• AMERIKAN DOLARI
  7,3602
  % 2,57
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  680,75
  % -0,49
 • YARIM ALTIN
  1.361,50
  % -0,49
 • € EURO
  8,9819
  % 2,79
 • BIST 100
  1.488,21
  % 0,35
 • BITCOIN
  364819,580
  % 2,65
 • ETHEREUM
  11656.91
  % -0,89

Kredi Kartı Başvurusu Onaylanmama Sebepleri

Kredi Kartı Başvurusu Onaylanmama Sebepleri

Artık şunu iyi biliyoruz ki son zamanlarda ülkemizde kredi kartı kullanımı iyice artmış durumda. Şu da diğer bir gerçek ki çoğu kişide de birden fazla kredi kartı var ve bunu kendi çevremizden ve duyumlarımızdan da biliyoruz. Taksit imkanı sunması, asgari ödeme imkanı vermesi alışverişlerde kampanyalar sunması kredi kartı kullanımını vazgeçilmez bir hale getiriyor. Hayatımızın bir parçası olan kredi kartı düzenli ödeme yaptığımız zaman sadık dosttur ama bazen harcamaları düzensiz yapıp, ekstreyi ödemede zorlanıp icralık olmak ta bu işin özünde vardır. Ve her isteyen de kredi kartı sahibi olamayabilir ve istediği zaman başvurusu onaylanmayabilir.

Başvurularda Kredi Notunun Önemi

Peki başvurup almak reklamlarda çok kolay gibi gözükse de bazen kredi kartı almak isteyenlerin kredi kartı başvurusu neden onaylanmaz? Çünkü bankalar kredi kartı vermeden önce başvuruyu yapan kişinin kredi notuna çok dikkat ediyor. Kart başvurusu onay sürecinde birinci etken kredi notudur. Kredi notu ülkemizde her bakanın aktif olarak kullandıkları ve başvurdukları bir dereceli not sistemidir. Kredi notunun yeterli olup olmadığına bakmadan kredi veya kredi kart veren banka yok. Yani tüm bankalar hizmet vermeden kredi notu yeterliliğine bakmaktadır ve bu nota göre kartını veya krediyi onaylamaktadır.

Kredi kartı başvuru onaydında diğer bir önemli etken ise aylık net bir gelire sahip olmanızdır. Eğer düzenli bir gelire ve sigortaya sahip değilseniz başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanır. Yani sigortalı olarak çalıştığınız bir iş yok ise yada işinizde çalışma süreniz son 6 ayda düzensiz ise başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanır. Diğer bir etken ise başka bankalarla olan geçmişinizdir yani daha önceden bankalarla olan kredi kartı veya kredi işlemlerinde sorunlar yaşamışsanız ve de merkez bankası kara liste siciline girmiş iseniz başvurunuz onaylanmaz. Yani başka bir bankadan kullandığınız kredi veya kredi kartının ödemesinde sorun yaşıyorsanız da yeni başvurunun kabul olmamasına sebep olur.

Bankalarla Olan İşlem Geçmişi

Kredi kartı başvurusunun onaylanmama sebepleri arasında yer alan diğer bir etken unsur ise o güne kadar herhangi bir banka ile çalışmamış olmanızdır. Hiçbir banka geçmişi olamaması da onaya olumsuz etki eder o yüzden kredi kartı başvurusu yapmadan önce birkaç ay mutlaka kendinize ait bir vadesiz hesabı açın ve bu hesaptan işlemler yapın. İşlemlerden kastımız, para yatırın çekin, faturalar ödeyin ve havale eft işlemleri yapın. Sayılan tüm bu etkenlere dikkat edip sorunu çözdüğünüz zaman kredi kartı başvurunuzun onaylanmasına engel kalmaz.