• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  431977,171
  % -3,39
 • ETHEREUM
  20065
  % 3,00

Kart Güvenlik Kodu (cvv) Nedir? Cvv Nerede Yazar?

Kart Güvenlik Kodu (cvv) Nedir? Cvv Nerede Yazar?

CVV kodu ya da diğer adıyla güvenlik numarası kartın arka yüzünde yer alan, beyaz alana yazılmış rakamların son üç hanesidir.

CVV Kodu Nedir?

CVV kodu, uzun ismiyle Card Validation Value kelimelerinden oluşur ve kredi kartlarında güvenlik oluşturma amacıyla oluşturulan bir koddur. Üç haneden oluşur. Bu cvv kodu yalnızda VISA ve Mastercard kartlarında bulunur. 2001 senesinin başından itibaren tüm VISA kartlarında güvenlik amaçlı CVV kodunun bulunması zorunlu hale getirilmiştir. Bu kod kredi kartı numarası gibi kabartmalı olarak değil de baskı olarak yani düz bir şekilde yazılmaktadır.

CVV Kodu Ne İşe Yarar?

CVV kodu ya da CVV numarası nedir? İnternet alışverişlerinden dolandırıcılık gibi sorunların önüne geçmek ve olabildiğince yüksek güvenlik sağlamak için var olan bir koddur. Bu kod sayesinde internet üzerinden alışverişlerinizi güvenli bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca bu kodun güvenlik oluşturmasının sebeplerinden biri ise kredi kartı şifresinin alışveriş esnasında verilmesine gerek kalmadan sadece cvv ve kredi kartı numarası ile alışveriş yapılabilmesidir. Bu bilgiler ile şifre verilmesine gerek kalmadan güvenli olarak alışveriş imkanı sunulmaktadır.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Banka kartı güvenlik kodu, kredi kartlarının arka yüzünde ve imza bandının üzerinde yer almaktadır. Bu bantta yazan rakamların son üç hanesi cvv kodunu temsil etmektedir. Örnek verecek olursa imza bandınızda 0000 2222 4444 666 777 gibi sayılar yazıyorsa CVV kodunuz son üc rakam yani 777dir

Herhangi bir istisna olmadığı sürece 777 gibi üç hane yazmaktadır. Ancak bazı durumlarda ise 5676 777 gibi rakamlar yazmaktadır. Burda sizin için ne kadar çok veya az yazı yazdığı önemli değil, cvv kodunun son üç hane olmasıdır.

CVV Kodu Silinmiş ve Gözükmüyorsa Ne Yapılmalıdır?

CVV koduzun silinmiş olması veya gözükmemesi herhangi bir şekilde etki yaratmayacaktır. Normal alışverişlerinizde de bu kartınızı kullanabilirsiniz ancak internet üzerinden yapacağınız alışverişlerde şifre yerine cvv kodu istediğinden alışveriş yapamayabilirsiniz. Bu durumda ise kredi kartınızın bağlı olduğu banka ile iletişime geçerek yeni bir kart talebinde bulunmalı ve müşteri hizmetleri aracılığıyla cvv kodunuzu öğrenmelisiniz.