• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.394,09
  % -1,00
 • BITCOIN
  459891,171
  % 3,37
 • ETHEREUM
  18059.6
  % 6,20

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği

Kredi Kartı Aidatı Geri Alma Dilekçe Örneği

Günümüzdeki birçok banka size vermiş oldukları kredi kartlarından aidat almaktadır. Eğer maaş kartınız ise bu durumda alınmamaktadır. Peki,Kredi kartı aidatını geri alma dilekçe örneği nasıl olmalıdır? Bu sorunun cevabına geçmeden şu noktayı da aydınlatmakta fayda var. Her ne kadar maaş aldığınız süre içerisinde banka sizden kart aidatı almasa da, işten ayrıldığınızda ya da maaş bankanız değiştiğinde banka otomatik olarak sizden yıllık kart aidatı kesintisine gidecektir.

Kart aidatı ücretleri bankadan bankaya farklılık gösterse de yıllık en düşük ücreti 60 TL olmaktadır. Tabi bundan çok daha fazla alan bankalar da bulunmaktadır. Fakat kanunen düzenleme yapılan kredi kartı aidatlarınızı isterseniz tekrardan geri alabilmektesiniz. Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince bankalarca kesilen kart aidatlarının geri nasıl alınacağı hakkında bilgi vereceğiz.

Kredi Kartları Yıllık En Az 60 TL Almaktadır

Günlük hayatta alışverişlerde ya da nakit avans çekimlerinde sıkça kullandığımız kredi kartları için bankalar bizde yıllık kart aidatı almaktadırlar. Kredi kartı aidatını geri alma dilekçe örneğisayesinde sizlerden alınan bu aidat bedelini tekrardan alabilmektesiniz. Hiçbir şekilde aidat almayan bazı kredi kartları da bulunmaktadır. Aslında en güzeli bu kartlardan almak fakat her kartın kullanıcısına sağladığı avantajlarda birbirinden farklı olmaktadır. Burada öncelikle şunu bilmeliyiz ki, kredi kartı aidatı aslında haksızca alınan bir para olduğu için kanun bizlere bu parayı tekrar alabilme hakkı tanımaktadır.

Az çok işinizi takip eden biriyseniz, kredi kartı aidatı işlemi çok basit olarak yapılmaktadır. Gerekli başvuruyu yaptığınızda anında bir sonraki ekstrenize bu yansıtılmakta ve ödendiğini görmüş olmaktasınız. Burada önemli olan birçok insan kredi kartı ekstrelerinizi düzenli takip etmeniz olacaktır. Eğer böyle bir kart aidat kesintisi gördüyseniz, kredi kartı aidatını geri alma dilekçe örneğisayesinde sizden kesilen bu parayı tekrardan alabilmektesiniz. Çünkü kredi kartı aidat iade işlemini bankanın sizden kesinti yaptığı ay içerisinde yapmanız çok daha etkili ve önemli olmaktadır.

Nihayetinde bankaya 60-70 ya da 100 TL gibi yıllık aidat ücretini neden ödeyesiniz? Sonuçta sizin yaptığınız alışverişler neticesinde banka zaten sizden yeterince para kazanmaktadır. Bunun üstüne birde yıllık kart aidatı ödemenin hiçbir anlamı olmamaktadır.

Kredi Kartı Aidatı İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Aidatı İptal Ettirme Nasıl Yapılır?

Eğer ekstrenizde sizden kart aidatı kesildiğini fark ederseniz, bunun için canınızı sıkmanıza ya da üzülmenize gerek yok. Çok basit bir işlem olan Kredi kartı aidatını geri alma dilekçe örneğisayesinde anında iptal ettirebilir ve tekrardan kartınıza yükletebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirebilmek için öncelikle kendinize en yakın kredi kartı bankanızın bir şubesine gidin ve bireysel müşteri departmanı ile görüşerek durumu anlatın. Kartınızdan kesilen yıllık aidattan rahatsızlık duyduğunuzu ve böyle bir kesintinin yapılmasını katiyen istemediğinizi beyan edin.

Oradaki görevli ile kartı aktif olarak kullandığınızı, bunun haricinde bir de bu tür bir kesinti yaşanmasını doğru bulmadığınızı belirtiniz. Benim bu açıklamam üzerine görevli kişi bana kendi el yazımla bir dilekçe örneği yazdırdı ve bu dilekçenin genel merkeze iletileceğini söylediler. Kredi kartı aidatını geri alma dilekçe örneğiise; Bankanıza ait ………. Numaralı kredi kartı kullanıcısı olmaktayım. İşte yılın **. Ayında kartımdan şu kadarlık bir yıllık kart aidat ücreti tahsil edilmiştir.

