• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.369,01
  % -0,60
 • BITCOIN
  452925,274
  % -1,12
 • ETHEREUM
  17690.75
  % -1,34

Neden Mesleğinizde Uzman Olmalısınız?

Sizin de bildiğiniz gibi uzman olmak günümüzde kariyer alanında yapılabilecek en akıllıca hareketlerden birisidir. Hatta mutlaka canlı örneklerine denk gelmişsinizdir; normal çalışanların aksine uzman olan kişiler her zaman daha fazla kazanırlar. Hal böyle olunca uzman olmak pek çok kişinin arzuladığı bir durum haline gelmiştir. Biz de sizin için kredibilgisistemi.com olarak araştırdık ve neden uzman olmalısınız ve alanında uzman nasıl olunur konularına açıklık getirdik. Keyifli okumalar.

Neden Uzman Olmalısınız?

Öncelikle uzmanlar her zaman daha fazla kazanırlar. Çünkü belirli bir işi bilen az sayıda insanlardan birisi olurlar. Talep edilen bir işi çok az sayıda kişi yapınca doğal olarak kazanç da ters orantılı olarak artar. Kısacası alanında uzman olmak öncelikle daha fazla kazanç sağlar. Bir diğer faydası ise normal bir iş hayatı sürmenize gerek kalmaz. Pek çok kişinin yaşadığı klasik iş hayatı sabah 8 aksam 6 olmaktadır. Ama eğer alanınızda uzman olursanız bu sorun ortadan kalkar. Çünkü günün hangi saatleri çalışacağınıza tamamen siz karar verirsiniz. Zaten alanında uzman kişiler genel olarak kendi işlerini yaparlar. Bu da onlara çalışma konusunda oldukça büyük bir avantaj sağlamaktadır. Son olarak uzman kişiler başkalarının sıkıntılarını çekmek zorunda kalmazlar. Birçok kişinin mustarip olduğu patron, yönetici veya kaprisli iş arkadaşı gibi sorunları olmaz. Size neyi nasıl yapacağınızı söyleyen kimse de olmaz. Bu yüzden alanında uzman olmak kişilere oldukça büyük özgürlük sunmaktadır.

Alanında Uzman Nasıl Olunur?

Şimdi gelelim nasıl uzman olunacağı konusuna. Bu konu günümüzde oldukça magazinsel bir hal almıştır. Pek çok kişi uzmanlığı oldukça kolay bir şey zannetmektedir. Ama yukarıda belirtilen şeylere ulaşabilmek için öncelikle sıkı çalışmaya ihtiyaç vardır. Bill Gates hepinizin bildiği gibi döneminin en iyi yazılımcılarından bir tanesiydi. Bilgisayar günümüzdeki gibi yaygın olmadığı ve erişilebilmesi oldukça zor olan bir şey olduğu için pek fazla kişi bu konuda uzmanlık edinemiyordu. Bill Gates’de onlardan birisiydi. Ama bilgisayar ile tanıştığı ilk zaman ona hayran kalmıştı ve bundan sonraki hayatını tamamen bunun üzerine kurgulamıştı. Öyle ki günde birkaç saat bilgisayar kullanabilmek için dönemin ünlü güvenlik şirketlerinden birisine ücretsiz bir yazılım geliştirmişti. Aynı şeyi bir eğitim kurumu için de yapmıştı. Bu da kendisini alanında uzman yapan şey olmuştu. Bilimsel yönünden bakacak olursa günümüzde uzman olabilmek için kabul edilmiş bir değer var. O da 10.000 saat. Şöyle ki herhangi bir alanda uzman olmak için harcamanız gereken süre 10.000 saattir. Örneğimizdeki Bill Gates’de bu 10.000 saati doldurabilmek için gece uykularından feragat etmiş ve o çok sevdiği bilgisayar ile bir araya gelmiştir. Sizin de izlemeniz gereken yol tam olarak budur. Sıkı bir çalışmayla birkaç sene içerisinde 10.000 saatinizi doldurarak alanında uzman kişiler haline gelebilirsiniz.