• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.376,55
  % -0,05
 • BITCOIN
  454395,335
  % -1,86
 • ETHEREUM
  17761.1
  % -2,04

PTT İle Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

PTT İle Anlaşmalı Bankalar Hangileri?

Geçmişten günümüze kendisini oldukça geliştiren PTT, özelleştikten sonra kendisini çok daha hızlı bir şekilde geliştirerek bankacılık hizmetlerinden kargo hizmetlerine kadar çok daha geniş bir alanda hizmet vermeye başlamıştır. PTT ile anlaşmalı bankalar hangileri sorusu ise birçok vatandaşımız tarafından cevabı merak edilen sorulardan bir tanesi olmaktadır. Günümüzde PTT, birçok banka ile kaynak israfını ve vakit kaybını önleme adına anlaşmalar yapmıştır.

Yapılan bu anlaşmalardan sonra vatandaşların PTT şubelerine giderek bankalara kredi başvurusu yapabilmelerinin önü açılmıştır. Bu sayede tıpkı bir bankadan kredi çekiyormuş gibi aynı belgelerin ibraz edilmesiyle artık insanlar PTT şubelerinden de kredi çekebilmektedirler. Bu yüzden bizde elimizden geldiğince sizlere PTT ile anlaşmalı bankalar hangileri olup, bu bankaların kredi detayları ve kredi kampanyaları hakkında bilgi edinmeye çalıştık. Edinmiş olduğumuz tüm bu bilgiler ışığında sizleri aydınlatmaya çalışacağız.

PTT İle Anlaşmalı Olan Bankalar

Günümüzde birçok bankanın PTT ile anlaşması bulunmakta olup, bu bankaların arasına her geçen gün yenileri de eklenmeye devam etmektedir. Hâlihazırda ise PTT ile anlaşma yapan ve kullanıcılara PTT üzerinden kredi imkânı sağlayan bankalar; Aktif Bank, Burgan Bank, Deniz Bank, TEB ve ING Bank olmaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi PTT gerçekten her geçen gün kendisini geliştiren ve yeniliklere çok yakından ayak uyduran bir kurum olmasından dolayı bu bankalara muhakkak yenilerini de ekleyecektir.

PTT Kredi Veriyor Mu, PTT Kimlere Kredi Veriyor?

PTT Kredi Veriyor Mu, PTT Kimlere Kredi Veriyor?

Öncelikle şunu belirtelim ki PTT krediyi kendisi ya da kurumu adına vermemektedir. Sadece PTT ile anlaşmalı bankalar ile iletişim sağlayarak, kendisine başvuru yapan tüketicinin kredi talebini iletmektedir. Talebin iletilmesi neticesinde eğer olumlu bir yanıt alınırsa, banka tarafından tüketicinin kullanımı için sunulan krediye aracılık etmektedir. Buradan açıkça şu anlaşılmaktadır ki, siz aslında PTT’den kredi çekiyormuş gibi gözükmektesiniz ama aslında PTT ile muhatap olmamaktasınız. Bütün işlemleriniz banklar üzerinden yürütülmektedir.

Peki, PTT üzerinden genel olarak kimler kredi çekme imkânına sahip olmaktadır? Bu sorunun cevabı olarak şunu söyleyebiliriz ki, daha çok PTT üzerinden kredi kullanabilecek kişiler PTT üzerinden maaş alan emekliler olmaktadır. PTT ile anlaşmalı bankalar elbette sadece emeklilere kredi imkânı sağlamamakta, bunların yanında yine emekli olmayan ve PTT üzerinden maaş almayan kişilerde kredi çekebilmektedir. Eğer PTT üzerinden kredi çekmeyi düşünüyorsanız, birçok bankada olduğu gibi PTT’de sizlerden aşağıdaki belgeleri talep edecektir.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve 18 yaşından büyük olmak
 • Kredi puanı bakımından yüksek bir puana sahip olmak
 • Bankalarca takibe düşmemiş yani kara listeye alınmamış olmak
 • Düzenli bir gelire sahip olmak
 • Eğer düzenli bir geliriniz yoksa size kefil olabilecek birini bulmak

PTT Kredisi Faiz Oranları

Eğer PTT aracılığıyla kredi çekmek istiyorsanız bizim size tavsiyemiz öncelikle PTT ile anlaşmalı bankalar hangileri ve PTT üzerinden çekilen kredilerde faiz oranları farklı mı diye bir araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Biz yapmış olduğumuz araştırmalarda şunu gördük, PTT üzerinden çekeceğiniz kredilerde size hangi banka kredi vermeyi kabul etmişse, onun kredi faiz oranlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.  Yani sizin krediyi PTT’den çekiyor olmanız sanki PTT’de sizden ek bir gelir alıyormuş gibi algı oluşturmasın.

Bu durum sizin açınızdan hiçbir ek maliyet oluşturmuyor, PTT ile anlaşmalı bankalar sadece karının bir kısmını PTT’ye bırakıyor ve size asla ek bir maliyet olarak bunu yansıtmıyorlar. En azından biz yaptığımız araştırmalarda bu sonuca ulaştık, sonrasında değişiklik olur da yansıtma gibi bir durum olursa bunu tabi ki bilemeyiz.

PTT Üzerinden Kredi Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Evraklar arasında ilk gerekli olan etki alanı nüfus cüzdanı olmaktadır. Ek olarak buna bağlı bir şekilde hemen üstte de bahsettiğimiz üzere ilgili vatandaşımızın emekli aylığını aldığına dair bir belgeyi PTT bünyesine beyan etmesi gerekmektedir. Bunlarla birlikte e-Devlet üzerinden alabileceğiniz ikametgah belgesi, adınıza taşıt veya daire varsa bunun ruhsatı veya tapusu gibi önemli belgeleri göstermeniz, krediyi almanızda daha çok fazla katkı sağlayacaktır. Evraklarınızın tamamlamadan bankaya gitmeyin, zira ret onayı alarak bir daha başvuru da bulunmanız sizden istenecektir.