• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  413871,659
  % -7,57
 • ETHEREUM
  18971.55
  % -8,68

Yapılandırılan Kredi Ve Kredi Kartı Bitince (Ödenmezse) Tekrar Açılır Mı?

Yapılandırılan Kredi Ve Kredi Kartı Bitince (Ödenmezse) Tekrar Açılır Mı?

Günümüzde pek çok insanın başvurduğu kredi ve kredi kartları kolaylık sağlamakta, ancak bu kredi ve kredi kartlarının ödemelerine gelince sıkıntı yaşayan banka müşterilerinin kredi notlarıyla birlikte, kredi alma imkanları da zayıflamakta ve müşteri yapılandırmaya gitmeyi tercih etmektedir. Peki yapılandırılan kredi bitince tekrar açılır mı sorusunun cevabı hakkında neler biliyoruz?

Pek çok insan bu konu hakkında fazla bir bilgiye sahip değil. Bu nedenden dolayı artık insanlarımız internetten araştırma yaparak bilgi sahibi olmaya çalışmakta. Fakat internet sitelerinin hepsinde, yeteri kadar bilgi bulunmamaktadır. Bu yüzden sizlere bugün yapılandırılan kredi bitince tekrar açılır mı? sorusunun cevabına dair bilgi vereceğiz, umarım verdiğimiz bilgiler işinize yarar ve kullanabilirsiniz.

Yapılandırılan kredi bitince tekrar açılır mı?

Öncelikle çekilen krediler ve kredi kartı borçlarından dolayı kartlarınız ve hesaplarınız kapatılabilir. Bu nedenden dolayı yapılandırmaya müşteri ve banka aracılığı ile gidilir. Ancak bu yapılandırma sonrasında bile kredi kartlarınızın işlemleri bu süreç süresince veya süreç sonrasında kapanabilme ihtimalleri bulunmaktadır.

Kredi borcu çeken kişinin belli bir süre sonra bu borcu ödeyemeyeceğine kanaat getirilirse böyle bir işleme başvurulur. Bu işlem sonrasında kredi ve kredi kartlarınızın borçları belli vade oranları ile aylara bölünerek ödeme yapmanız kolaylaştırılır. Bu yapılandırmalar sonrasında ödeme güçlüğü çeken müşterinin ağır olan yükü hafifletilmeye çalışılır.

Mesela, müşterinin borcunu genellikle bankalar 9 ile 48 ay arasında paylaşırlar ve bu paylaşım müşterinin ödemesini gayet rahatlatır. Yasa gereği 9 ile 72 ay arasında müşterinin kredi veya kredi kartı borcunu yapılandırma ile ödeme olanağı vardır. Ancak çoğu banka kuruluşları bu oranı 48 ayda sınırlandırmıştır, bunun nedeni ise 72 ay gibi bir sürenin bankalar için inanılmaz uzun süre olmasıdır. Yapılandırılan kredi bitince tekrar açılır mı? Sorusuna verilebilecek cevaplar arasında, oldukça farklı yöntemler bulunmaktadır. Bankaya giderek açtırabilirsiniz veya bankanızla direk iletişim haline geçerek işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

Ayrıca, yapılanmaya gidilen süreye göre, kartın kapalı kalma süresi değişebilir. Mesela kredi veya kredi kartı borçlarını yapılandırmaya giden birisi 72 aylık bir süreç ile borcunu yapılandırmaya gitsin. Bu süre boyunca bazı bankaların prosedürlerini incelediğimiz zaman kartı yüksek ihtimalde borç ödenene kadar kapatma işlemi uygulayabilir. Ancak bunu bazı bankalar uygulamadan kartınızı açık olarak bırakabilir. Eğer 72 ay gibi bir süreç değil de daha kısa bir süre ise kartınız yüksek ihtimalde açık kalacak ve işlem yapmaya devam edebileceksiniz.

Kısaca bu süreden daha az bir zaman dilimi içerisinde kredi veya kredi kartı borcunuzu yapılandırarak işlem yaparsanız kartınız yüksek ihtimalde açık kalarak kart kullanımına devam edeceksiniz.  Kartınızın açık kalmasında öncü nedenlerden birisi ise banka ile aranızdaki ilişti olacaktır. Yani bu ne deme oluyor? Kredi borcunuz bittikten sonra banka ile ödemelerinizi düzenli yaparsanız eğer yeni bir kart alabilir veya kartınızı yeniden açtırabilirsiniz.

Kredi Kartı Borcumu Yapılandırdıktan Sonra Kredi Kartı Kullanabilir Miyim?


Kredi kartı borcu yapılandırma sonrasında kredi kartı borçlarının vadelenmesi sağlanır. Bu sayede ödeme zorluğu çeken kişilerin kredi kartı borçlarını daha kolay bir şekilde ödemeleri için ayrıcalıklı teklifler oluşturulmaktadır. Bu yapılandırma genellikle 9-48 ay aralığında yapılmaktadır. Yasa gereğince bu süreç 9 ile 72 ay aralığında bir süreye bölünebilmektedir. Ancak birçok banka kredi kartı yapılandırma süresi konusunda 72 aylık vadeye yaklaşmaz. Ciddi tahsilat problemi yaşanması muhtemel kişilerin bu gibi uygulamalara başvurması olağandır.

Kredi kartında borçlar zaman aşımına uğrar mı?

Kredi Kartı Yapılandırma Borcu Bitti Kartım Açılır Mı?

Kredi kartı yapılandırma borcu bitince yüksek ihtimalle kartınız kullanıma kapatılacaktır. Bu durumda sizin ekonomik geçmişiniz yine etken unsur olarak görev alır. Özellikle kredi kartı borcunuzu yapılandırdıktan sonra ki ödeme düzeniniz bankanın bu konuda ki tutumu üzerinde büyük etki sahibidir. Kredi kartı yapılandırma borcu bittikten sonra kartım açılır mı sorusunu soranların bu süreçte eksiksiz ödeme yapmış olması gerekir.

Bu konuda bankaların tespit kredi notu sınırları bulunmaktadır. Bu notun altında kalan adayların kredi kartı kullanmaları aynı banka üzerinde mümkün olmadığı gibi kredi notunun durum itibariyle etkilenmesinden dolayı bu kişilerin yine diğer bankalardan da kredi kartı talep etmeleri zorlu bir süreci işaret etmektedir. Bu bilgiler ışığında kredi kartı yapılandırma borcu sonrasında kredi kartı kullanımı kişinin ekonomik geçmişinin durumuna bağlıdır.

Banka bu noktada en net kararı verecek ve en kısa zaman içerisinde size iletecektir.