• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.406,30
  % -0,20
 • BITCOIN
  505048,447
  % -1,32
 • ETHEREUM
  19847.14
  % 4,01

İstifa Edildiği Zaman Kıdem Tazminatı Nasıl Alınabilir?

İstifa Edildiği Zaman Kıdem Tazminatı Nasıl Alınabilir?

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatına sahip olmak için önce tazminat almaya hak kazanmanız gerekmektedir. İşçi, iş kanunları tarafından düzenlenmiş olan kıdem tazminatına göre uygun niteliklere sahipse tazminatınızı alabilirsiniz. Bazı durumlarda işçi kıdem tazminatına sahip olması gerektiğini düşünürken işveren kurum da kıdem tazminatının almaması gerektiğini düşünmektedir. Bu uyuşmazlıklar da mahkemeliklere taşınabilir.

İstifa Edildiği Zaman Kıdem Tazminatı Nasıl Alınabilir?

Normal şartlara göre  istifa ederseniz herhangi bir kıdem tazminatı almaya hak kazanamazsınız ancak kadınlar için evlilik ve erkekler için de askerlik ya da emeklilik gibi bir hakka sahip olanlar, prim yıl ve günü kanunun ön görmüş odluğu yıl ve gün sayısını da sağlayanlar ve vefat etmiş kişilerin ailesi kıdem tazminatı almaya hak kazanabilir. Ancak şu koşullarda kıdem tazminatı alabilir;

İstifa Edildiği Zaman Kıdem Tazminatı Nasıl Alınabilir?

Evlenmiş olan kadın işçiler evlilikten sonraki bir sene içinde istifada bulunurlarsa kıdem tazminatı alabilirler.

Erkek işçi askerliğini yapmak için istifasını verirse kıdem tazminatı almaya hak kazanır

Emekliliği gelen yada on beş sene şartlarını taşıyan kişiler kıdem tazminatı alabilecekler.

İşçinin vefatı sonrası fesih halinde çalışma süresince gerektirdiği kıdem tazminati işçinin mirasçıları kıdem tazminatı alabilirler.

İş Yerinin Satılmasından Sonra Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

İş yerinin satılması gibi bir durum sonrasında çalışan işçiler aynı şartlar içerisinde çalışmaya devam ederler. İş yerinin devredilmesi işçinin yasal hakları konusunda bir değişiklik yaşatmayacaktır. Kazandığınız ve elde etmiş olduğunuz haklar aynen devam edecektir.

Ücretine Zam Yapılmayan İşçi Kıdem Tazminatı Nasıl Alabilir?

Ülkemizde asgari olarak belirlenmiş bir taban ücret bulunur. Bu taban fiyat yıllık olarak belli miktarlarda artış gösterir. Asgari ücretten daha yüksek ücret alan işçiler ise iş veren kişiyle bir iş akti imzalamamış ise zam yapmama hakkı bulunur. Eğer işveren zam yapılmadığından dolayı istifasını verirse kıdem tazminatı alamaz.

Hamilelik ya da Doğum Gibi Durumlarda İşçi Nasıl Kıdem Tazminatı Alır?

İş yerinden kendi hür iradesiyle ancak sebebi hamilelik veya doğum gibi nedenlerden ötürü ise herhangi bir kıdem tazminatı alınamaz.