• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  501254,179
  % 1,34
 • ETHEREUM
  19938.98
  % 3,37

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme

Günümüzde bankalara ile işlem yapmayan insan neredeyse yok gibidir. Maaşlarımızdan tutunda çektiğimiz kredilere kadar hemen her işlemimiz bankalar üzerinden gerçekleşmektedir. İhtiyaç kredisi erken ödeme yapmayı düşünenler için kar hesaplaması yapmaları gerektiğini belirtelim. Çünkü bankalara yapılan erken ya da ara ödeme ile ödemeniz gereken faiz miktarında belirli bir oranda indirim hakkı kazanmaktasınız. Bu yazımızda elimizden geldiğince sizlere ihtiyaç kredilerinde erken ödeme yapılması hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Cezası

Birçok vatandaşımız tarafından zamanından önce ödenen kredilerde indirim yapıldığına dair yanlış bir algı olmaktadır. Oysa böyle bir indirim mevcut olmayıp, zamanından önce ödenen kredilerde ödenecek olan faizin ödenmemesinden kaynaklı bir kazanç olmaktadır. İhtiyaç kredilerinde erken ödeme yapıldığında herhangi bir ceza uygulaması bulunmamaktadır. Ancak konut kredilerinde uygulama daha farklı olmaktadır.Konut kredisi erken ödeme cezası ise, konut kredileri için yapacağınız erken ödeme işlemlerinde uygulanmaktadır.

İhtiyaç Kredisi Ara Ödeme

İhtiyaç kredisi ara ödemelerini yaparken, burada değinilmesi gereken birkaç husus bulunmaktadır. Şayet ihtiyaç kredisi çekilirken yaptırılan hayat, ferdi kaza sigortası gibi sigortalara ihtiyacınız olmadığını düşünüyorsanız iptal ettirebilmektesiniz. Bu sigortalar sadece kredi ödemelerini teminat olarak kapsamaktaysa kredinizi kapatırken bu sigortaları da iptal ettirebilir ve kalan günün ödemelerini iade olarak alabilirsiniz. Birçok kişi buna dikkat etmemekte ve kredi borcunu kapasa bile hala sigortaları devam edebilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Faiz İndirimi

İhtiyaç Kredisi Erken Ödeme Faiz İndirimi

Birçok kredi borcu olan kişiler paraları olduğunda ilk fırsatta kredi borçlarını kapatmayı düşünmektedirler. Çünkü böylece ellerinden geldiğince daha az faiz ödemesi gerçekleştirmiş olacaklar. Tabi kredilerde erken ödeme yapıldığında faiz miktarında ne kadarlık bir azalma olacağı hesaplanabilmektedir. Erken ödeme faiz indirimi hesaplaması ise, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Konuyla ilgili yönetmelikte, eğer kredinin kalan borcunun tamamı erken ödeme şeklinde taksit tarihinde yapılıyorsa izlenecek yol belli olmaktadır.

İhtiyaç kredisi ara ödeme yaparsam kazancım ne olur? sorusunun yanıtını detaylı bir şekilde makalemizde bulabilirsiniz. Makalemize ulaşmak için tıklayınız.

Vadesi gelen taksit miktarı ile geriye kalan anapara borcunun tamamı, o güne kadar alınmamış faiz, harç, vergi ve diğer yasal yükümlülükler alınır. Yükümlülükte kredi borcunun kapanması bu şekilde tanımlanmaktadır. Tüketici kredi sözleşmesi yönetmeliğinde bir de taksit tarihinden önce yapılan ara ödemeler için ifade bulunmaktadır. Eğer siz erken ödemenizi taksit tarihleri arasında yapıyorsanız, ödediğiniz en son taksitten itibaren kredinin kapatılacağı güne kadar olan faiz miktarı hesaplanmaktadır.

İhtiyaç kredisi erken ödeme işleminde eğer kredinin tamamının erken ödemesi yapılacaksa, kalan anapara miktarı son ödenen taksitin anaparasıdır. Bunu daha somut olarak ifade edecek olursak, 12inci kredi taksitinizde kredinizin tamamı kapatılıyorsa, ödeme planınızda yer alan 11’üncü taksitin kalan anaparası dikkate alınarak hesaplama yapılmaktadır. Diyelim ki siz aylık %1,28 faiz oranı ile 12 aylığına 10.000 TL’lik bir ihtiyaç kredisi çektiniz. Fakat elinizde para geçti ve 4. Taksitiniz ile birlikte geriye kalan tüm kredi borcunuzu kapatacaksınız. İşte bu durumda ödemeniz gereken toplam tutarı ve ne kadar kazanç sağladığınıza bakalım. İhtiyaç kredisi erken ödeme indirimi hesaplaması;

 • 4. Taksitinizin tutarı 923 TL, daha ödenmesi gereken anapara 6.902 TL (ilk üç taksitdâhil)
 • Ödenmesi gereken erken kapama miktarı: 6.902+923 = 7.825 TL
 • Erken kapatıldığı için elde edilecek kazanç ise; ödenen kredi miktarı 3×923 = 2.769 TL, kredi için ödenen toplam miktar ise 7.825+2.769 = 10.594 TL, dolayısıyla erken kapatıldığı için 11.081-10.594 = 487 TL kazanç elde edilmektedir.

Bu yüzde eğer konut kredisi hariç ihtiyaç kredilerinizi mümkün mertebe erken kapatmaya gayret göstermelisiniz.