• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.365,27
  % -0,87
 • BITCOIN
  462377,596
  % 1,75
 • ETHEREUM
  19026.96
  % 7,03

Makale Yazarak Para Kazanma

Makale Yazarak Para Kazanma

Günlük hayatımızda çalışarak kazanç sağlamak için öncelikle bir iş sahibi olmak gerekir. Meslek sahibi olmak için yıllarca okuyup, mesleğinizi icraat etmek içinde okuduğunuz bölüm için çeşitli sınavlara girmeniz ve buna benzer yollardan işlem yapmanız gerekir. Bu süreç içinde kolay yoldan para kazanmanın başka yolları da mevcut tabi ki. Eğer yazı yazmayı seviyorsanız ve internet kullanıcısı iseniz online para kazanma yollarından biri olan makale yazımı da para kazanabileceğiniz işlerdendir.

Makale Yazma İpuçları

Makale, deneme, kompozisyon vb. çok sayıda farklı metin türleri mevcuttur. Bu türlerin herhangi birinden kolay yoldan para kazanmak istense de, hepsinin de kendi içerisinde belli başlı kuralları olduğu gibi, kişinin öncelikle bu konuda bilgi sahibi olması da yazmak konusunda kişiye gayet etkili yol gösterici olacaktır. Hangi türde bir metin yazacağını bilmek, o yazıyı daha kısa sürede ve en iyi şekilde yazmayı kolaylaştıracaktır. Örneğin, makale yazmak isteyen kişi, öncelikle makalenin özelliklerini ve kurallarını bilmeli, daha sonra yazılacak konu hakkında ayrıntılı bir konu araştırması yaptıktan sonra, topladığı bilgilerin analizini yapıp, mümkünse yazdıklarına referans göstererek, gereken ve yerinde örneklerle destekleyerek yazmalıdır. Ortaya çıkan metin gayet anlaşılır, bilgi içeren ve akademik düzeyde olacaktır. Tabi bunu başarabilmek için, yeterli derecede kitap okumak, bol bol yazı yazmak, düzgün yazabilmek adına diksiyon konusunda uzman kişileri dinlemek ve çok sayıda makale okumak gerekmektedir.

Makale Yazarak Para Kazanmak İçin Ne Yapmanız Gerekir?

Öncelikle internetten para kazanmak için, bu tür yazıları yazabileceğiniz sitelere kayıt olmanız gerekiyor. Tarafınıza örnek bir metin gönderiliyor ve yazdığınız metin ilgili uzmanlar tarafından yeterli bulunur ve onaylanır ise, yazar adayı olarak sitede girişiniz yapılıyor. İstediğiniz konuyu seçerek size verilen belli bir süre içinde yazıyı tamamlayıp ilgili kişilere iletiyorsunuz. İletilen metin onaylanınca site içerisindeki sanal hesabınızda kazancınızı görebiliyorsunuz. Her hafta sonunda ödemeniz yapılıyor. Bu açıdan makale yazarlığı, ek iş az da olsa kazancınıza ek bir kaynak olarak yapabileceğiniz işler arasında diyebiliriz. Bu iş sadece kazanç değil; aynı zamanda kelime haznenizi de zenginleştirecek ve yazımınızı da düzeltecek bir iş özelliğindedir. Ayrıca pek çok konuda bilgi sahibi olabileceğiniz, aynı zamanda da metin üzerinde çalışmayı, analiz yeteneği ve farklı yazım teknikleri konusunda kedinizi geliştirebileceğiniz bir alan olmaktadır.