• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.330,48
  % -2,55
 • BITCOIN
  450756,678
  % -2,46
 • ETHEREUM
  19795.9
  % 4,63

Nasıl CV Hazırlanır? Kolay CV Hazırlama Yöntemleri

Nasıl CV Hazırlanır? Kolay CV Hazırlama Yöntemleri

Sizin de bildiğiniz gibi günümüzde firmalar artık yüz yüze görüşmek yerine iş başvurularını cv ile almak istemektedirler. Bunun en büyük sebebi ise internet üzerinden yapılan başvuruların yüz binlerce kişiye ulaşabilmesi ve firmaların bunları tek tek kontrol edebilmek için yeterli vakitlerinin olmamasıdır. Bu yüzden birçoğu yapay zekadan faydalanır ve başvuru aldıkları sitelerde başvuru yapanları cvlerine göre elerler. Bu sayede satış personeli ilanına bir grafikerin başvurmasının önüne geçmiş olunur. Şimdi biz de size, firmaların en çok beğendiği, işe alımlarda ciddi görünmenizi sağlayacak, sizi rakiplerinizin önüne geçirecek ve bir profesyonel gibi görünmenizi sağlayacak cv oluşturma konusuna bu içeriğimizde yardımcı olacağız. Hadi başlayalım o zaman.

Alakalı CV

Öncelikle yukarıda da bahsettiğimiz gibi başvuracağınız iş pozisyonu ile alakalı olan bir cv hazırlama, algoritma tarafında o iş ile uyumlu görünmenizi sağlayacaktır. Haliyle iş başvurunuz işverenin eline geçmiş olacaktır. Bu yüzden eğer başvuru yaptığınız siteye yeni kaydoluyorsanız öncelikli olarak iş verenin istediği şartları ve özellikleri inceleyebilir, sahip olduğunuz özelliklere göre bir cv hazırlayabilirsiniz.

Sadelik Her Zaman Kazanır

Kendinizi bir iş verenin yerine koyun ve sadece bir ilana yüz binlerce başvuru geldiğini düşünün. Siz olsaydınız o kadar fazla ilanı incelemekten yorulmaz mıydınız? İşte tam da bu yüzden sayfalarca cv hazırlamak yerine bir veya en fazla iki sayfa, sade ama ilk bakışta dikkat çekecek ve okunaklı bir cv oluşturma sizi oldukça öne geçirecektir. Yazıların çok küçük veya büyük olmamasına özen göstermelisiniz. Son olarak yazı tipiniz ve renginiz de oldukça önemli bir kriterdir. Burada Times New Roman veya Arial gibi göz yormayan yazı tiplerini ve yazı rengi olarak da siyahı tercih edebilirsiniz.

Her Şeyi Yazmanıza Gerek Yoktur

Cv hazırlama konusunu pek çok kişi yanlış anlar. Bunun sebebi de forumlarda sıkça görülen “nasıl cv hazırlanır” oluşturulur başlıklarıdır. Herkes kendi görüşünü belirttiği için rasyonellik ve istatistik gibi şeyler forumlarda söz konusu olamaz. Bu gibi sorunlarla uğraşmamak ve en fazla verimi alan şeyleri bulabilmek için bir iş veren gibi düşünmek gereklidir. Bu yüzden tıpkı yukarıda belirttiğimiz gibi sade bir cv oluşturmak kritik önem arz etmektedir. Zira cv de üniversitede yapılan sunumlardan bahsetmek biraz uzun ve sıkıcı bir detay olabilir. Veya lisede okul kulübünde hazırlanan projeden. Önemli olan burada sizi öne çıkaracak detayları ve yetkinliklerinizi göstermektir. Bu sayede başvurunuzu değerlendiren kişi cvnizi okurken sıkılmayacak ve ilk bakışta gördüğü şeylerle dikkatini çekmeyi sağlayabileceksiniz. Bu yüzden mümkün mertebe gereksiz detaylardan kaçının. Onun yerine sizi öne çıkaracak yetenlerinizden, geçmiş tecrübelerinizden ve aldığınız sorumluklardan bahsedin.

Yardımcı Programlar Kullanın

Sizin de bildiğiniz gibi teknoloji gün geçtikçe daha iyi bir noktaya gelmektedir. Bu sayede her konuda işimizi kolaylaştıracak bir program veya platform bulunmaktadır. Cv hazırlama konusunda en büyük yardımcı ise Canva olmaktadır. Canva sizlere her türlü platform için görüntülü içerikler hazırlamanıza olanak veren bir oluşumdur. Kullanımının ücretsiz olması ve kütüphanesinin geniş olması da sunduğu diğer avantajlar arasındadır. Cv oluşturma konusunda ise oldukça yardımcı olmaktadır. Ayrıca platformda bulunan harika cv örnekleri sayesinde çok güzel fikirler edinebilirsiniz. En güzel yanı ise bu cv örneklerini istediğiniz gibi kolayca düzenleyebilmenizdir. İşiniz bitince de tek tıkla istediğiniz formatta indirebilirsiniz. Şimdiden yeni işiniz hayırlı olsun.