• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  414229,638
  % -8,51
 • ETHEREUM
  19057.51
  % -11,42

İş Bankası Konut Kredi Oranlarını %1’in Altına Çekti!

İş Bankası Konut Kredi Oranlarını %1’in Altına Çekti!

Konut sahibi olmak isteyenler, eğer toplu bir parası yoksa kredi yoluyla konut sahibi olmaya çalışıyor. Durumun böyle olması da konut kredilerine olan ilgiyi artırıyor. Bankalar da müşterilerine konut kredisi verebilmek adına birçok kampanya düzenlemektedir.

Son zamanlarda birçok banka konut kredisi faizlerini yüzde 1’in altına çekmişti. Bu bankalar arasına bir yenisi daha eklendi. İş Bankası, müşterilerine daha düşük faizli kredi verebilmek amacıyla konut kredisi faiz oranlarını yüzde 1’e düşürdü. Durum böyle olunca da İş Bankası aracılığıyla konut kredisi almak isteyenler bir hayli çoğaldı.

İş Bankası Konut Kredisi Faiz Oranları

Son yapılan düzenleme ile İş Bankasından kredi çekmek isteyen kişiler, yüzde 1’in altında faiz imkanlarından yararlanıyor. Ama bu faiz oranı vade miktarı yükseldikçe de biraz yükseliyor.

Bankadan 12 aya kadar vade seçenekleriyle konut kredisi çekmek isteyenler %0,90’lık bir faiz oranıyla karşılaşıyor. Bu faiz oranı da oldukça düşük olması nedeniyle tercih ediliyor.

Bankadan 13 ile 24 ay arası vade seçeneklerinden faydalanmak isteyenler %1,09, 25 ile 36 ay vade seçeneklerinden yararlanmak isteyenler %1,16, 37 ile 48 ay vade seçeneklerinden faydalanmak isteyenler %1,19, 49 ile 60 ay vade seçeneklerinden yararlanmak isteyenler %1,21, 61 ile 120 ay arası vade seçeneklerinden yararlanmak isteyenler ise %1,30 faiz oranlarını görüyor. Kişiler, kendilerine uygun olan vade seçenekleriyle dilediği kadar kredi çekebiliyor.

İş Bankası Konut Kredisi Başvurusu

İş Bankasına konut kredisi için başvuruda bulunacaksanız bazı evraklar ile bu başvuruyu gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu krediye internet üzerinden de başvuru yapılabiliyor fakat sonrasında yine de bu evrakları teslim etmek gerekiyor.

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Net geliri gösteren gelir belgesi
 • Almak istediğiniz konutun tapusu

Tüm bu evrakları yanınızda götürerek herhangi bir İş Bankası şubesinden başvuruda bulunabilirsiniz. Fakat başvurmakla tüm işlemler bitmiş sayılmıyor. Çünkü her kişinin net gelirine oranla alabileceği maksimum bir kredi miktarı bulunmaktadır.

En Fazla Alınabilecek Kredi Miktarı

Alınabilecek kredi miktarı, kişinin gelirine göre değişiklik göstermektedir. Kişi, aylık gelirinin yarısında fazla ödeme yapamamaktadır. Bu nedenle kişinin aylık gelirinin yarısı kadar ödeme yapabileceği şekilde kredi imkanları sunulur.

Örneğin kişinin net olarak 10 bin TL geliri bulunuyorsa, bu kişi aylık 5 bin TL kadar ödeme yapabilir demektir. Bu durumda vade süresi uzadıkça da kişinin alabileceği kredi miktarı da yükselecektir. Bu miktar kefil veya ipotek gösterildiği zaman daha da fazla yükselebiliyor.

Yüksek vade seçeneklerinden faydalanarak kira ödercesine ev sahibi olabilirsiniz. Fakat bu seçeneklerde uygulanan faiz oranları da değişiklik gösterecektir.

Konut kredisine başvuran kişiler, konutun değerinin yüzde 80’i kadar kredi alabilmektedir. Konutun değeri ise banka ekspertizi tarafından belirleniyor. Belirlenen rakam sonrasında kişide yüzde 20 oranında peşinat bulunması isteniyor.

Konut Kredisi Geri Ödeme

Kredinizin onaylanmasından itibaren geri ödeme işleminiz de başlamış oluyor. Bu ödeme sistemi belirlediğiniz vade seçenekleriyle belirlediğiniz miktarda oluyor. Belirlenen vade sonunda ise banka parayı sizden tamamen temin etmiş oluyor.

Aylık ödeme ile vade çarpımı sonucunda bankaya ödenen toplam miktara ulaşılabilir. Bu miktar, çektiğiniz krediye faiz uygulanması sonucunda ortaya çıkan miktardır.

Ayrıca kredi ödemelerinize dikkat etmeniz gerekir. Ödemeleri sık sık aksatmanız veya yapmamanız durumunda banka için belirlenen yasal prosedürler devreye girecektir. Bu prosedürler çerçevesinde konut kredisi kullanarak aldığınız eve el konulabiliyor. Bu nedenle ödemeleri düzenli bir şekilde yapmanız gerekir.