorum Vermiyorlar, Sigortam Yok – Ne Yapmalıyım?2 sene önce
  • […] Kredi çekmek için gerekli belgeler nelerdir? Makalemize gitmek için tıklayınız. […]

  • İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme Yaparsam Kazancım Ne Olur? –2 sene önce
  • […] düşünüyorsanız, çekmeden önce kesinlikle kendinize bir ödeme planı çıkarmalısınız. İhtiyaç kredisi ödeme tarihi değiştirme işlemi için, bu durumu banka ile görüşerek il başta […]

  • Ziraat Bankası İhtiyaç Kredisi Başvuru – En İyi Kredi, Banka Faizleri, En Uygun Tüketici Kredisi2 sene önce
  • […] Bankası ihtiyaç kredisi yapılandırma işlemleriniz, bankanın mevcut kredi değerlendirme kriterlerine göre yapılacak […]