• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.365,27
  % -0,87
 • BITCOIN
  450095,669
  % 1,60
 • ETHEREUM
  18481.5
  % 9,21

Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Kredi Notu Neden Düşer? Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Bankalarda kullanmış olduğumuz tüm kredi ve kredi çeşitlerinin kaydını tutan Kredi Kayıt Bürosu, ödeme durumlarınızın ve performanslarınızın kaydını da tutmaktadır. Hatta sizin hangi bankadan ne gibi kredi ve kredi kartlarınızın olduğunu tek tek görüp kontrol altında tutabilmektedir. Bu nedenle siz ödemenizi normalden daha geç bir zamanda ödediğinizde, hemen findeks kredi notunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Her ay belirli bir sürede güncellenen bu sistemde banka ve Kredi Kayıt Bürosu arasında bir havuz bulunur. Sizin gecikmeleriniz anlık olarak banka tarafından gerekli şirkete iletilir.

Kredi Notunu Etkileyen Faktörler

Kredi notu eğer kredi kartı ödemenizi gerçekleştirmediğiniz takdirde düşecektir.

Bireysel, taşıt veya konut kredisi farketmeksizin eğer kredinizi zamanında ödemesini yapmadığınızda kredi notunuzu olumsuz etkileyecektir.

Vergi dairesi ya da resmi kurumlara borcunuz bulunup icralık olmuşsanız kredi notunuz düşecektir.

Kredili mevduat hesabı yani ”ek hesap, kurtaran hesap, ay sonu hesabı, artı para hesabı, ek para hesabı” gibi sizin adınıza açılmiş çeşitli kredili hesaplarınızın ödemesini zamanında gerçekleştirmezseniz kredi notunuz düşer

Bir bankadan kredi ürünü kullandınız ve red aldınız, daha sonra başka bankaya gidip kredi için red aldınız , ardından son olarak baka bir bankadan da red aldığınız takdirde kredi notunuzu düşürür

Kredi kartınızın limit örnek verecek olursak 15 bin tl varsayalım, geliriniz ise 5 bin tl ise bir kredi kartı başvurduğunuzda geldiğinde eğer ardından kısa bir süre sonra yeni bir kredi kartı için başvuru yapıp red cevabı alırsanız kredi notunuz düşer.

Esnaf olarak çek kullanıyorsanız ve çekin vadesinin süresi geldiğinde ödeme yapamazsanız ve karşı taraftan ödemek için başka bir zamana müsade bile almış olsanız, günü geldiğinde ödenmemiş tüm borçlarda findekse bilgi gider ve bu da kredi notunuzu olumsuz yönde etkiler.

Kiracı olarak yaşıyorsunuz ve kiralarınızı senet ile ödediğinizde, bu senetler ile bankanın seneleridir. Yani ödemeyi bankaya yaptıktan sonra senedinizi alıyorsunuz. Ancak siz kiranızı belirtilen zamanda ödeyemediyseniz ve senedin vadesi için tarih geçtiğinden dolayı bu bilgi banka tarafından findekse iletilerek, kredi notunuzu düşürür.

Kredi Notu Neden Sıfır Olur?

Çoğu ihtiyacı karşılamaya yönelik olsa da belirli bir kesimin kredi başvurularının düzenli olarak ret yediğine şahit olmaya devam ediyoruz. Özellikle son zamanlarda yaşanan geçim zorluğu ile beraber kredi notlarında yaşanan düşüş vatandaşların en çok canını sıkan olaylardan bir tanesi haline gelmiş durumda. Nitekim bu durumu merak eden veya sorgulayan vatandaşlar da zaman içerisinde kredi notlarının sıfır noktasına kadar indirgendiğini gözlemlemeye de başlamış haldeler. Ancak bu notun böylesine bir sıralamaya tekabül etmesinin farklı sebepleri olduğunu da unutmamak gerekiyor. Zira gelir düzeyi, kredilerin daha önce düzenli ödenmiş olması, kart borçlarının ne durumda olduğu gibi faktörler de kredi notunun düşmesi için yeterli sebepler arasında yer alıyor. Buna ek olarak sürekli olarak yapmış olduğunuz kredi başvuruları kredi notunuzun düşmesinde önemli bir paya sahip olabiliyor.

Kredi ve Kredi Kart Borcu Etkiler Mi?

Bu noktada paylaşılması gereken esas nokta aslında bankaya olan borçlarınızın hangi aralıklar ile ödendiği ve ne çeşit bir ödeme yöntemini seçtiğiniz olarak söylenebilir. Yani düzenli olarak aylık ödemeleri yaptığınız takdir de kredi başvurunuzda olumsuz bir sonuç almanız neredeyse sıfıra yakın bir yüzde ile yer alıyor. Ancak gecikmeli kredi kartı borçları, ödenmemiş olan kredi taksitleri gibi detaylar kredi notu üzerinde son derece negatif etkisi olan olgular olarak karşımıza çıkıyor. Hal böyleyken kredi taksitlerinin zaman içerisinde sık ödenmesi, erken borç kapatma gibi yöntemler de kredi notunuzun artması yolunda size önemli faydalar sağlayacaktır.

Kredi Başvurusunda Bulunmak Faydalı Mı?

Aslında bu sorunun cevabı insanlar tarafından yanlış bilinen gerçeklerden bir tanesine de doğrudan işaret ediyor. Kredi başvurusu ile ilgili olarak bankanız tarafınızdan size gelen mesajlar, e-postalar gibi pek çok linke tıkladığınız takdir de banka sizin bu işleminizi kredi notunda düşüş olarak algılıyor. Sürekli olarak krediye ihtiyaç duyduğunuz gerçeği ile beraber bankanızın da bu konuda tutumu otomatik olarak değişmiş oluyor. Keza yapacağınız farklı miktarda olan kredi başvurularınız da gerçek anlamda ihtiyaç duyduğunuz miktarı yansıtmıyorsa yaşanacak olan kredi notunun sıfır noktasına kadar inmesini sağlayacaktır.

YORUMLAR YAZ
  • Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kredi Notu Ve Kredi Sicili Aynı Şeyler Mi? – En İyi Kredi, Banka Faizleri, En Uygun Tüketici Kredisi2 sene önce
  • […] kredi notu ve kredi sicili birbiri ile ortak noktaları bulunan iki sistemdir fakat birbirinden ayrı kabul […]