• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.408,14
  % 0,03
 • BITCOIN
  498523,623
  % -0,69
 • ETHEREUM
  19675.61
  % -0,12

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Çocuk Parası Ne Kadar?

PTT Çocuk Parası Sorgulama Nasıl Yapılır? Çocuk Parası Ne Kadar?

Özelleştikten sonra birçok alanda oldukça aktif hale gelen PTT yine farklı alanlarda hizmet vermeye devam etmektedir. Bu farklı alanlardan bir tanesi de yeni doğum yapan annelerin PTT çocuk parası sorgulama hizmeti alabilmeleri olmaktadır. Bu yeni hizmeti sayesinde artık yeni doğum yapmış olan anneler çocuk paralarını PTT şubelerinden kolaylıkla alabilmektedirler. Bunun için yapmanız gereken şey ise; çocuğunuzun kimlik numarası ile birlikte kendinize en yakın PTT şubesine başvuruda bulunabilirsiniz.

Yapacağınız bu basit işlem neticesinde çocuk parasını sorgulatabilir ve eğer yatmış ise çekebilirsiniz. Doğan her çocuk başına farklı miktarlarda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca belli bir miktar para yatırılmaktadır. Bu yazımızda sizlere elimizden geldiğince doğum parasının ne zaman yatacağı ve ne şekilde alabileceğiniz hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

PTT Çocuk Parası Başvuru Nasıl Yapılır?

Ülkemizde birçok insan eşlerinin doğum yaptığında ne kadar çocuk parası alabileceklerini bilmek istemektedirler. Günümüzde çocuk paralarının ne zaman yatacağı, PTT çocuk parası sorgulama ile öğrenilebilmektedir. Zaten paralar PTT hesabına yatmakta olup, PTT şubeleri aracılığıyla alınabilmektedir. Aslında doğum parası denilen olay SSK’lı annelerin aldığı bir para olup, çalışmayan anneler doğum parasından yararlanamamaktadırlar. Çocuk parası başvurusu SGK il müdürlüklerine bizzat gidilerek yapılmalıdır. Buraya yaptığınız başvurunun sonucunu E-Devlet üzerinden görebilmektesiniz.

Bu ödemenin alınabilmesi için elbette ki ailenin başvuru yapması gerekmektedir. Başvuruyu aileler Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapmalıdırlar. Sorgulama işleminizi PTT müşteri hizmetleri olan 444 1 788 numaralı hattan yapabilmektesiniz. Müşteri hizmetlerine bağlandığınızda T.C. kimlik numaranızı söyleyerek adınıza para yatıp yatmadığını rahatlıkla görebilmektesiniz. PTT şubelerine bizzat giderek de adınıza doğum parası yatıp yatmadığını kolaylıkla sorgulatabilmektesiniz. Eğer PTT şubelerine gitmek gibi bir durumunuz yoksa, PTT çocuk parası sorgulama başvuru işlemlerinizi PTT internet bankacılığı ile de yapabilirsiniz. Bunlarınharicinde yine E-Devlet üzerinden de paranızın yatıp yatmadığını sorgulayabilirsiniz. Eğer yattı ise, paranızı herhangi bir PTT şubesinden rahatlıkla çekebilirsiniz.  

PTT Çocuk Parası Ne Kadar

PTT Çocuk Parası Ne Kadar

Bu genel bilgiyi verdikten sonra yine en çok merak edilen sorulardan bir tanesi çocuk parasının ne kadar olduğuna dair olmaktadır.

Ülkemizde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca yapılan doğum  para miktarları;

 • İlk canlı doğan çocuk için 300 Türk Lirası
 • İkinci canlı doğan çocuk için 400 Türk Lirası
 • Üçüncü canlı doğan çocuk içinse 600 Türk Lirası olmaktadır.

PTT Çocuk Parası Ne Zaman Verilecek

Günümüzde özellikle çocuğu olan çiftlerin en çok merak ettiği sorulardan birisi de doğum parasının ne zaman yatacağı olmaktadır. PTT çocuk parası ne zaman verilecek sorusunun cevabını merak edenleri daha fazla bekletmeyelim. Doğum parası sizin gerekli müdürlüğe başvuru yapmanızla birlikte, başvurduğunuz ayı takip eden bir sonraki ayın 25’inde yatmaktadır. Bunu biraz daha somut ifade edecek olursak diyelim ki siz Temmuz 2019’da başvuru yaptınız. O zaman doğum parası 25 Ağustos’ta PTT hesabına adınıza yatacaktır.

Yine doğum parasından yararlanabilmeniz için doktorun verdiği raporla birlikte çalışmakta olduğunuz yere başvuruda bulunmalısınız. Bu işlemler aslında oldukça kısa zamanda gerçekleşiyor fakat para özellikle doğum yapan aileler için önemli bir ihtiyaç olmaktadır. Bu sebeple aileler PTT çocuk parası ne zaman verilecek sorusunun cevabını çok merak etmekteler. Fakat burada şunu belirtmek gerekir ki siz ne kadar acele etseniz de bu durum aşağı yukarı ortalama bir ay kadar sürmektedir. Haliyle kendinizi ve bütçenizi bu zaman zarfına göre ayarlamalısınız. Çocuk parası miktarları zamanla değişiklik gösterebilmektedir.

Diğer PTT ile ilgili ilginizi çekebilecek konularımız

Ptt İcralık Olana Kredi

PTT İle Anlaşmalı Bankalar Hangileri?