• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.330,48
  % -2,55
 • BITCOIN
  449142,189
  % -2,58
 • ETHEREUM
  19632.05
  % 3,84

Vergi Borcu Yapılandırma

Vergi Borcu Yapılandırma

Vergi borcu yapılandırmayı düşünen vatandaşlarımız, başvurularını internet üzerinden gerçekleştirmek durumundadırlar. İnternet üzerinden yapacağınız vergi borcu yapılandırma işlemleri için, her tür detayı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar kısmından öğrenebilirsiniz. Başvuracağınız borç yapılandırma işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi ve e-devlet üzerinden gerçekleştirilebilmektedir. Şayet bizzat kendiniz başvurmayı düşünüyorsanız bu işlemi bütün vergi dairesi merkezlerinden yapabilmektesiniz. Birçok vatandaşımızın bu konuyu merak etmesi ve araştırması üzerine konuyla ilgili hemen her detayı sizlerle paylaşmaya çalıştık.

Vergi borcunun yapılandırılması işlemi esasında borcu olan vatandaşlara devlet tarafından sağlanan borç ödeme kolaylığı olmaktadır. Bu alanda gerekli düzenlemelerin yapılması neticesinde vatandaşın omuzundaki yükün hafifletilerek borcun uzun vadeye yayılmasıdır. Vergi borcu yapılandırma işlemi;

 • Trafik cezalarından
 • Banka ve öğrenim kredilerine
 • Oradan da gümrük vergilerini kapsayacak kadar geniş bir yelpazeye sahip olmaktadır.

Borcunu ödeyemeyen vatandaşlar için borç yapılandırma işlemi sayesinde 6 aydan 18 aya kadar uzanan vadelerle ödeme kolaylığı sağlanmaktadır. Yapılan bu işlem neticesinde anapara taksitlere bölünerek alınmaktadır. Yapılandırma işlemlerinde vatandaşlar vadeli ödeme kolaylığı elde ettiği gibi geçmiş döneme ait borç faizlerinden de kurtulmaktadır.

Vergi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Borç yapılandırma başvurusunda bulunabilmek için öncelikle borç sorgulaması yapmanız gerekmektedir. Yapılan sorgulamanın ardından vergi borçlarının olduğunu öğrenen vatandaşlar yapılandırma için başvuruda bulunabilmektedirler. Sorgulama esnasında hangi vergi dairesine ne kadar borcu olduğunu öğrenenler, vergi borcu yapılandırma başvurusu işlemlerini tüketici vergi dairesine yapabilmektedirler. Eğer başvurularınız yapılandırma dönemi içerisinde belirlenen sürede yapılıyorsa, doğrudan dilekçe yoluyla ya da posta yoluyla yapılabilmektedir.

Şayet başvurunuzu internet üzerinden gerçekleştirecek olursanız, başta kimlik numaranız olmak üzere diğer istenilenleri de girmeniz gerekmektedir. Kimlik bilgilerinizin doğru girilmesinin ardından borç yapılandırma başvurunuz oldukça kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Vergi Borcu Yapılandırma E-Devlet

Bütün devlet kurumlarını tek çatı altında toplayan e-devlet uygulaması sayesinde artık resmi kurumlarla ilgili işlemleriniz çok kolay bir şekilde halledilebilmektedir. Tabi bunun için kimlik doğrulaması yapmanız gerekmektedir. Kimlik doğrulaması işlemlerinde ise;

 • Mobil ya da elektronik imza
 • T.C kimlik kartı
 • E-Devlet şifresi gerekli olmaktadır.

Vergi borcu yapılandırma e-devlet işlemi için, Gelir Dairesi Başkanlığı sayfasına giriş yapılmalıdır. Sonrasında https://www.turkiye.gov.tr/gib-vergi-borcu-sorgu kısmına giriş yaparak vergi borcunuz hakkında bilgi alabilmektesiniz.

Vergi Borcu Yapılandırma Son Tarih

Vergi Borcu Yapılandırma Son Tarih

Ödemelerini zamanında yapmayan ve yapılandırma haklarını kaybedenlere verilen ikinci ek süre 28 Şubat 2019’a kadar uzatılmıştır. Burada yazılı olan 28.02.2019 tarihi de dâhil olmaktadır. Kamu alacaklarının yapılandırılmasına dair kanun kapsamında ise, borçların peşin olarak ya da ilk taksit şeklinde ödenmesi için son tarih 04.08.2019 olmaktadır. Vatandaşlarımızın bu tarihe kadar borçlarını yapılandırmaları ve ilk taksitini ödemeleri gerekmektedir. Ödeme işlemlerini akşam saat 19:00’a kadar yapabileceklerdir.

Vergi Borcu Yapılandırma İhlali

Bazı vatandaşların yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde borçlarını ödememesi durumunda faiz uygulanacaktır. Vergi borcu yapılandırma ihlali yapanlar kanun hükümlerini ihlal ettikleri gerekçesiyle normalde ödemeleri gerektiği tarihten son yapılandırma tarihine kadar geçen sürede faizler uygulanacaktır. Ödeme işleminde gecikilen her ay için hesaplanacak olan geç ödeme zammı da dâhil olacak şekilde yeniden yararlanma hakkı tanınmıştır. Ancak kanun hükümleri çerçevesince bu yapılandırmadan yararlanabilmek için ilk taksitin tam vaktinde yatırılması şart olmaktadır.

Yine yapılandırma yapmış olduğunuz taksitlerinizi zamanında ödemezseniz, yapılandırma hakkınızı kaybetmiş sayılacaksınız ve yararlanmış olduğunuz haklar iptal edilecektir. Bu ve benzeri konular hakkında daha detaylı bilgi almak için sitemizde her zaman en güncel bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.