• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  459557,294
  % 2,28
 • ETHEREUM
  18264.3
  % 3,94

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Taşıt kredisi ve konut kredisi çekmek isteyenler gibi, ihtiyaç kredisi çekmek isteyen birçok insanında en fazla sordukları sorulardan birisi, maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? Sorusudur. Yazımızın devamında maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? Sorusuna cevabın yanı sıra, maaşa göre kredi çekme konusunda merak edilenler hakkında bilgiler vereceğiz.

Maaşıma Göre Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? Sorusuna genel bir cevap vermek yerine, ihtiyaç, taşıt ve konut kredileri üzerinden giderek cevap vererek, farklı aramalarla yazımızdan istifade etmek isteyen ziyaretçilerimizi de bilgilendirmiş olalım.

Maaşıma Göre Ne Kadar İhtiyaç Kredisi Çekebilirim?

Bankalardan ihtiyaç kredisi çekmek isteyen bazı müşterilerin, kredi isteklerinin önemli bir kısmının reddedildiği önemli bir gerçektir. Yani daha doğrusu, istenilen tutardaki kredi yerine, daha düşük kredilerin verilmesi gibi bir durumla, sık sık karşılaşmaktayız. Örneğin 50 bin TL ihtiyaç kredisi çekmek isteyen bir kişiye banka, “adınıza 30 bin lira kredi çıkıyor” gibi bir cevap verebilmektedir.

Elbette ki bu durum kredi notu ile de alakalı olsa da, kimi durumlarda sadece maaşınızın düşük olması ile de alakalı bir durumdur. Yukarıdaki rakamlar sadece birer örnek olup, bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaştığımız anlatmak için verilmiştir.

Burada ihtiyaç kredisinin istediğiniz tutarlarda onaylanmamasının, iki nedeni bulunmaktadır. Bunlardan birincisi ve en önemlisi, kredi notunuzdur. Bir diğer neden ise, maaşınıza çıkabilecek kredi tutarının üzerinde bir talepte bulunmuş olmanızdır. Kimi bankalar maaşınızın %70’ine denk gelebilecek geri ödemelerde kredi verirken, birçok banka ise maaşınızın yarısı tutarında geri ödemesi olacak şekilde talep edilen kredilere onay vermektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi buradaki oranı belirleyecek olan en önemli etken, maaşınız kadar kredi notunuzun durumudur. 

Örneğin 2 Bin TL maaş alan birine banka, tüm masraflar ve faiz oranları eklendikten sonra geri ödemesi aylık 1000 TL olacak şekilde kredi verebilmektedir. İhtiyaç kredileri için en uzun vade süresinin 48 ay olduğunu da hesaba katarsak, ihtiyaç kredilerinde faiz ve diğer masraflarla birlikte 48 ay için 48 bin Lira verecektir.

Vade sayısını düşürdüğünüzde ise, doğal olarak bu rakam biraz daha düşecektir. 

Maaşıma Göre Ne Kadar Taşıt Kredisi Çekebilirim?

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? Araması ile sitemizi ziyaret eden birçok kullanıcımızın ise, bu aramayı taşıt kredisi için yaptığını görmekteyiz.  Bankaların vermiş olduğu taşıt kredilerinde de maksimum vadenin 48 ay olduğunu hesaba katarsak, bu durumda da yine yukarıda bahsedildiği gibi 2 Bin Lira maaşı bulunan birisinin, geri ödemeleri 48 Bin TL olacak tutarlarda taşıt kredisi çekebilmesi mümkündür.

Yine taşıt kredilerinde de diğer kredi çeşitlerinde olduğu gibi, kredi skorunun etkisi unutulmamalıdır.

Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Maaşıma Göre Ne Kadar Konut Kredisi Çekebilirim?

Bu sorunun cevabı da, yine diğer kredi çeşitleri ile neredeyse aynıdır. Yani aylık geri ödemenizin maaşınızın yarısına tekabül edecek şekilde konut kredisi çekebilmek mümkündür. Burada vade oranının uzun olması, çekebileceğiniz kredi tutarını da artırmaktadır. Konut kredilerinde vade sürelerinin 120 ay ile sınırlı  olduğunu söylersek, 2 Bin Lira maaşı olan birisinin kredi notunda da sıkıntı yoksa, toplam geri ödemesi 120 Bin Lira olacak şekilde konut kredisi çekebileceğini söyleyebiliriz.

Bazı durumlar göz önüne alındığında 240 aya kadar vade yapıldığını da, unutmamak gerek. Eğer ki şartlarınız 240 aylık vade ile çekilebilecek konuk kredisine uyuyorsa, geri ödemesi 240 Bin Lira olacak şekilde konut kredisi çekebilmeniz mümkündür.

Net Kredi Değil, Geri Ödeme Baz Alınmaktadır

Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? Sorusunu soranların dikkat etmesi gereken en önemli husus, size bahsedilen oranların toplam geri ödeme üzerinden hesaplandığının bilinmesidir. Yani elinize geçecek net rakam maaşınızın %50 ya da %70 oranında değil, toplamda ödeyeceğiniz rakam bu oranlarda olmalıdır.

Kredi Notu Ne Kadar Önemli?

Kredi verirken  bankaların dikkat ettiği en önemli hususlardan birisi, kredi notudur. Hatta bankalar ilk olarak, önemli derecede kredi notuna dikkat etmektedirler. Çünkü kredi notu, tüm bankacılık hizmetleri baz alınarak hazırlanmaktadır. Bankalarla olan geçmiş ve mevcut ilişkileriniz, kredi notunuzu oluşturan temel unsurlardır. Bankalara olan mevcut borcunuz ve geçmişteki her ödemeniz, kredi notunuza olumlu olumsuz etki etmektedir. Hazırda bankalara mevcut borcunuz var ise, bunları düzenli ödüyor olsanız dahi, ortada net bir risk faktörü var demektir. Bankalara olan mevcut borçlarınızın toplam tutarı yüksek ise, bu durum yeni kredi taleplerinizin onaylanmama ihtimalini %35’lere kadar düşürmektedir.

Bunun yanı sıra bankalarla olan geçmiş ilişkilerinizde, kredi notu konusunda oldukça önemlidir. Bankalarla ilgili geçmiş yıllarda ya da aylarda problem yaşamanız, yaşadığınız sorunun büyüklüğüne göre yeni kredi talebinizi yine %35’e varan oranlarda olumsuz etkilemektedir. Yani bu iki unsur, toplamda kredi talebinize %70 civarında olumlu ya da olumsuz etki yaratmaktadır.

Ayrıca yukarıdaki verdiğimiz kredi tutarları, nihayetinde sadece birer hesaplama ve tahminden ibarettir. Maaşınızın yarısından çok daha fazla geri ödemesi olacak şekilde kredi çekmekte mümkündür. Bunun için ise, biraz önce bahsettiğimiz kredi notunun çok yüksek olması gerekmektedir. 

Kredi notunuzu artırmanın bir diğer yolu da, bankalarda vadeli mevduat hesaplarınızın olmasıdır. Bu hesaplarda bulunan tutarın yüksek olması da, kredi notunuzu artıracak etkenlerden birisidir. Bunun dışında faturalarınızı düzenli bir şekilde bankalara otomatik ödeme talimatı vererek ödemenizde, az olsa da kredi notunuzun artmasına etki etmektedir. 

YORUMLAR YAZ
  • ATM’den emekli maaşı nasıl çekilir? Adım Adım Anlatım1 sene önce
  • […] Maaşıma göre ne kadar kredi çekebilirim? Sorusunun yanıtı için tıklayınız. […]