• AMERIKAN DOLARI
  8,1241
  % -0,32
 • %
 • ÇEYREK ALTIN
  748,24
  % 0,83
 • YARIM ALTIN
  1.496,48
  % 0,83
 • € EURO
  9,7228
  % -0,01
 • BIST 100
  1.378,37
  % 0,18
 • BITCOIN
  509691,358
  % 4,08
 • ETHEREUM
  18487.94
  % 5,95

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi Notu Nedir? Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi ile ev sahibi olan yakın arkadaşlarınız ya da kredi ile araba satın alan akrabalarınız olabilir. Günümüzde neredeyse her evde bir kişi daha önce kredi kullanmıştır. Kredi kullanımı ciddi oranda ülkemizde artmaktadır. Kredi kullanımı sırasında sıkça duyduğumuz bir terim daha vardır. Bu terim ise kredi notudur. Peki ya kredi notu niye bu kadar önemli? Bankalar kredi verme sırasında neden bu kadar kredi notu ile ilgilenmektedir? Bu yazımızda sizlere kredi notunun öneminden ve nelerin kredi notunu düşürüp, yükseltebileceğinden bahsedeceğiz.

Kredi Notunun Anlamı Nedir?

Kredi notunuz, bankalara verilen bir finansal karne gibi görülmektedir. Bu finansal karne sayesinde sizlerin finans geçmişleriniz ve ne sıklıkla ödemelerinizi gerçekleştirdiğiniz anlaşılmaktadır. Böylelikle bankalara yaptığınız ödemeleri ne derece de tutturduğunuz bu not sayesinde öğrenilmektedir. Bunu bir örnek ile açıklamak daha doğru olacağını düşünmekteyim. Bir kredi kartınız olduğunu düşünelim. Kredi kartınızın ödemelerini sürekli geciktiriyorsanız ve daha önce kredi alıp ödemesini yapmadıysanız kredi notunuz epeyce düşecektir. Kredi notunuzun düşmesi demek kredi alabilme imkanınızın azalması anlamına gelmektedir. Kredi notunuz düştükçe istediğiniz an kredi çekebilmeniz zorlaşır.

Kredi Notu Nelerden Etkilenir?

Kredi Notu Nelerden Etkilenir?

Yukarıdaki örnekte saydığımız etkenler kredi notunu etkileyen ufak etkenler arasında yer almaktadır. Aslında kredi notunun düşmesine neden olan birçok etken olduğunu söyleyebiliriz. Kredi notunuzu etkileyen en önemli etken ise gelirinizdir. Gelir durumunuz, hane halkınızın durumu ve bununla birlikte ek gelirler çok önemlidir. Bu üç önemli nokta kredi notunuzu etkileyen en önemli noktalardan olmaktadır.

Ayrıca ödemelerinizi ne derece gerçekleştirdiğiniz de çok önemlidir. Eğer ödemeler konusunda sıkıntı çıkması ve kredi kartınızın ödemelerini hep son ödeme tarihinden sonra gerçekleştirirseniz, kredi notunuz bundan ciddi şekilde zarar görecektir.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Kredi notunu hesaplama sistemlerine internet üzerinden erişim sağlayabilirsiniz. Kredi notunuzu hesapladıktan sonra kredi notu kategorilerinden hangilerine girdiğinize dikkat etmelisiniz. Çok riskli 1 ile 699 puan arası olarak sayılır. 700 ile 1099 orta riskli grup, 1100- 1499 arası orta grup, 1500-1699 arası iyi grup ve 1700-1900 arası çok iyi gruptur.

YORUMLAR YAZ
  • Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz ve KKB Analizi | En İyi Kredi, İşkur Destek, En Uygun Tüketici Kredisi2 sene önce
  • […] notu sorgulama ücretsiz bölüme geçmeden önce Kredi notu nedir? Ve Kredi notu nasıl hesaplanır? yazımızı […]