• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.341,22
  % -1,76
 • BITCOIN
  453622,290
  % -0,12
 • ETHEREUM
  19399.42
  % 9,20

Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz ve KKB Analizi

Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz ve KKB Analizi

Günümüzde bankalarla içli dışlı olmayan insan neredeyse yok gibidir. Bu yüzden birçok kişi kredi notunu öğrenmek istemektedir. Bizde Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz ve KKB Analizi için sizlere detaylı bir yazı hazırlamaya çalıştık. Özellikle kredi çekmeyi düşünenler için kredi notunun ne kadar önemli olduğundan bahsetmeye herhalde gerek yoktur. Günümüzde kredi notu öğrenme servisinin varlığından da haberi olmayan banka kullanıcısı neredeyse yoktur.

Çünkü insanlar parasal konularda genellikle hemen her şeyi merak etmekte ve en kısa sürede öğrenmektedir. Eğer bir ev, araba ya da acil nakit ihtiyacınız varsa bunun için ilk olarak bankalara başvurmaktayız. Böyle bir başvuruyu gerçekleştirmeden önce ücretsiz kerdi notunu sorgulamanın ne kadar önemli olduğunun da farkındasınızdır. Özellikle son zamanlarda birçok servis ücretli olarak hizmet vermeye başlamıştır. SMS ya da e-posta yoluyla sizleri ücretli olarak bilgilendirmektedirler. Bunların yanında yine Findeks not öğrenme yöntemiyle de ücretsiz olarak kredi puanınızı öğrenebilmektesiniz.

Kredi notu sorgulama ücretsiz bölüme geçmeden önce Kredi notu nedir? Ve Kredi notu nasıl hesaplanır? yazımızı okuyabilirsiniz.

Sizlere Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz ve KKB Analizi nasıl öğrenilir elimizden geldiğince bahsedeceğiz. Bildiğiniz gibi ülkemizde faaliyet gösteren 9 büyük bankanın ortak çalışması ile KKB kurulmuştur. KKB tarafından insanların hizmetine sunulan Findeks, kurumsal ve bireysel üyelerine hizmet sağlamaktadır. Findeks sistemi bütün banka müşterilerinin banka ile hemen her tür ilişkilerini akından takip altına almaktadır. Böylece kişilerin geçmiş döneme dair hemen her tür para hareketlerini kontrol edebilmektedir.

Böylece insanların borçlarını ödeme ya da ödememe durumuna göre kredi notunu tüm üyelerine ihtiyaç anında göstermektedir. Böylece kredi puanı yüksek kişiler kolayca kredi çekebilirken, düşük olanlar için aynı durum söz konusu olmamaktadır.  Bu yüzden tüketiciler Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz ve KKB Analizi ve sayesinde kredi puanlarını kontrol etmekte ve ona göre tedbir almaktadırlar.

Kredi Notu Sorgulama Ücretsiz

Sizde Findeks sistemi aracılığıyla kredi puanınızı ücretli olarak sorgulayıp öğrenebilirsiniz. Tabi bu sistemin haricinde birçok alternatif sistem aracılığı ile de kredi puanınızı öğrenebilirsiniz. Kredi notu ya da puanı denilen şey aslında sizin banka kredi borçlarınızın ve hesap hareketlerinizin analizi yapılarak hesaplanmaktadır. Ülkemizde kurulan bu sitem bütün bankalar tarafından ortak olarak kullanılmaktadır. Hiçbir bireysel müşteri bu hesaplamaya müdahalede bulunamaz ve değiştiremez.

Fakat eğer geçmiş dönem ödemeleriniz sıkıntılı olduğu için kredi notunuz düşük verilmiş olabilir. Bu durumda sizin bu puanınızı farklı yollardan yükseltme imkânınız olabilmektedir. Diyelim ki kredi notu sorgulama ve KKB analizi neticesinde puanınız düşük çıktı. Kredi notu genel olarak 1 ile 1900 arasında bir değerde olmaktadır. Puanınızı tekrardan yükseltmek için borçlarınızı kapatıp, sonraki kredilerinizi düzenli olarak ödemeniz gerekmektedir.

Kredi notunuzu öğrenmek için bankalardan sorgulama yapabilirsiniz. Bunun yanında eğer herhangi bir işyeri sahibi tanıdığınız varsa ondan rica ettiğinizde, Findeks sistemi üzerinden kredi notunuzu öğrenebilmektedir. Bu şekilde kredi notunuzu ücretsiz olarak öğrenebilirsiniz. Fakat bankalar aracılığıyla yapacağınız sorgulamaların ücretli olacağını belirtmek isteriz. Bankalar sizlere kredi verebilmek için yapılan analizler sonucu oluşan puanınıza bakmaktadırlar. 0 ile 700 arasındaki kişiler en riskli grup olarak görülür ve hiçbir banka bu gruptakilere kredi vermeye yanaşmaz.

Sizde kredi puanını ücretsiz sorgulama ve KKB analizi yaptırarak hangi grupta olduğunuzu rahatlıkla öğrenebilirsiniz. Çünkü 700 ile 1099 arası orta riskli grup, 1100 ile 1499 arası ise en az riskli grup olarak görülmektedir. 1500 ile 1699 arasında puana sahip olan kişiler ise bankalar için en güvenilir kişiler olarak görülmektedir.

Kredi notu sorgulama ücretsiz bir şekilde öğrendikten sonra asıl önemli konu kredi notu neden düşer? sorusunun yanıtıdır. Bu sorunun yanıtı için makalemize gidebilirsiniz.