• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  445553,151
  % -8,72
 • ETHEREUM
  17305.5
  % -8,87

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kredi Notu Ve Kredi Sicili Aynı Şeyler Mi?

Kredi Sicili Nasıl Temizlenir? Kredi Notu Ve Kredi Sicili Aynı Şeyler Mi?

Kredi Sicili Nedir?

Kredi sicili sistemi, bankaların uzun zamandır kredi alan kişilerin profilini oluşturmak için kullandıkları bir sistem ve sistemdeki kredi sicilinizin sizin kredilerinizi ödeyip ödemediğinizi ortaya koymaktadır. Bankalar da kredi sicilinize bakarak size kredi verip vermeyeceklerini belirliyorlar. Sonuçta kimse borcunu ödemeyecek bir kimseye para vermek istemez, bankalar da nakit akışını kaybetmemek bunun aynısını yapıyorlar.

Kredi Notu İle İlişkisi Var Mıdır?

Aslında kredi notu ve kredi sicili birbiri ile ortak noktaları bulunan iki sistemdir fakat birbirinden ayrı kabul edilir ve farklı kriterlerde değerlendirme yaptığı için barındırdığı bilgiler de farklı olacaktır. Kredi notu, geçmiş zamanlarda kullanmış olduğunuz kredilerin ve çekler gibi size sorumluluk bindiren şeylerin ne derecede yerine getirildiğini ortaya koyan bir puanlama sistemidir. Kredi sicili ise, tüm geçmiş dönemdeki kullanılan kredilerde yaşanan gecikmelerin veya ödenmeyen krediler gibi sorunların yansıdığı karne niteliğinde bir belgedir. Bankalar kredi sicilinize bakarak sizin nasıl bir kullanıcı olduğunuz hakkında bilgi edinirler. Bu bilgiler bankaların kararlarını etkileyebileceği için kredi sicilinizi temiz tutmanızda fayda var. Daha sonrasında kredi sicilini düzeltmek için ne yapmalıdır sorularını çeşitli ortamlarda dile getirmek zorunda kalmamaya çalışın.

Kredi Sicili Temizlemek İçin Ne Yapabilirim?

Kredi Sicili Temizlemek İçin Ne Yapabilirim?

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen ve sicilleri sıkıntılı kişilerin aklında genelde kredi sicilini düzeltmek için ne yapabilirim sorusu dolanıyor. Bu sorunun yanıtını verelim.

Kredi sicilinin düzelmesi için 5 yıl geçmesini beklemek durumundasınız. Bunun için de borcu tamamen ödeyip bitirdikten sonra ödemenin üstünden 5 yıl geçmeli. Ödemenin üstünden 5 yıl geçtikten sonra sistemdeki kredi sicilinizin bu kısmı silinecektir. Ancak tekrar borcunuzu ödemezseniz yine aynı şekilde borcunuzu ödeyip 5 yıl beklemek zorunda kalabilirsiniz. Eğer iki farklı borcunuz varsa ve birini tamamen ödeseniz bile kredi siciliniz tamamen silinmez. Ödemeye devam ettiğiniz borç kredi sicilinizde bulunacaktır. 

Kredi Sicili İçin Af Var Mıdır?

Kredi sicili için af 2017 yılının ilk aylarında yürürlülüğe konuldu fakat 23 Haziran 2017 tarihine kadar borçlarını tamamen ödeyen kişilerin sicillerinin bir defaya mahsus olmak üzere temizlenmesine karar verildi. Bu tarihten sonra borcunu ödeyen kişiler için kredi sicili affı mümkün değil. İlerleyen günlerde kredi sicilini düzeltmek için ne yapmalıdır sorunuza açıklılık getirilecek bir açıklama getirilebilir. Hep birlikte bekleyip göreceğiz.

YORUMLAR YAZ
  • Maaşıma Göre Ne Kadar İhtiyaç Ve Konut Kredisi Çekebilirim?2 sene önce
  • […] tutarlarda onaylanmamasının, iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, kredi notunuzdur. Bir diğer neden ise, maaşınıza çıkabilecek kredi tutarının üzerinde bir talepte […]

  • Kredi Çekmek İstiyorum Vermiyorlar, Sigortam Yok – Ne Yapmalıyım?2 sene önce
  • […] Kredi Sicili nasıl temizlenir. Detaylı bilgi için tıklayınız. […]