• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.333,57
  % 0,23
 • BITCOIN
  453284,450
  % -0,29
 • ETHEREUM
  21272
  % 9,08

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

En kısa haliyle açıklayacak olursak, Kredili Mevduat Hesabı yani KMH vadesiz mevduat hesabınıza tanımlanan acil durumlarda kullanımınıza sunulmuş bir nevi kredi türü olmaktadır. Kredili mevduat hesabı nedir ne işe yarar gibi sorular cevabı en çok merak edilen konulardan olmaktadır. Çünkü birçok banka kullanıcısı vadesiz hesaplarındaki bu hesabın ne işe yaradığını bilmemektedir. Sizin mevduat hesabınıza tanımlanan bu hesap sayesinde bankanız ATM’lerinden 7/24 KMH kredinizi kullanabilmektesiniz.

KMH kredisi normal ihtiyaç kredilerinden farklı olarak limiti önceden belirlenmiş ve hesabınıza tanımlanmış bir nakit para türü olmaktadır. Kullanıcılar bu parayı diledikleri her zaman kullanım imkânına sahip olabilmektedirler. Bu krediyi kullanmadığınız takdirde kesinlikle herhangi bir masrafı ya da faizi olmamaktadır. Kredi çekerken istedikleri belgeler gibi bir sürü evrak işi ile uğraşmak zorunda değilsiniz. Zaten önceden sizin hesabınıza tanımlanmış olduğu için anında kullanabilmektesiniz. Kredili mevduat hesabı sayesinde nakit çekme ihtiyacınızı günün her anı kolaylıkla gerçekleştirebilmektesiniz.

Şayet hesabınızda hiç para olmazsa otomatik ödeme talimatlarınızın, kredi kartı ödemelerinizin, kira ödemelerinizin  ya da düzenli olarak yaptığınız EFT/havale gibi işlemlerinizin yapılmasını sağlamaktadır.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Faizi Hesaplama

Kredili mevduat hesabı günlük faiz ilkesiyle çalışmaktadır. Bunu daha net ifade edecek olursak, kredili mevduat hesabınızı kullandığınız andan itibaren faiz işlemeye başlayacaktır. KMH kapandığında ise, faiz işlemesi durur ve eksi hesap faizi aylık olarak hesaplanır. İlk başlarda kredili mevduat faiz oranları %5 civarlarında seyrederken, Merkez Bankası tarafından azami oran belirlenerek bu oran kredi kartı faiz seviyelerine indirilmiştir. Ortalama kredili mevduat hesabı faizi hesaplama işlemleri %2,02 seviyelerinden yapılmaktadır.

Bu orana ayrıyeten birde yıllık efektif faizi uygulanmaktadır. Böylece KMH faiz oranları yıllık bazda %30’ları bulmaktadır. Bunu daha somut olarak ifade edecek olursak, siz 2.000 TL tutarında bir kredili mevduat hesabı kullandı iseniz bunun yıllık faizi 600 TL gibi bir tutar olmaktadır. Bir başka şekilde söyleyecek olursak 100 liralık bir KMH’nın günlük faizi 8 kuruş olmaktadır, haftalık 56 kuruş aylık bazda ise 2.42 TL olmaktadır. Yıllık olarak ödeyeceğiniz faiz miktarı ise 29.04 TL olacaktır.

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Nedir?

Taksitli KMH Nedir?

Banka kullanıcılarının birçoğu bilerek ya da bilmeyerek aslında kredili mevduat hesaplarını kullanmaktadırlar. Sonrasında bilmeden kullananlar gelen faizin ne için geldiğini anlamakta zorluk çekmekteler. Bankaların kullanıcıları için sunduğu Kredili Mevduat Hesabı’nın bazı farklı türleri bulunabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de Taksitli Kredili Mevduat Hesabı (KMH) olmaktadır. Bu hesap türünde ise, ödemeleriniz size ait olan mevduat hesabınızdan otomatik olarak tahsil edilmektedir. Bu tür taksitli Kredili Mevduat Hesabı işlemlerinizde paranın tahsil edileceği yer otomatik olarak Kredili Mevduat Hesabınız olarak seçilmektedir.

Böylece bütün ödemeleriniz KMH üzerinden gerçekleştirilmektedir. Genel olarak taksitli KMH ödemeleriniz ayın il günü, 5, 10, 15, 20, 25’i seçeneklerinden herhangi birisi olarak belirlenmektedir. Ödemelerinizi otomatik olarak artı bakiyenizden ya da sizin talebiniz doğrultusunda KMH limitinizden tahsil edilmektedir. Bu tür aylık ödemelerinizin gerçekleşebilmesi için tahsil yapılacak olan hesabınızda yeterli limitinizin bulunması gerekmektedir. Taksitli KMH faiz oranı da yine %2,0 olarak belirlenmiştir.

KMH Tahsilat Nedir?

Birçok banka kullanıcısı KMH tahsilat nedir nasıl yapılır diye merak etmektedir. Kredili Mevduat Hesabı borcunuzun hesap kesim tarihi gelmemiş bile olsa yatırdığınız paranız anında otomatik olarak KMH borcunuz için tahsil edilmektedir. Esasında da kullanıcılar açısından bu şekilde olması çok daha doğru olmaktadır. Bu sayede kullanıcılar boş yere faiz ödemesi yapmak durumunda kalmayacaklardır. Ayrıca tekrardan nakit ihtiyacınız hâsıl olduğunda da Kredili Mevduat Hesabınızı yeniden kullanabileceksiniz.