• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.380,86
  % 0,26
 • BITCOIN
  440444,614
  % -4,41
 • ETHEREUM
  16912.23
  % -7,34

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Nedir?

Yapılan bir araştırmaya göre ülkemizde kullanılan kredi kartı sayısının 190 milyonun üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Yani hemen herkeste yaklaşık 2-3 adet kredi kartının olduğunu göstermektedir. Kredi kartı bekleyen provizyon nedir, işlemin bekleyen provizyonda kalması ne demektir gibi sorularda haliyle merak ediliyor. Çünkü bu kadar yoğun bir kredi kartı kullanımının olduğu yerde ister istemez bazı sorunlar yaşanabilmektedir. Kredi kartı kullanan hemen herkes bekleyen provizyon ifadesini görmüştür.

Ancak kart kullanıcılarının birçoğu bu provizyonun ne demek olduğunu bilmemektedir. Kelime anlamı olarak provizyon aslında ön onay anlamlarına gelmektedir. Bir nevi banka sizin işlemlerinizi denetleme safhasında da denilebilir. Kredi kartı bekleyen provizyonda yine kullanıcılar tarafından oldukça yoğun olarak araştırılan konulardan bir tanesi olmaktadır.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyon Ne Anlama Gelmektedir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi provizyon kelimesi mana olarak ön onay anlamlarına gelmektedir. Kredi kartı ile yapılan işlemler ilk başta kart hareketlerine bekleyen provizyon olarak yansımaktadır. Kredi kartı bekleyen provizyon ise, yapılan harcamaların doğruluğunun bankalarca araştırıldığı kısım olmaktadır. Onay sürecinde yer alan harcamalar, kart hareketlerinde bekleyen provizyon olarak gözükecektir. Kartın ait olduğu banka bu esnada çekim yapılan yerin doğruluğunu, harcamanın doğruluğunu ve kartın çalıntı olup olmadığı gibi kısımları araştırmaktadır. Eğer yapılan araştırımlar neticesinde olumsuz bir durum tespit edilirse kartın iptali bile gerçekleşebilmektedir.

Ortalama süre olarak provizyonda bekleyen işlemler gün sonuna kadar devam edebilmektedir. Bu sebeple sizin gün içerisinde yapmış olduğunuz harcamaların çoğu gün sonuna kadar bekleyen provizyon konumunda olacaktır. Gün bitiminde ise yapılan araştırmalar neticesinde herhangi bir problem görülmezse yapılan harcama kartınıza yansıtılmaktadır. Kredi kartı bekleyen provizyon sayesinde kart çalan kişilerin rahat harcama yapmalarının önüne geçildiği söylenebilir. Birçok kişi bekleyen provizyonun normal mi yoksa bir sıkıntıdan dolayı mı kaynaklandığını merak etmektedir.

Provizyondaki İşlemler ne Kadar Beklemektedir?

Bütün bankalar tarafından uygulanan bir yöntem olan bekleyen provizyon yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi ortalama 1 gün sürmektedir. Ancak kartla ilgili banka tarafından sıkıntılı bir durum tespit edilirse bu süre uzayabileceği gibi gerekirse kart iptaline kadar dahi gidilebilmektedir. Şayet bekleyen provizyonunuzun süresi 1 günü aşacak olursa bunun için bankanızla iletişime geçerek çok daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Kredi kartı bekleyen provizyon noktasında çekim yapılan pos cihazı ile kartınızın ait olduğu banka aynı ise provizyon süresi 1 gün olmaktadır. Fakat eğer bu durumun tersi bir durum söz konusu ise, yani pos ve kart farklı bankalara ait ise bazen provizyon süresi 2 gün bile olabilmektedir.

Kredi Kartı Bekleyen Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Kredi Kartı Bekleyen Provizyondaki İşlem İptal Edilir Mi?

Aslında provizyon olarak adlandırılan bütün bu süreç bir nevi onay süreci olmaktadır. İşin gerçeği yapılan harcamanın doğruluğu teyit edilmeden de yapılan bu harcama limitinizden düşmektedir. Buradan da şunu anlayabiliriz ki harcama aslında doğrudan yapılmış oluyor. Bu sebeple işin doğrusu iptali çokta söz konusu olamamaktadır. Fakat her ihtimale karşı siz yine de bu tarz bir durumla karşı karşıya kalacak olursanız anında bankanızın müşteri temsilcisi ile iletişime geçin. Kredi kartı bekleyen provizyon iptali yanlış olduğu anlaşılan durumlarda çok geç kalınmamışsa iptal edilebilmektedir. Bu sebeple siz yanlış bir harcama söz konusu olduğunda anında bankanızın müşteri hizmetlerini arayın ve yanlış işlem bildiriminde bulunmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Ayrıca tüm bu konularla ilgili daha detaylı bilgileri de yine bankanız müşteri temsilcisi üzerinden de öğrenebilmektesiniz