• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.377,23
  % -2,20
 • BITCOIN
  448599,107
  % -0,72
 • ETHEREUM
  17306.8
  % -1,44

Kredi Veya Banka Kartının Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Kredi Veya Banka Kartının Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

İster kredi kartları olsun ister banka kartları tamamının belirli bir kullanım süresi olmaktadır. Bankaların müşterilerinin hayatlarını kolaylaştırma adına vermiş olduğu kartlar sürelidir. Kredi veya banka kartı son kullanma tarihi nerede yazar sorusu birçok kat kullanıcısı tarafından merak konusudur. Kredi kartı bankalar tarafından müşterilerine nakit paraları olmadığında kullanmaları için bir nevi borç verme işlemi olmaktadır. Bütün kartlar belirli bir süreliğine üretilmektedir. Çünkü zamanla kartların çipler eskimekte ve yeni teknolojilerle değiştirilmektedir.

Kredi Kartının Son Kullana Tarihi Nerede Yazar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi bütün kartlar süreli olarak üretilmektedir. Çünkü zamanla değişen ve gelişen teknolojiler kredi kartlarına da yansıtılmaktadır. Bunun için üretilen kredi kartlarına belirli tarihler arasında geçerli olacağı bir süre tanınmaktadır. Bu sebeple kullanılan kredi kartın son kullanma tarihinin takip edilmesi ve zamanı geldiğinde yenilenmesi oldukça önemlidir. Kredi kartının son kullanma tarihi nerede yazar ve niçin bu kadar önemlidir?

Kredi Kartının Son Kullana Tarihi Nerede Yazar?

Kredi kartlarının son kullanma tarihi oldukça öneli olup, özellikle internet alışverişlerinde her zaman sorulmaktadır. Çünkü bu tarih sizin kartınızın hala aktif olduğu ve sizin yanınızda bulunduğu anlamlarına gelmektedir. Bütün kredi kartlarının üzerinde bir son kullanma tarihi yazmaktadır. Çoğunlukla standart bir yapıya sahip olan bütün kredi kartlarının kart numarasının altında son kullanma tarihi yer almaktadır. Eğer hala göremediyseniz aramanız gereken şey aralarında / işareti olan iki basamaklı farklı iki sayı aramanız gerekmektedir.

Bunu daha somut bir şekilde bir örnekle gösterecek olursak örneğin 06/21, 11/23 gibi bir ifade aramalısınız. Bu sizin kredi kartınızın son kullanma tarihi olmaktadır. Kredi kartının son kullana tarihi nerede yazar ve ne şekildedir sorularının cevabı bu olmaktadır. Şimdi kartınızı çıkarıp belirttiğimiz şekilde bir ifadeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. İşte burada yazan tarih sizin katınızın son kullanma tarihi olmaktadır. Ancak bazı kredi kartlarında son kullanma tarihi silik ya da kaybolmuş olabilmektedir. Eğer öylesi bir durumunuz var ise bunun en güzel yolu bankanızın müşteri hizmetlerini aramak ya da size en yakın banka şubesine gitmek olacaktır.

Müşteri hizmetleri güvenlik için gerekli bilgileri istedikten sonra size kartınızın son kullanma tarihini söyleyecektir. Yine varsa internet bankacılığınızdan da giriş yaparak kart bilgilerinize erişebilmektesiniz. Yine kredi kartının son kullanma tarihi nerede yazar noktasında kartınızdaki tarih okunmuyorsa yeni kart başvurusunda da bulunabilirsiniz.

Banka Kartının Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Banka Kartının Son Kullanma Tarihi Nerede Yazar?

Birçok kullanıcı farkında olmadan son kullanma tarihi geçmiş banka kartlarını ATM’lere kaptırmakta ve ne olduğunu anlamamaktadır. Bu şekilde mağduriyet yaşayan birçok kişi bulunmaktadır. Aynen kredi kartlarında olduğu gibi banka kartlarında da son kullanma tarihi uygulanmaktadır. Bu sebeple son kullanma tarihi geçmiş olan kartlarınızla ATM’ler üzerinden herhangi bir işlem yapamazsınız. Hatta kartınız ATM içerisine alınarak size tekrar verilmez. Böylece bankanız ile iletişime geçmeniz istenmiş olmaktadır. Bu sebeple banka kartlarınızın son kullanma tarihlerini yakından takip etmeniz oldukça önemli olmaktadır.

Peki banka kartının son kullanma tarihi nerede yazar ve nasıl öğrenilir? Tıpkı kredi kartlarında olduğu gibi banka kartlarında da son kullanma tarihi kartın 16 haneli kart numarasının alt kısmında yer almaktadır. Genellikle VALID THRU şeklinde bir ibare olup bunun yanında 10/24 şeklinde kartın tarihi yer almaktadır. İşte bu şekilde yazan sayılardan ilk iki rakamı yani 10 rakamı ayı, son iki rakam olan 24 ise yılı ifade etmektedir. Kartınız 2024 yılı 10. Ayına kadar geçerli anlamına gelir.