• %
 • %
 • %
 • %
 • %
 • BIST 100
  1.340,68
  % 0,77
 • BITCOIN
  450177,208
  % -0,68
 • ETHEREUM
  20686
  % 10,14

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Oranları

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Oranları

Devlet destekli düğün kredisi almak isteyen çiftler, devletin yeni evlenmek isteyen kişilere sağladığı sosyal destekler arasında yer alır. Evlenmek isteyen fakat maddi zorluklar ve ekonomik yetersizliklerden dolayı evlenemeyen gençleri sevindiren haber Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan geldi. Yapılan düzenlemede belirli kriterlere uygun olan gençlere devlet destekli evlilik kredisi verilmektedir. Krediye başvurup onaylanması durumunda gençler söz konusu krediyi alabilmektedir.

Ziraat Bankası Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Ziraat Bankası’nın sağladığı bu kredi diğerlerinden farklı olarak ön ödemeli bir plana sahip olmaktadır. Krediden yararlanmak isteyen kişilerin en az 3 yıl boyunca kendi adlarına açılacak hesapta birikim yapmak zorundadır.

Devlet desteği ise 3 yılın sonunda hesapta biriktirilen paranın %25’si kadar olmaktadır. Bu miktar da 15 bin lirayı geçmemektedir. Sonrasında birikim ile birlikte tamamı bankadan çekilerek kullanılması mümkün olmaktadır.

Evlilik Kredisi Şartları Nelerdir?

Devletin Ziraat Bankası ile birlikte yürüttüğü evlilik kredisi imkanından yararlanabilmek için istenilen başlıca şartlar bulunmaktadır. Bu şartların belirlenmesi sebebi de yalnızca ihtiyacı olan kişilerin yararlanmasının istenmesindendir.

Belirlenen şartlar ise şu şekilde olmaktadır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunması,
 • TCK’da belirtilen ağır suçlardan dolayı hüküm giymemek,
 • En az 18 yaşında en fazla ise 24 yaşında olmak (üniversite okuyanlar için yaş üst sınırı 27’dir.),
 • Ziraat Bankası’nda evlenme çeyiz hesabının kredi talebinde bulunan gençler tarafından açılması,
 • En fazla bir defaya mahsus olmakta,
 • Açılan çeyiz hesabına çiftlerin her biri adına beşer bin lira yatırılması,
 • Çeyiz hesabına 3 yıl boyunca ayda en az 155 lira en fazla da 1552 lira yatırılmasıdır.

Bu şartlardan en az birinin dahi yerine getirilmemesi durumunda çiftler, Ziraat Bankası’nın evlilik kredisi imkanından yararlanamamaktadır.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yuva kurmak isteyen genç çiftlerin ilk olarak birlikte Ziraat Bankası şubesine giderek çeyiz hesabı açtırır. Açtırılan çeyiz hesabına her ay en az 155 lira veya üç ayda bir en az 465 lira yatırılacağına dair sözleşme imzalanır. Bir defalık olmak üzere hesap açılışı sırasında toplu para yatırılabilmektedir. Ancak sözleşmede belirtilen alt limitten az veya üst limitten fazla yatırılamamaktadır.

Sonrasında 3 sene boyunca hesaba para yatırmaya devam edilir ve 3 yıl bittiğinde birikime ek olarak %25 oranındaki devlet desteği hesaba yatırılır. Bu %25’lik oran üst limit olmaktadır. Vade sayısına göre de bu oran değişmektedir. 60 aylık vade için %25, 48-59 aylık vade için %22, 36-47 aylık vade için %20 olmaktadır.

Çiftler, bankadaki paralarını çekerek düğünleri için veya başka işlemler için istedikleri gibi harcayabilir.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çiftlerin gerçekten evlenip evlenmediğini kontrol etmek istemektedir. Eğer kişiler sahte evlilik yapmışsa veya evlenmemişse verilen para faizi ile birlikte geri alınacaktır.

Yararlanılan kredinin geri ödemesi ise 60+ aylık vade imkanı ile ödenebilmektedir. Özellikle ilk 12 ay içerisinde hiçbir ücret ödemesi yapmadan ve maliyeti katlanmadan erteleme yapılabilmektedir.

Ziraat Bankası Evlilik Kredisi Faiz Oranları

Evlilik kredisi hizmetinden yararlanmak isteyen fakat 3 yıl beklemek istemeyen çiftler Ziraat Bankası’nın diğer kredi imkanlarından yararlanabilir. Ancak böyle bir durumda faiz ödemesi ile karşı karşıya gelirsiniz.

Ziraat Bankası’ndan evlenirken çekebileceğiniz bir kredi türü bulunmaktadır.

Bu kredi türü ise Tüketici Kredisidir. 60 aylık vade imkanı ile 30 bin liraya kadar kredi çekilebilmektedir. Faiz oranı ise %1.25’tir.