• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  418756,494
  % -7,84
 • ETHEREUM
  19232.84
  % -10,80

Kredi Kartı Borcu İcra Ne Zaman Başlar?

Kredi Kartı Borcu İcra Ne Zaman Başlar?

Kredi kartı borcu birçok kişi için dipsiz bir kuyu gibi olmaktadır. Hesaplanmayan harcamalar insanları bu borca itebilmektedir. Bu borç yüzünden insanlar hapis cezası ile karşı karşıya kalma korkusu içerisine girmektedirler. Ama kanunlarımıza göre herhangi bir borç yüzünden hapis cezası ile karşılaşmanız mümkün değildir. Yalnızca kredi borcunuz sizi hapis cezası ile karşı karşıya kaldırabilir. Kredi kartı borcu için 90 gün bazı bankalarda ise 60 gün çok önemlidir. Bu günler içerisinde en az asgari tutarınızı ödemeniz gerekmektedir. Bu ödemeyi yapmazsanız bankanızdan telefonla ve mail yoluyla çeşitli uyarılar alabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcu İcra Ne Zaman Başlar?

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcunuz olmasına rağmen ödeyememişseniz buraya iyi odaklanmanız gerekiyor. Bankalar genellikle kredi kartı borcu için 90 günlük bir bekleme süresi koymaktadırlar. Bu süre zarfı içerisinde sizlere sürekli uyarı mesajları gelir. Bununla beraber 0212 ya da 0216 alan koduyla başlayan telefonlardan aramalar alabilirsiniz. Bu aramalarda da ödeme taahadüdünüzü ne zaman yapacağınız sorulur. Bu uyarılar bir de mail yoluyla devam eder. Gerekli süre aşıldıktan sonra banka borcunuzu avukata teslim eder. İcra takip süreciniz bu noktada başlamış olur.

Kredi Kartı İcra Takip Süreci Nasıldır?

Kredi kartı için bu 90 günlük sürenin aşımının hemen ardından daha önce de belirttiğimiz gibi icra takip süresi başlar. Kişinin borcu avukata teslim edilir. Ayrıca kişi ile iletişime geçilerek nasıl bir ödeme yapılması gerektiği ile ilgili bilgi alınır. Yeni bir ödeme planı hazırlanır. Yeni ödeme planı süresi boyunca temerrüt faizi uygulanacağının da haberini verelim.

Yeni ödeme planı yapıldıktan sonraki süreç çok önemlidir. Bu süreçte kişinin ödeme planına uygun bir şekilde ödeme yapması gereklidir. Eğer ödeme yapılmazsa bu sefer kanuni icra takibine başlanır. Kanun icra takibine başlatılan bir borcun üzerine avukat masrafları ve temerrüt faizi de eklenince ana paranın neredeyse iki katına ulaşacağını belirtiriz. İki katına ulaşan borcu ödemekte zorlanan kişinin bankaya kredi kartı çıkarma aşamasında verdiği ev adresine icra işlemleri başlatılır.

YORUMLAR YAZ
  • Kredi Ödemesi 1 Gün Gecikirse Ne Olur? Kredi Borcu Ödenmese Ne Olur?2 sene önce
  • […] Kredi Kartı İcra ne zaman başlar? tıklayın. […]