• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.345,15
  % 1,10
 • BITCOIN
  411833,308
  % -10,11
 • ETHEREUM
  18752.12
  % -12,72

Yatırım Araçları Nelerdir?

Yatırım Araçları Nelerdir?

Tüm dünya da ekonomik gelişmeler olumlu ya da olumsuz yönde olsun muhakkak ülkemizi etkilemektedir. Durum böyle olunca insanlar sağlam yatırım araçlarına yönelmek istemekte ve para kaybı yaşamamak istemektedir. İster birikim yapmak olsun ister geleceğe yatırım yapmak olsun farklı amaçlarla yatırım raçlarına yönlenilmektedir. Durumun farkında olanlar finansal yatırım araçlarına yatırım yaparak parasını yastık altında boş boş durmasına izin vermezler. Örneğin hisse senedi veya özel sektör tahvili veya devlet tahvili alıp parasını işletirler.

Ülkemizde Çok Kullanılan Yatırım Araçları

Ülkemizde yatırım yapmak ya da parasına değer katmak isteyenlerin başvurduğu araçların başında bildiğiniz gibi altın gelir ve genelde altın hep değer kazanmıştır. Ama son aylarda sert düşüş ve çıkışlar var ülkemizde altın aracında. Bir diğer en çok kullanılan yatırım aracı da dövizdir ve ülkemizde değeri çok değişkendir, herşeyden etkilenir desek yalan olmaz. Yatırım yaparken döviz kurlarındaki durumun ve istatistiklerin iyi izlenmesi gerekir.

En çok kullanılan yatırım araçları arasında vadeli mevduat hesapları da sıralanabilir. Vadeli mevduat hesabı, vade sonunda eline geçecek parayı bilmek isteyen garantici yatırımcılar için güzel bir yatırım aracıdır. Vadeli mevduat hesabı getirisi garantili olan ve de ana parayı kaybetme riski olmayan bir yatırım aracıdır.

Repo, Tahvil Ve Hazine Bonosu

Televizyonlarda duymaya alıştığımız repo ile kazanmakta mümkündür ve bu sektörden çok para kazananlar vardır. Repo kısa vadeli bir menkul kıymetin belirli bir süre içinde ilk satıcı tarafından geri alınması demektir. Kısa sürede kazanç elde etmek isteyen garantili yatırım düşünenler için uygun bir yatırım aracıdır.

Hisse senedine yatırım yapmak da ülkemizde çok kullanılan bir yöntemdir hatta hisse senedi en çok duyduğumuz yatırım araçlarındandır. Çünkü ekonomi haberlerinde hep borsa ve hisse senetlerinden bahsedilir. Ama şu bir gerçektir ki hisse senedi endeksleri de çok kırılgandır ve ekonomik olaylardan kolay etkilenir. Yatırım yaparken de istatistikleri iyi analiz edilmelidir ve sağlam firmalar seçilmelidir.

En sağlam yatırım aracı kategori ise devlet tahvili ve hazine bonosudur. Bu işlem şu dur; Devlet bazen nakit ihtiyaçlarını karşılamak için tahvil çıkarır. Hazine tarafından çıkarılan ve bir iç borçlanma aracı olan bu senetler eğer bir yıldan uzun vadeli ise bunlara devlet tahvili denir, eğer bir yıldan kısa vadeli ise hazine bonosu denir.