Şahsımdan kesilen bu yıllık kredi kartı aidatının iptal edilmesini ve aidat ücretinin tekrardan tarafıma ödenmesini rica ederim. Adı-Soyadı ve imza faslı ile dilekçemi bitirdim. Yapacağınız bu basit işlemle kart aidatınızı tekrardan alabilmektesiniz.

Kredi Kartı Aidatını Geri Almak İçin İzlenecek Yollar

1- Müşteri Hizmetlerini Aramak: Kredi Kartınızın Aidatlarını talep edeceğiniz bankanın müşteri hizmetlerini arayın. Sizden haksız yere kesinti yapılan Kredi Kartı Aidatlarının geri verilmesini talep edin. Kabul ederse sorun yok, etmezlerse ikinci yolu seçin.

2- Dilekçe İle Başvuru: Söz uçar, yazı kalır atasözümüz oldukça doğrudur. Elinizden geldiği kadar her isteğinizi dilekçe ile belirtin. Çünkü hukukta yeri öldukça önemli olan dilekçeler size avantajlar sağlar. Örneğin; söz ile istekte bulunduğunuzda kimse size geri dönüş yapmak zorunda olmaz. Fakat dilekçe de ise geri dönüş yapmak zorundadırlar ve geri dönüş olumsuz olduğu taktirde de size dilekçe ile cevap vereceklerdir. Dolayısı ile elinize geçen somut olumsuz dilekçesi ile üst mercilere başvuruda bulunabilirsiniz. Aşağıda yazmış olduğumuz örnek dilekçe ile, Kredi Kartı Aidatı Geri Ödenmesi talebinde bulunuğunuz bankanın hem genel müdürlüğüne, hem de şubenize gönderin. İadeli Taahhütlü gönderim şeklini kullanmanızda fayda vardır. Çünkü bu gönderim yönteminde karşı tarafın dilekçenizi aldığını ıspat edecek bir imza elinize ulaşacaktır. Dolayısı ile geri dönüş yapılmaması halinde, elinize ulaşan imza ile yine üst mercilere başvuruda bulunabilirsiniz.

3- Hukuk Yolu İle Başvuru: Hukuk ile başvuru yapmadan önce, son bir kez bankanın müşteri hizmetlerini arayın. Talebinizi ve dilekçe vermenize rağmen geri dönüş yapılmadığı için kredi kartınızı iptal edeceğiniz belirtin. Bu çoğunluka sorunu çözüyor. Bankalar için korkutucu olan  bu cümleyi kullandığınızda, banka ya aidatı geri verecektir, ya da sizinle pazarlığa başlayacaktır. Hukuk Yolu ile başvurunuz şu şekildedir; Tüketici Hakem heyetine gidip burada hazır olan dilekçeyi doldurup, buna ek olarak Kredi Kartı Aidat Ekstreleriniz eklemeniz gerekiyor. Bu şikayet işlemi tamamen ücretsizdir. Ayrıca bilmeniz gereken şey; Tüketici Hakem Hayetleri’nin her zaman için Tüketici taraftarı olduğudur. Dolayısıyla burada açılan davaların yüksek oranla fazlasını tüketiciler kazanır. Bu işlemin süresi 1-3 ay arasında değişebiliyor.

4- Hukuk Yolu İle Başvuru 2 : İzleyeceğiniz bu yol, kredi kartınız eski 10 yıl ve üzerindeki seneler içindir. Bunun için Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin kararı gereğince, tüm aidatlarınızı geri almakta hakkınız vardır. Bunun için de izlenen yol yukarıda yazdığımız yolların aynısıdır.

Kredi Kartı Aidatını Geri Alma İçin Dilekçe Örneği:

            …………… Bankası Genel Müdürlüğüne / ………….. Bankası Şube Müdürlüğüne

Konu: Kredi Kartların Aidatlarının Geri İadesi Talebi Hk.

Bankanızın ……… numaralı/numaraları Kredi Kartınızı/ Kredi Kartlarınızı kullanmaktayım. …… senesinde sahibi olduğum Kredi Kartımın/Kartlarımın Aidatlarının geri iade edilmesini taleb ediyorum.
Gereğini rica ederim.

ADRES: …………………………                                                                       Ad-Soyad
TC:…………………                                                                                               Tarih
İmza

NOT: Yukarıda belirttiğimiz gibi, dilekçenin aynısını, bir dilekçeye Bankanın Genel Müdürlüğünü başlığını diğer dilekçeye ise, Bankanın Şube Müdürlüğünü yazarak, her iki müdürlüğe de yollamanızda fayda var. Yazımızda belirttiğimiz üzere iadeli taahhütlü gönderim şeklini kullanmanızda fayda var.