• AMERIKAN DOLARI
  7,4436
  % 1,18
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  680,75
  % 0,00
 • YARIM ALTIN
  1.361,50
  % 0,00
 • € EURO
  9,0581
  % 1,02
 • BIST 100
  1.488,21
  % 0,35
 • BITCOIN
  341681,344
  % -5,64
 • ETHEREUM
  10935.1
  % -6,05

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur

Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Ne Olur

Ülkemizde ve tüm dünya da ekonomi ve teknolojinin hızla değişmesi farklı ödeme kanallarının oluşmasına imkan sağlamıştır ve en bu konuda ilk en büyük icat kredi kartı olmuştur. Sebebi ise ihtiyaçlarımızı karşılamak için o an maddi olarak yetersiz kalmamız ve maaş gününün gelmesini beklemek zorunda olmamızdır. Ama eğer cebinde kredi kartı varsa ve düzenli ödüyorsan işte sana ondan iyi dost yoktur. Peki kredi kartı borcunu zamanında veya hiç ödemezseniz ne olur acaba?

Ödersen Faydalı Ödemezsen Zararlı

Kredi ve kredi kartı düzenli bir şekilde kullanıldığında ve zamanında borçları ödendiğinde çok büyük avantajlar ve ödeme imkanları sağlayıp hayatımızı kolaylaştırır. Ama bazı sebeplerle asgari ödemesinin dahi yapılamadığı zamanlar olabilmektedir. İşte bu ödememe durumunda ne gibi olumsuzluklar bizi bekliyor sırasıyla bahsedelim.

Kart borcunun ödenmemesi durumunda bizi ilk karşılaşılayacak olan durum faizli bir şekilde o borcu geri ödemektir. Borcun ödenmesi esnasında uygulanan %2,2 lik faiz oranları göze küçük gibi gözükse de sürekli düzensiz  ödeme yapanların borçlarını zamanla %50 daha fazlasına kadar arttırabiliyor. Yani 2000 lira borç 3000 lira olabiliyor. İşte bu yüzden kart ödemelerinizin ekstre toplamı, asgari tutarı ve son ödeme tarihlerine dikkat ederek ödeme yapmalısınız.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesinin Zararları

Kart borcunun ödenmemesi durumunda ki bir diğer sürec yasal takip sürecidir. Kredi kartı ekstresinin en azından asgari tutar ödemesini bile 3 defa ödememeniz durumunda kart sahibinin hakkında tutulan kredi sicili olumsuz etkilenmektedir ve de yasal takip ile haciz süreci başlamaktadır. Bu şekilde oluşan olumsuz durumlarla da kredi notunda da büyük düşüşler meydana gelir ve de kredi notu düşen kişilerin diğer kart ve taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi başvuruları da  artık bankalar tarafından reddedilir. Daha da kötüsü Merkez Bankasının kara liste diye tabir edilen sicil listesine de girilebilir.

Kredi kartı borcundan ötürü banka, kart sahibine icra takibi başlatmakta ve maaşına icra koydurabilmektedir. Maaşına ¼ oranında yani çeyreği kadar haciz konulabilmektedir. Tüm bunlara mahal vermemek için düzenli kart kullanımı ve düzenli ödemelere dikkat edilmeli, ayrıca telefon ve email adreslerine de kart ekstreleri istenmelidir her ay düzenli olarak kontrol edilmelidir.