• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  501770,575
  % 0,35
 • ETHEREUM
  19989.16
  % 1,35

Mastercard ve Visa Kart Arasındaki Fark

Mastercard ve Visa Kart Arasındaki Fark

Hemen herkesin sahip olduğu ve günlük yaşamlarımızın ayrılmaz birer parçası olan banka kartları üzerinde bazı logolar bulunmaktadır. MasterCard ve Visa Card arasındaki fark aslında birçok kişinin merak ettiği konulardan bir tanesidir. Banka ve kredi kartlarının sağ alt köşelerinde MasterCard ya da Visa logoları yer almaktadır. Banka ya da kredi kartlarını kullananların birçoğu aslında bu iki logonun ne anlama geldiğini ve aralarında ne gibi farklar bulunduğunu bilmemektedirler.

Çoğunlukla internet alışverişlerinde sorulan Visa ya da MasterCard şirketleri ile ilgili birçok kişi bilgi sahibi olmamaktadır. Kartların üzerinde bulunan bu iki logo aslında dünya devi durumundaki iki finans şirketine ait logolar olmaktadır. Buradaki asıl amaçları ise, nakit paraların piyasadaki akışını kredi kartları ya da banka kartları gibi sistemlere taşımak olmaktadır. Elbette ki tüm bu işlemler yapılırken de belirli bir komisyon alarak bankaların kullanmasına müsaade etmektedir. MasterCard ve Visa Card arasındaki fark konusuna geçmeden bu iki şirketten ayrı ayrı bahsetmenin de yararlı olduğunu düşünüyorum.

Siz kartlar üzerinden bankalarınıza borçlanırken bankalarınızda sizlerden almış olduğu komisyonun bir kısmını bu iki dev şirkete borçlanmaktadır. Dünyadaki bütün bankaların tamamı hemen hemen bu iki dev şirketin altyapısını tercih etmektedir. Elbette ki kullanıcılarda dünyanın hemen her yerinde geçerli olan ve pos cihazlarına uyumlu kartlara sahip olmaktadır. Dünya devi bu iki şirketin arasında aslında gözle görülecek kadar çok fazla bir fark olmasa da bazı ufak operasyonel detaylar için sizlerle bilgi paylaşımında bulunalım. Hangisinin daha çok kullanıldığı hakkında temel bir bilgi vermek doğrusu oldukça zor bir konudur. MasterCard ve Visa Card arasındaki fark için elbette ki her iki şirketinde yapısını ve kuruluş amacını incelemek çok daha kesin bir sonuç sağlayacaktır.

Her iki şirketinde kullanım yaygınlığı ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilmektedir. Hatta kimi zaman bırakın ülkeyi bankadan bankaya bile değişiklik gösterebilmektedir. Ülkemizde de sistem aynı mantıkla çalışmaktadır. Bankalar iki finans devi ile iletişime geçiyor ve hangisi daha karlı olursa anlaşmalarını onunla yapıyorlar. Şirket tercihinin yapılmasından sonra kullanıcıların kullandığı kartlar üzerinden hem bankalar hem de bu dev şirketler para kazanmaktadır. Aslında bu iki şirket sizi ilgilendirmeyip, siz hangi banka daha düşük faizli kredi kartı veriyorsa onu almalısınız. Şimdi gelin hep birlikte Mastercard ve Visa Card nedir onu ele alalım.

Visa Kart Nedir?

Dünya genelinde birçok ülkede ödeme yapabilmenize olanak tanıyan Visa şirketinin ana genel merkezi İngiltere’de yer almaktadır. 4000’den fazla Avrupa bankası bu dev finans şirketi ile işbirliği içerisinde çalışmaktadır. Bu şirket genel olarak ön ödemeli olan kartların altyapı sistemini sağlamaktadır. Aslında adeta banka ile müşteri, arasında bir köprü görevi görmektedir. Böylece ödeme transferlerini sağlayan en hızlı ve en önemli sistemlerden bir tanesi konumundadır. Visa kartları kredi kartı olarak kullanıldığı gibi ön ödemeli banka kartı olarak da kullanılmaktadır.

Bu sayede şayet hesabınızda para olursa, banka kartlarınızı alışverişlerinizde adeta kredi kartı gibi kullanabilmektesiniz. Birçok kullanıcının bilmediği ve Visa Card nedir sorusunun genel olarak cevabı bu olmaktadır.

MasterCard Nedir? Visa Kart Nedir?

MasterCard Nedir?

Genel merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan MasterCard kullanıcılarına kredi kartı ile ödeme yapma imkânı sağlamaktadır. MasterCard çipli ödeme sistemi sayesinde kullanıcılarına ve bankalara birçok kolaylıklar sağlamaktadır. Kullanıcıların ve bankaların kredi/banka kartları ile ödeme yapabilmelerinin önünü açan en büyük kuruluşlardan biriside MasterCard olmaktadır. Kullanıcılarına birbirinden farklı kampanyalar ve cazip teklifler sunan bu dev şirketler düzenledikleri bu kampanyalar ile adlarından sıkça söz ettirmektedir. MasterCard nedir sorusunun cevabını sizlerle paylaştıktan sonra şimdi bu ikisi arasındaki farka geçebiliriz.

MasterCard ve Visa Card Arasındaki Fark Nedir?

Dünya genelinde kredi ve banka kartlarının mevcut altyapısının neredeyse %70’i bu iki dev şirketin ellerinde bulunmaktadır. Dünya genelinde MasterCard ve Visa’nın nerdeyse geçmediği iş yeri ya da ATM yok denecek kadar azdır. Her ne kadar iki şirket arasında rekabet olsa da, birinin geçtiği yerde diğeri de çoğunlukla geçmektedir. Geçmediği durumları neredeyse görememektesiniz. Şayet sizin amacınız ATM kullanmak ise bu iki kart arasında hiçbir fark olmadığını rahatlıkla göreceksiniz. Eğer ille de hangisi daha iyi diye soracak olursanız, bu noktada MasterCard’ın bir tık daha üstün olduğunu belirtebiliriz.

Bu üstünlüğün en temel sebebi ise MasterCard, Visa’ya göre biraz daha fazla sponsorluk anlaşması yapmaktadır. MasterCard ve Visa Card arasındaki fark kayda değer bir ölçüde olmamaktadır. Her iki şirkette farklı ülkelerde kurulmuş olsa da işleyiş bakımından aralarında çok fazla bir fark bulunmamaktadır. Her iki dev şirketinde dünya genelinde yapmış oldukları anlaşmalar sebebiyle kullanıcıları bütün ülkelerde bu kartları rahatlıkla kullanabilmektedir. Kartların üzerinde yer alan 16 haneli kart numaraları MasterCard için 5 ile başlarken, Visa Card içinse 4 ile başlamaktadır.

İkisi arasındaki bir başka fark ise, kullanım kolaylığı açısından birbirinden farklı olanak tanımalarıdır. MasterCard içerisinde paranız olduğunda sizlere alışveriş yapma kolaylığı sağlarken, Visa Card ile ön ödemeli kullanımlar yapabilmektesiniz. MasterCard ile Visa Card arasındaki fark aslında bunlardan ibaret olmaktadır. Nihayetinde her iki şirkette kullanıcılarına birbirinden farklı kampanyalar düzenlemektedir.