• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  412437,487
  % -9,54
 • ETHEREUM
  18835
  % -11,54

Yasal Takip Nedir? – Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Yasal Takip Nedir? – Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Günümüzde en çok karşılaşılan durumlardan birisi de bankalardan kredi çeken ya da kredi kartı ile alışveriş yapıp da borçlarını ödemeyenlerin düştükleri durumlardır. Yasal takip nedir diye merak edenler için, işte bu durumdaki kişilerin borçlarını ödememesinden kaynaklı bankalar tarafından hesaplarının gecikmeye düşürülmesiyle başlayan süreçtir diyebiliriz. Hesaplarınız gecikmeye düşürüldükten sonra ilgili hesaplardaki gecikmelerin birkaç gün içinde ödenmesi halinde herhangi bir yasal süreç başlatılmaz.

Fakat eğer hesaplarınız gecikmeye düştüğü halde hala ödeme yapmıyorsanız ve kanunen size tanınan 90 gün içinde bu sıkıntıyı gidermezseniz işte o zaman yasal takip süreci başlatılmış olur. Bankalar aracılığıyla kullanmakta olduğunuz kredi ya da kredili ürünlerden dolayı oluşan borçlarınızın ödenmemesi sizin için sıkıntı oluşturacaktır. Bu durumda banka ile kullanıcı arasında bir takım yazışmalar gerçekleştirilir. Eğer hesabınız gecikmeye düşerse banka doğrudan sizi arayarak borcunuzu ödemeniz için sizden bir tarih istemektedir. Yasal takip nedir, bu verilen tarihe kadar borcun ödenmemesi halinde ortaya çıkacak durum ve sonrasında bankanın izleyeceği yol diyebiliriz.

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Ödeme gecikmelerinin 90 gün içerisinde gerçekleşmemesi durumunda artık banka avukatları devreye girmektedir. Avukatların devreye girmesiyle birlikte yasal takip süreci de başlatılmış olmaktadır. Hemen hemen bütün banka avukatları ilgili dosyayı devraldıktan sonra, önce borçlu ile iletişime geçerek borcunu ödemesi noktasında anlaşmaya çalışırlar. Bu görüşmeler sonrasında her iki taraf herhangi bir anlaşmaya varamaz ise, artık bundan sonra geriye avukat tarafından icra takip işlemleri başlatılmaktadır.

Yasal Takip Süreci Nasıl İşler?

Bu adımdan sonra artık borçlu kişi kendi borçlarının haricinde avukat borçları ve icra masrafları da eklenerek daha da borçlu hale gelmiş olur. Yasal takip süreci nasıl işler noktasında şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki; bu süreç borçlunun borcunun daha da arttığı bir süreç olmaktadır. Bizim sizlere bu noktada tavsiyemiz banka ile mümkün olduğunca anlaşmaya gidin ve borcunuzu yapılandırın. Sizi arayan avukatlar ile hemen her detayı paylaşarak indirim talep edin ve ödeme taahhüdü verin. Şayet bu söylediklerimizi yapmazsanız, banka avukatları çok fazla beklemez ve mal varlığınız üzerinden icra işlemlerini başlatır.

İcra dosyasının açılmasıyla birlikte size bir tebligat gelir ve bu tebligatı aldığınız andan itibaren 7 gün yasal itiraz hakkınız bulunur. Bu sürede itiraz eder ve haklı bulunursanız, icra işlemleri durdurulur, yok eğer itiraz etmezseniz tüm masrafları kabul etmiş sayılırsınız. Sonrasında bütün masraflar sizden icra yolu ile alınır. Yasal takip süreci nasıl işler kısmı genel olarak bu şekilde gerçekleşmektedir.

Yasal Takip Sorgulama

Eğer borçlarınızdan dolayı yasal takibe düştüğünüzü düşünüyorsanız bunu kendinizde rahatlıkla öğrenebilmektesiniz. Borçlarınızı gününde ödeyen biriyseniz bunu merak etmenize gerek yok, fakat günüde ödemiyor ve aksatıyorsanız yazımızı okuyarak ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz. Bütün ödeme siciliniz merkez bankasınca kayıt altında tutulmaktadır. Bu sebeple problem yaşadığınız banka ile her tür durum buradaki kayıtlarda rahatlıkla görülecektir. Yasal takip sorgulama işlemini kendinize en yakın bir bankaya giderek rahatlıkla öğrenebilmektesiniz. Esasında en basit ve ücretsiz olan en iyi yolu da banka üzerinden öğrenmek  olmaktadır. Yine merkez bankasına bir dilekçe ile başvurarak da durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

Yasal Takip Ne Zaman Kalkar?

Eğer bu durumdan kurtulmak istiyorsanız, öncelikle borcunuzun tamamını ödemeniz gerektiğini size bildirmek isteriz. Bu işlem sonrasında yasal takip ne zaman kalkar sorunuzun cevabı olarak 5 yıl gibi bir süre sonunda borçlarını ödeyen kişilerin listeden çıkarılmaları sağlanır.

Yasal Takip Mesajı Geldi Ne Yapmalıyım

Kredi ya da kredi kartı borçlarınızı ödemediğiniz için hesabınız gecikmeye düşürülür. Bu süreçte borçlarınızı size verilen 90 günlük yasal sürede ödemezseniz artık yasal takip süreci başlatılır ve banka size mesaj ya da arama yoluyla bilgilendirme yapar. Yasal takip mesajı geldi ne yapmalıyım sorunuzun en güzel cevabı böylesi bir durumla karşılaştığınızda anında ilgili bankanıza gitmeniz olacaktır. Sonrasında borçlarınızı yapılandırmanın bir yoluna bakmalı ve borçlarınızı bir an evvel ödemelisiniz.